Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Baydemir: Milletin iradesine kumpas kabul edilemez!

23 Ekim 2015 - 532 kez okunmuş
Ana Sayfa » kurmanci»Baydemir: Milletin iradesine kumpas kabul edilemez!

Halkların Demokratik Partisi Urfa Milletvekili (HDP) Urfa Milletvekili Osman Baydemir, 1 Kasım seçimlerinde iktidar partisi tarafından bir sandık kumpasının kurulmasından endişe ettiklerini ifade etti ve ekledi “Siyasi görüşünüz ne olursa olsun sandığın haysiyeti için üzerinize düşen görevleri yerine getirin”

Baydemir, Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan ve partinin milletvekili adaylarından Feridun Yazar ile birlikte İl Seçim Kurulu’na bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret çıkışında değerlendirmeler yapan Baydemir. Son birkaç günde seçimlerin güvenli bir biçimde gerçekleşmesine gölge düşürecek duyumlar aldıklarını, bu konuda ilgilileri bilgilendirmek üzere bu ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade etti. Baydemir şöyle konuştu :  “Birkaç gündür kentte edindiğimiz gözlemler, tanıklıklarımız 1 Kasım seçimlerinde sandığa yönelik iktidar partisi tarafından büyük bir kumpasın kurulacağına dair ciddi kaygılar tarafımıza iletiliyor. Müşahitlerimizin köylere alınmaması, sandık kurulu üyelerimize yönelik bir takım kumpas çalışmalarının alt yapısının oluşturuluyor olduğu iddiaları, yine sandık kurulu başkanlarına yönelik bir takım tehditlerin devreye konulduğuna dair iddialar, gözlemler, kimi yerlerde ilçe jandarma komutanları tarafından köy muhtarlarının çağırılarak “HDP’ye oy çıkmasın” tehditleri bizlere ulaşmaya başladı. Hatta ve hatta seçim kurulunun yetkilendirmiş olduğu matbaa veya o matbaa dışında ki matbaalarda fazladan oy bastırılacağına dair bir takım ihbarlar, iddialar tarafımıza ulaşmış bulunuyor. İşte bütün bu iddiaların gerçekliğini tespit etmek ama aynı zamanda bütün bu ihlal ve ihmal alanlarını ortadan kaldırmak adına bugünden itibaren bir çalışma başlattık. İl Seçim Kurulu başkanımızla bir görüşme gerçekleştirdik. Bu iddiaları ve aynı zamanda duymuş olduğumuz kaygıları kendileri ile paylaştık.”

Demokrasilerde seçimlerin “olmazsa olmaz” olduğunu ancak yaklaşan seçimlerin demokrasinin bir gereği olmaktan ziyade demokrasinin sonucu olan milletin iradesini değiştirmeye yönelik olduğunu ifade eden Baydemir,yine de HDP’nin ilk günden bu güne değin kampanyasını barış, özgürlük, kardeşlik zemini üstüne oturtmaya çalıştığını ifade etti.

Sözkonusu vahim iddiaları ve bu temelde duydukları kaygının giderilmesi için girişimlerde bulunmaya devam edeceklerini ifade eden Osman Baydemir, “Kenttin tüm dinamiklerine de bu minvalde çağrıda bulunuyoruz milletin iradesi neyse, bir kez daha söylüyoruz o bizim başımız üzerinde kabuldür. Milletin iradesinde sandığa girmiş her bir oy bizim kabulümüzdür sandıktan çıkacak her oy bizim kabulümüzdür. Ama sandığa girmiş bir oyu değiştirmeyi asla ve kata kabul etmeyeceğiz.” Dedi.

Milletin, halkın iradesi üzerinde bir kumpas kurulmasına asla ve kata rıza göstermeyeceklerinin altını çizen Osman Baydemir “Sandık demokrasinin namusudur, şerefidir, haysiyetidir bütün Urfa halkın çağrımdır siyasi görüşünüz ne olursa olsun, fikriniz ne olursa olsun, hangi siyasi partiye oy veriyorsanız başım gözüm üstüne kabulümdür. Ama herhangi bir oyun çalınmaması bir iradenin manipüle edilmemesi konusunda her birimize düşen görevler vardır. Her bir Urfalı kardeşim bir demokrasi neferi, demokrasinin namusu olan sandığı koruma görevini yerine getirmeye davet ediyorum, davet ediyorum” dedi.

o_1430926930

Osman BAYDEMİR

232 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika