Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bakan Çavuşoğlu: Yakında kapsamlı bir operasyon var

05 Ağustos 2015 - 396 kez okunmuş
Ana Sayfa » kurmanci»Bakan Çavuşoğlu: Yakında kapsamlı bir operasyon var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşolu, Türkiye’nin yakında ABD’yle birlikte IŞİD’e karşı kapsamlı bir savaş başlatacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İncirlik Üssü’ne ABD uçaklarının gelmeye başladığını belirterek, “Yakın bir süre içinde IŞİD’e karşı kapsamlı mücadeleyi de hep birlikte başlatmış olacağız” dedi. Çavuşoğlu, Güneydoğu Asya Uluslar Topluluğu (ASEAN) 48. Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere bulunduğu Malezya’da ABD’li mevkidaşı John Kerry ile görüştü.

Ziyareti sırasında gazetecilere konuşan Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı: “ABD’nin uçakları ve insansız hava araçları Türkiye’deki hava üslerine inmeye başladı. ABD’ye mutabakatımız çerçevesinde İncirlik başta olmak üz ere üslerimizin kullanımında ilerleme kaydettik. Yakında hep beraber IŞİD’e karşı kapsamlı bir savaş başlatacağız.”

“VE BUGÜN HAKLILIĞIMIZ ORTAYA ÇIKTI”

Çavuşoğlu, ilk eğit-donat birliğinin Nusra Cephesi tarafından alıkonulmasıyla ilgili sorusu üzerine, eğit-donatın önemli olduğunu ancak tek başına yetersiz olacağını, arazideki sorunu, gerek IŞİD ile mücadelede gerekse rejime karşı verilen mücadelede yetersiz kalacağını da söylediklerini hatırlatarak, “Ve bugün haklılığımız ortaya çıktı” şeklinde konuştu.

“YAKIN BİR SÜRE İÇİNDE OPERASYON VAR”

“IŞİD ile mücadele için Türkiye’deki üslerin uluslararası koalisyona açılmasında ne aşamada olunduğu” sorusunu Çavuşoğlu, “Şu anda ABD ile yapılan anlaşma gereği teknik olarak İncirlik Üssü’nün kullanıma açılması konusunda mesafe katettik ve ABD uçakları gelmeye başladı. Yakın bir süre içinde IŞİD’e karşı kapsamlı mücadeleyi de hep birlikte başlatmış olacağız” diye yanıtladı.

En çok tehdidi Türkiye’ye karşı oluşturan IŞİD’in ortadan kalkması gerektiğini, sonuç odaklı bir stratejiyle IŞİD ile mücadeleyi amaçladıklarını dile getiren Çavuşoğlu, IŞİD’den kazanılan yerlerin de ister istemez doğal güvenli bölge haline geleceğini ve bu bölgede ılımlı muhaliflerin yer bulacağını vurguladı. Bakan Çavuşoğlu, böyle bir durumda Türkiye ve diğer bölgelerdeki mültecilerden ülkelerine dönmek isteyenlere yardımcı olacaklarını söyledi.

Çavuşoğlu, ABD basınından bir gazetecinin güvenli bölgeyle ilgili sorusuna ise “Biz şu anda ABD ile beraber Suriye’deki ılımlı muhalifleri eğitiyoruz ve donatıyoruz. IŞİD ile mücadelemize de çok kısa süre içinde başlayacağız. Bunu takiben IŞİD ile mücadelede ılımlı muhalifler için zemin daha güvenli hale gelecek” şeklinde cevap verdi.

“SURİYE’DE SİYASİ ÇÖZÜM İÇİN GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR”

Esad’sız bir siyasi çözüm için adımların atılmasının önemine dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Bu konuyla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Bugün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştük. Ayrıca dünden bu yana bölgedeki dışişleri bakanlarıyla görüşmeye devam ediyoruz. Filipinler, Myanmar, Tayland, Norveç, Pakistan, Malezya dışişleri bakanlarıyla da bir araya geldik. Pakistan, Malezya, Endonezya, Suudi Arabistan ve Türkiye’nin birlikte hareket etmesi İslam dünyasındaki sorunların çözümüne katkı sağlar diye düşünüyorum.” İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in gelecek hafta Ankara’ya geleceğini bildiren Çavuşoğlu, İranlı mevkidaşıyla ikili ve bölgesel konuları görüşme imkanı bulacaklarını belirtti.

“RUSYA VE İRAN DIŞLANMAMALI”

Rusya’nın Suriye konusundaki tutumunun hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, IŞİD konusunda hiçbir ülkenin farklı görüşü olmadığını dile getirdi. Bakan Çavuşoğlu, siyasi çözüm konusunda Rusya ya da İran’ın süreçten dışlanmaması gerektiğini bu ülkelerin katkılarının önemli olduğunu kaydetti. Bakan Çavuşoğlu, bir gazetecinin “Uluslararası toplum Türkiye’nin üslerin açılması konusunda sivillerin zarar görmemesi yönündeki hassasiyetini destekleyecek mi” sorusuna, “Biz terörle mücadele ederken sivillerin zarar görmemesi konusunda her zaman dikkatli olduk. Biz üslerin açılması dahil her türlü katkıyı veriyoruz. Birlikte hareket edeceğimiz için sivillere karşı hassasiyetimiz de ortak olacak” yanıtını verdi.

Bakan Çavuşoğlu

247 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika