Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Baluken: ‘’Bu saatten sonra sandıklara sahip çıkılmalı’’

01 Kasım 2015 - 446 kez okunmuş
Ana Sayfa » kurmanci»Baluken: ‘’Bu saatten sonra sandıklara sahip çıkılmalı’’

HDP Diyarbakır Milletvekili adayı İdris Baluken, Diyarbakır ve Bölgede oy verme işleminin sona ermesinin ardından halka çağrıda bulundu. Herhangi bir kutlama programlarının olmadığını ifade eden Baluken, kutlama yapmanın oy hırsızlarına fırsat sunacağı uyarısında bulundu.

‘BUNDAN SONRA GÖREVİMİZ SANDIKLARI KORUMAKTIR’

Genel olarak Diyarbakır ve Bölgede sandığa gitme oranlarının çok yüksek olduğunu paylaşan Baluken, “Savaş ve darbe hükümetine karşı halkımız büyük bir görevi yerine getirdi, tarihi bir katılım sağladı’’ dedi.  Bundan sonraki sürecin sandıkların güvenliği ile ilgili olduğunu söyleyen Baluken, şu uyarıları yaptı: “Oy döküm ve sayımına ilişkin farklı bir takım sıkıntıların oluşmaması için bütün halkımızı duyarlılığa çağırıyoruz. Sandık görevlileri ve müşahit arkadaşlarımız olacak ama kendi oyunu kullanan her bir yurttaşın da kendi oyuna sahip çıkma hakkı vardır. Bu döküm ve sayım ile ilgili süreci halkımızın takip etmesi bir takım devlet imkanlarını kullanarak iradeyi gasp etmesinin önüne geçecektir. Oyların taşınması ve resmi tutanakların adliyeye teslim edilmesi sırasında yine son derece dikkatli olmak  gerekiyor. Bu konuda müşahitlerimize sandık görevlisi arkadaşlarımıza gerekli son uyarıları yaptık. Mutlaka sandıkların taşınacağı araçlarda her bir arkadaşımızın bulunması gerekiyor. Islak imzalı tutanak ve oy torbalarının ilgili yerlere teslimi sağlanıncaya kadar o süreç tamamen takip edilmeli ve tek bir boşluk bile bırakılmamalı.“

BÜYÜK BİR DİSİPLİN İLE SÜRECİ YÜRÜTTÜK

Bu saate kadar büyük bir disiplin ile bu süreci yürüttüklerini belirten Baluken, “bu saatten sonrada büyük bir disiplin ile oylarının korunmasını sağlamak hepimizin boynunun borcudur. Halkımız kendi görevini yerine getirdi. Bundan sonra bütün bu oyları koruma ile ilgili önemli bir görev önümüzde duruyor“ diye konuştu.

‘KESİNLİKLE KUTLAMA OLMAYACAK’

“Kutlama konusunda herhangi bir kutlama programımız yoktur. Bu yıl geçmiş yılların aksine herhangi  bir kutlama programımız da olmayacaktır“ diyen Baluken, devamla şunları söyledi: “Çünkü yitirdiğimiz yüzlerce canımız var, onların yası var, halen bir çok yerde taziye çadırlarımız var. Bu arkadaşlarımızın yası ile ilgili hiçbir şekilde gölge düşürmeyecek şekilde hareket edeceğiz. Toplu bir kutlama olmayacak, kutlama programımız yok, hele hele daha ilk günden, sonuçlar açıklandıktan sonra halkımız eğer sandıkları bırakıp sokağa çıkarsa bu tam da sonuçları değiştirmek isteyen hırsızların ekmeğine yağ sürer!“

Halkın herhangi bir kutlama tavrı içerisine girmemesini isteyen Baluken, “Sonuna kadar resmi sonuçlar açıklanıncaya kadar hiçbir şekilde tedbirin elden bırakılmaması gerektiğinin altını çizdi. Zafer sarhoşluğu ile oluşan boşlukların sistem tarafından doldurulduğunu hatırlatan Baluken, “bu boşluklardan dolayı halkımızın iradesi gasp ediliyor. Buna müsaade etmemeliyiz“ diye ifade etti.

IMG-20151101-WA0009

328 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika