Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AK Parti seçim beyannamesi açıklandı

04 Ekim 2015 - 411 kez okunmuş
Ana Sayfa » kurmanci»AK Parti seçim beyannamesi açıklandı

AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu, partisinin seçim bildirgesini açıkladı. AK Parti Genel Başkanı ve geçici Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti’nin seçim bildirgesini ve seçim vaatlerini açıkladı.

Davutoğlu’nun açıkladığı vaatlerinden öne çıkanlar şöyle:

Sizleri sevgiyle, saygıyla muhabbetle selamlıyorum. Allah’ın selamı üzerinizde olsun. Konuşmamım başında son huzur ve demokrasi operasyonu başta olmak üzere tüm şehitleri saygıyla anıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız RECEP TAYYİP ERDOĞAN’ımıza saygılarımı sunuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız biraz az önce Brüksel’e yola çıktı, Allah yolunu açık etsin.

Geçen hafta aday tanıtım toplantısında hatırlattığım gibi bütün partilere sesleniyorum, birbirimizi kırmayalım, üzmeyelim, 1 Kasım seçimleri şimdiden hayırlı olsun. AK parti hareketini diğerlerinden ayıran 3 temel hareketi anlatmak istiyorum. AK Parti bir reform hareketidir, AK Parti halkın içinden çıkmış bir harekettir, vizyon hareketidir.”

‘PARTİMİZ 7 HAZİRAN’DAN DERSİNİ ALDI’

“7 Haziran seçimlerinden çıkan sonuçlardan her bir partimizin kendisi için çıkan dersleri aldığını düşünüyorum. Yeni dersler, Türk siyasetine yeni soluklar getirecektir. Bütün parti teşkilatlarına herkese hitap edeceksiniz, kesinlikle nefret söyleminden uzak duracaksınız.”

MUHALEFET PARTİLERİ

“Maalesef aynı demokratik yaklaşımı muhataplarımızdan bulduğumuzu söylemek çok güç. Bütün ısrarlı gayretlerimize rağmen, muhataplarımız karşı tepkiye geçti. CHP blok siyasetini seçti. MHP hayır siyasetini takip etti. Her şeye hayır dedi. Hükümet kuralım, hayır, erken seçim hükümeti kuralım, hayır. Blok siyaseti ve hayır siyaseti milletten hak ettiği cevabı alır. HDP ise terör siyasetine kalkıştı. Biz bu siyasetlere karşı birlik siyaseti takip ettik. Blok siyasetine karşı toplumsal uzlaşma dedik, hayır siyasetine karşı milletin gereklerini düşündük. Bizim ağzımızdan gerilim üreten tek bir söylem çıkmadı. Kimseyle gerilim yaşanmasına izin vermedik. Özellikle CHP ve MHP ile yapılan görüşmelerde tüm yolları denedik.” 7 Haziran günü tek başına iktidar olamadığımız zaman, nice mesajlardan gelen gözyaşlarını hala zihnimizde tutuyoruz. 1 Kasım’a yönelik her adımda hem bu ülkenin hem de bizim yanımızda olan o vatandaşların, mazlum milletlerin yanında olacağınızı unutmayın.”

BEYANNAME

“Bu beyanname diğer partilerin beyannameleriyle değil, G20 ülkelerinin beyannameleriyle kıyaslanabilecek bir beyannamedir. Bu beyanname halkı önceleyen bir beyannamedir. Bu beyanname insan hayatının tamamına dokunan bir beyannamedir. Beyannamemiz 3 ana bölümden oluşuyor:

-Yapacağımız reformlar

-Vatandaşlarımızı hedef alan kararlar

-Milletimizin her köşesine dokunan hedefler

ADALET

“Bu beyannamemizin temel özelliği de demokrasi ve insan hak ve özgürlüklerinin iyileştirmesidir. Toplumun adalet taleplerine yanıt vereceğiz. Adalet terazisini her zaman vatandaş odaklı tutacağız. Hukukun üstünlüğü ilkesinin gereği olarak bütün vatandaşlarımıza dokunan hedeflerimizi koruyacağız. İnsan onurunu esas almayan hiçbir politika meşru görülemez. Demokratik gelişme, ekonomik gelişmenin olmazsa olmaz şartıdır.”

YENİ ANAYASA

“Beyannamemizin ilk önceliği: Yeni bir anayasa vaat ediyoruz. AK Parti genel başkanı olarak sizler adına söz veriyorum. Özgürlükçü, katılımcı, kurumsallaşmış bir anayasa yapacağız. Uluslararası sözleşmelere tam uyum sağlayacağız. Reform adımlarının ilki anayasadır. Demokratikleşme ve hukuk devletinin gelişimi için AK Parti olarak çalışıp, bu çerçevede özgürlüğü ve insanı temel olan, merkezi ve yerel yönetimin güçlendiği bir siyaset izleyeceğiz. AK Parti olarak seçimlerden sadece seçilenlerin değil, herkesin temsil hakkını savunacağımızı söylüyoruz. Yeni sistemde meşru yapıya uygun olmayan hiçbir paralel yapıya izin verilmeyecektir. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyelik hedefini koruyacağız. Merkezi ve idari yönetimler arasındaki ilişkileri güçlendireceğiz. Sivil toplum kurumlarının hukuki statüleri gibi alanları düzenleyen sivil toplumun güçlendirilmesine yönelik kanun çıkaracağız. Siyasi parti özgürlüğünü savunacak yeni bir siyasi partiler kanunu ivedilikle çıkaracağız.”

SEÇİM BARAJI

“Siyaset kurumunu her manada güçlendireceğiz. Siyasi partilerin ve seçim kampanyalarının finansmanının şeffaflaştırılmasına yönelik çalışmalarımızı hızlandıracağız. Siyasi partilere yapılan bağış miktarının elektronik ortamda ilan edilmesini sağlayacağız. Siyasi partileri güçsüz kılan, istikrarı engelleyen ülke seçim barajı ile ilgili yeni bir düzenleme yapacağız. Burada bütün toplum kesimlere özgün olarak yeni düzenlemeler getireceğiz. Cemevlerinde Alevi diyalog önde gelenleriyle diyaloglara gireceğiz.”

ÇÖZÜM SÜRECİ

“Her türlü ayrımcılık zeminini ortadan kaldıracağız. Bu ülkede kimse ait olduğu kesim yüzünden ötekileştirilemeyecek. Öte yandan çözüm sürecini garanti altına almak için çıkardığımız terörün sona erdirilmesi kanunu ile silahın tamamen gündemden çıktığı bir noktaya gelinmesi için elimizden geleni yapacağız. AK parti olarak uzun yılların yaralarını sarmayı, hiçbir zaman dönemsel bir konu olarak bakmadığımız milli birliği devam ettireceğiz. Yeni Türkiye sözleşmesinde vurguladığımız gibi, her özgürlük bir sorumluluk getirir. Özgürlük ve güvenlik dengesini koruyacağız. Ak parti reformlardan asla vazgeçmeyecektir. Çözüm sürecinin de milli birlik ve kardeşliğin mimari ve lokomotifi Ak Partidir.”

YARGI REFORMU

“Yargı reformu stratejimizi açıkladık bu beyannamemizde de yargı reformunda kararlıyız. Yeni yargı reformu stratejimizi hayata geçireceğiz. Disiplin mahkemeleri dışında askeri yargıya son vereceğiz. Yüksek mahkeme üyeliklerini ömür boyu kazanılmış hak olmaktan çıkarıp makul süreyle sınırlandıracağız. HSYK’yı yeniden yapılandıracak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu olarak ikiye ayıracağız. Bilirkişilik kurumunu yeniden canlandıracağız. Hukukun tüm dallarında alternatif çözüm yollarına ağırlık vereceğiz. Yargıda zaman yöntemini geliştireceğiz. Yargının en etkin şekilde çalışmasına izin vereceğiz.”

EĞİTİM

“Bütçeden en fazla payı eğitime ayırmış bir iktidar olarak, eğitimde reformlara devam edeceğiz.  Özellikle öğretmenlerimizin hak ettikleri eğitimi daha iyi almalarını sağlayacağız. Eğitim istihdam bağını güçlendirecek, iş dünyasının taleplerine göre hareket edeceğiz. Kamu yönetiminde reformu kimliğimizi etkin bir şekilde devam ettireceğiz. Bu çerçevede kamu maliyesi alanında önemli reformlar sağlayacağız. Bu yöndeki reform çabalarımızı artıracağız. AB’nin çerçevesine uygun hareket edeceğiz. Yeni bir taşıt kanunu çıkaracağız. Yeni gelir vergisi kanunu çıkaracağız. İleri teknolojiyle dayalı bir ekonomik dönüşüm hedefliyoruz. İş yeri açma ve çalışma ruhsatlarında bir basitleştirme dönemine gireceğiz. Bu çerçevede enerji, sağlık, havacılık, bilişim ve uzay gibi köklü sektörlerde bilişim reformlarını tamamlayacağız.  4,5G ihalesini yaptık, 5G ihalesini de en kısa zamanda 5G’ye geçişi de yapacağız.

TAAHHÜTLER

“Biz vaatlerimizi masa başında hazırlamadık. Bizden ne istiyorsunuz deyip taleplerini kaydettik: Aile ve çocuklara yönelik olarak, ailenin ve çocuklar için sosyal yardım ve sosyal hizmete gereksinim duyan tüm vatandaşlarımız için ASDEP’i hayata geçiriyoruz. Koğuş sisteminden ev ortamına geçiş için zemin hazırlayacağız. Ev almak için peşinat biriktiren vatandaşa yüzde 15 destek vereceğiz. Bütün annelerimize, doğum hediyesi programında ilk çocuk için 300 ikincisi için 400 üç ve sonraki için 600 yani tam altın parası vereceğiz. Çocuklarımızın çok yönlü kültür alt yapısına sahip olabilecek ve aynı zamanda bizim kültürümüzün, yabancı kültürdeki değil bizim kültürümüzdeki masalları beyinlerine kazımaları için çalışacağız. Kadınların karar alma mekanizmalarına etkin bir şekilde katılmaları için elimizden geleni yapacağız. Kadınların iş gücü piyasasına katılım için çalışacağız. Kadınların ilk çocukta 2 ay ikinci çocukta 4, ay üçüncü çocukta 6 ay yarı zamanlı çalışacak anneler ama tam maaş almaya devam edecekler. Bu süre dolduktan sonra eğer anneler çocukların yanında kalmaya devam etmek isterse çocukların okul zamanına kadar yarı zamanlı ve yarı ücretli çalışmasına izin verilecek. Seçilme yaşını inşallah 18’e indireceğiz.  18 yaşındaki gençlerimizin  dahi ülke yönetiminde yer almasına izin vereceğiz.”

KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYENLERE

“Kendi işini kurmak isteyen gençlerimize 50 bin liraya kadar destek vereceğiz. Karşılıksız destek verilecek. Eğer bu yetmiyorsa, kendi işini kurmak ve geliştirmek isteyen gençlerimiz 50 bin liralık hibe üzerine, 100 bin lira faizsiz kredi de alabilecek. Gençler faizsiz kredi için kredi fonu aracılığıyla yüzde 85 kefaret sağlayacağız. Yeni iş kuran gençlerimize 3 yıla kadar gelir vergisi ödemeyecek. İlk kez iş bulan gencin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız. Yine bugünlerde çok gündemde olan bir husus. Lise ve üniversite mezunu gençlerimizin genel sağlık sigortası primlerinin ücretsiz bir şekilde devlet tarafından yapılmasını ve bu şekilde iki yıl boyunca gençlerin sağlık sigortasından yararlanmasını sağlayacağız. Yeni bir destek programı geliştiriyoruz. GENÇDES. Bu programdan sanatsal ve sportif faaliyetlerine proje bazlı destek vereceğiz. Gençlerde evliliğin teşvik edilmesi kapsamında çeyiz hesabı başlatacağız. Çeyiz hesabında biriktirilen paranın yüzde 20’si oranında, devlet destek verecek. Doğum hediyesi gibi devlet destek verecek. Engelli vatandaşlarımız için engelsiz bir hayat için gerekli her türlü yapıyı oluşturacağız. Yine sadece engellileri değil aileleri de ilgilendiren bir karar da engelli yaşam merkezlerinin kurulması.”

EMEKLİLERE VAATLER

“Bir kez daha 1100 liranın üzerine verdiğimiz 100 liranın üzerine bütün emeklilerimizi kuşatacak şekilde 1200 lira zam yapıyoruz. 1000 liraya kadar olan emeklilerimizi 1100 liraya tamamlamıştık. Şimdi tüm emeklilerimize ayda 100, yılda 1200 lira, takribi bir maaş zam gelecek gibi zam yapıyoruz. Böylece tarım Bağ-Kur emeklileri hariç, 1000 liranın altında maaş alan hiçbir emekli kalmamış olacak. Tarım Bağkur emeklisinin de maaşı 884 liraya çıkacak. Bağ-Kur ve SSK emeklililerin maaşlarından kesin sosyal güvenlik kesintisini tamamen ortadan kaldırıyoruz. Herhangi bir emeklimiz 250 lira taksitle ev alabilecek, TOKİ yardımıyla. Esnaf için önümüzdeki dönemde düşük faizli kredi uygulamaya devam edeceğiz. 30 bin liraya kadar faizsiz kredi vereceğiz. 51 ilimizde uygulanmakta olan 10 işçi çalıştırıp, vergi indirimi alma şartımızı kaldırıyoruz.

YEM VE GÜBRE

“Yemde ve gübrede KDV’yi kaldırıyoruz. Genç çiftçilerimize proje karşılığı 30 bin lira karşılıksız destek vereceğiz.”

ASGARİ ÜCRET

Önümüzdeki dönemde asgari ücreti 1300 liraya çıkarıyoruz.

TAŞERON SİSTEMİ

“Taşeronluk çerçevesinde kamunun ihtiyaç duyduğu işlerde çalışan taşeronları kamuda istihdam edeceğiz.”

İSTANBUL TÜNELİ PROJESİ

“Üç katlı büyük İstanbul Tüneli Projesi. Günde 6,5 milyon vatandaşımızın kullanacağı bu proje, toplam 9 farklı raylı sistemi birbirine bağlayacak, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin trafiğine nefes aldıracak. Dünyada ilk üç katlı tüneli inşallah İstanbul’a armağan edeceğiz.”

EĞİTİM ÖĞRETİMDE TAM GÜN PROJESİ

“Tüm okullarımızda tam gün eğitim öğretime geçilmesini sağlayacağız. İkili eğitim öğretim kalmayacak. Öğrencilerimiz üzerindeki sınav baskısını azaltmak amacıyla, yükseköğretime geçişteki sınavların yılda birden çok yapılmasını temin edeceğiz.”

ÖĞRENCİLER VE GSS

“Lise veya üniversite mezunu gençlerimizin genel sağlık sigortası giderlerini, iki yıl süreyle gelir testi yapmaksızın ve prim alınmaksızın karşılayacak, böylece gençlerimize ücretsiz sağlık hizmeti sunmuş olacağız. Önümüzdeki dönemde yükseköğrenimde yurt için müracaat eden tüm gençlerimize barınma imkanı sağlayacağız.”

ahmet-davutoglu-04102015

245 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika