Demirtaş: AKP iktidarı için silah kullanıyor

CNN’e konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara’da yapılan saldırıdan hükümeti sorumlu tutarak AKP’nin “iktidar için silahı kullandığını” iddia etti. CNN International’a konuk olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara’da 97 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili hükümeti eleştirdi. “IŞİD’e karşı etkili bir mücadele yürütülmedi. IŞİD’in büyümesine göz yumuldu” diyen Demirtaş IŞİD’in, devlet desteği olmadan bu tür saldırıları gerçekleştiremeyeceğini öne sürdü. Demirtaş, AKP’nin “iktidar için silahı kullandığını” da savundu.

“KANLI VE BARBARCA BİR SALDIRI”

CNN International’a konuk olarak Ankara saldırısı ile ilgili konuşan Demirtaş, saldırının Türkiye tarihinin en kanlı ve en barbarca saldırılarından biri olduğunu vurguladı. Saldırıdan hükümeti sorumlu tuttuklarını belirten Demirtaş, önleyici güvenlik tedbirlerinin alınmamasının bu sorumluluğu artırdığını söyledi. Demirtaş, AKP’nin “iktidar için silahı kullandığını” da savundu.

DEMİRTAŞ ÖLÜ SAYISINI DEĞİŞTİRDİ

Öte yandan dün yaptığı açıklamada 128 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Demirtaş, CNN’deki konuşmasında bu sayıyı değiştirerek 98 kişinin öldüğünü söyledi. Demirtaş, “Şimdiye kadar 98 arkadaşımızı yaşamını yitirdi, 100’den fazla kişi de yaralandı. Henüz kendilerini patlatan canlı bombaların kimliğiyle ilgili bir açıklama yapılmadı. Son altı ayda çok sayıda saldırıyla karşı karşıya kaldık. Bu saldırıyı IŞİD’in yapmış olabileceğine dair işaretler var ancak devlet içinden de IŞİD’i destekleyen kişilerin olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“IŞİD’İN BÜYÜMESİNE GÖZ YUMULDU”

Bunun üzerine “Yani saldırıdan hükümeti de sorumlu tutuyorsunuz?” diye sorulan Demirtaş: “Tabii ki sorumlu tutuyoruz. IŞİD’e karşı etkili bir mücadele yürütülmedi. IŞİD’in büyümesine göz yumuldu. Türkiye içinde de IŞİD militanlarının biliniyor olmasına rağmen hiçbir tutuklama yapılmadı. Ankara, MİT’in de bulunduğu koca bir şehir olmasına rağmen gerekli güvenlik önlemleri alınmadı.”

“IŞİD, DEVLET DESTEĞİ OLMADAN BÖYLE BİR SALDIRI GERÇEKLEŞTİREMEZ”

IŞİD’in Türkiye’de devlet desteği olmadan böyle bir saldırı gerçekleştiremeyeceğini savunan Demirtaş şöyle devam etti: “Diyarbakır’da da yüzlerce kişini ölümü hedeflenmişti ve oradaki canlı bomba saldırıdan kısa bir süre önce gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı. Bu gelişmeler, devlet içinde IŞİD’e destek veren kesimlerin olduğunu düşündürüyor. Sonuç olarak hükümet bu olaydan da tamamıyla sorumludur.”

demirtas-akp-iktidari-icin-silah-kullaniyor-7771574_x_9159_o

337 Total Views 1 Views Today
admin

admin

Haber Diyarbakır, Son dakika Diyarbakır haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑