Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14169 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demirtaş: ‘’Ateşkes ile ilgili somut bilgi yok’’

09 Ekim 2015 - 411 kez okunmuş
Ana Sayfa » kurmanci»Demirtaş: ‘’Ateşkes ile ilgili somut bilgi yok’’

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Kandil’in seçim öncesi ateşkes ilan edeceği haberleriyle ilgili “Elimizde somut bir bilgi, somut bir veri yok.” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Süreç buzdolabında değil mi? Bütün bunları kendileri ifade ediyorlar. Çözüm arayışlarının olmadığı her an çatışmaların ve savaşın derinleştiği, ölümlerin arttığı riskler ortaya çıkar. Bundan dolayı acilen, hızlı bir şekilde çözüm iradesinin yeniden ortaya çıkması lazım” dedi. Kandil’in 15 Ekim’de bir ateşkes ilan edileceğine dair çıkan haberlerle ilgili ise ” İnşallah yakın zamanda da belli bir netice alırız, diye ümit ediyorum. Elimizde somut bir bilgi, somut bir veri yok. Fakat çalışmalarımızı getirdiğimiz nokta umutlu olmamızı gerektiriyor. Barışa da hiç kimsenin umudunu yitirmemesi lazım.” açıklamasını yaptı.

SEBZE VE MEYVE HALİNİ ZİYARET ETTİ

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sabah erken saatlerde Bayrampaşa’daki İstanbul Sebze ve Meyve Hali’ne geldi. Demirtaş’ın yanında HDP’li milletvekilleri de yer aldı. Demirtaş, burada İstanbul Yaş Meyve Sebze Bostan Komisyoncuları (İSMEYDER) ve Tüccarları Derneği Başkanı Nevzat Dayan ile Tüm Bostan Sebze ve Meyve Komisyoncuları (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er ile bir araya geldi, hal esnafının sorunlarını dinledi. Demirtaş ziyaret sırasında basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

KANDİL ATEŞKES İLAN EDECEK Mİ?

Bir basın mensubunun, “Dün basında çıkan haberler vardı. 15 Ekim’de bir ateşkes ilan edileceğine dair. Bu haberlerin doğruluğu ya da yanlışlığıyla ilgili bir bilginiz var mı?” şeklindeki soruya Selahattin Demirtaş, şu yanıtı verdi: “Burada esnafın sorunlarını konuşuyoruz. En büyük sorun, hepimizin ortak sorunu barış sorunu. Barışın huzurun olmadığı yerde ne ticaret olur, ne de ticaretin tadı tuzu olur. Dolayısıyla biz de bu mevzuyu çok önemsiyoruz. Bir an önce ölümlerin ve çatışmaların durması için çaba sarf ediyoruz. Partimizin bütün imkanlarını, bütün gücünü silahların susması yönünde kullandık. İnşallah yakın zamanda da belli bir netice alırız, diye ümit ediyorum. Elimizde somut bir bilgi, somut bir veri yok. Fakat çalışmalarımızı getirdiğimiz nokta umutlu olmamızı gerektiriyor. Barışa da hiç kimsenin umudunu yitirmemesi lazım. Bu kadar insan her gün canını verirken biz hiçbir şey olmamış gibi işimize bakamayız. En azından geçici de olsa çatışmaları durdurabilsek, sonra kalıcı bir barışa doğru etkili bir siyaset üretebilsek. Bu ülkemiz açısından en büyük kazançtır. İnşallah önümüzdeki günlerde gelişmelere olur diye ümit ediyoruz.”

“RAFTA MIDIR, BUZDOLABINDA MIDIR KENDİLERİ BİLİRLER”

Demirtaş, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın süreci rafa kaldırmadığına dair açıklamaları oldu. Yine Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun HDP’nin 8 Haziran sonrası terör siyaseti izlediğine dair açıklamaları oldu. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz” şeklindeki soruya ise şöyle cevap verdi: “Süreç buzdolabında değil mi? Bütün bunları kendileri ifade ediyorlar. Çözüm arayışlarının olmadığı her an çatışmaların ve savaşın derinleştiği, ölümlerin arttığı riskler ortaya çıkar. Bundan dolayı acilen, hızlı bir şekilde çözüm iradesinin yeniden ortaya çıkması lazım. Rafta mıdır, buzdolabında mıdır kendileri bilirler. Ama halk artık bu savaş politikalarına tahammül göstermiyor. Haklı olarak. Evlatlarını yitiriyor insanlar. ve neden bu çocukların öldüğüne dair hükümetten ya da Cumhurbaşkanı’ndan tatmin edici hiçbir açıklama, tek bir cümle duyabilmiş değiliz. Sürecin niye bitirildiğine dair, masanın niye devrildiğine dair tek bir açıklama duyabilmiş değiliz. Dolayısıyla sürece geri dönüş olursa, diyalog kanalları yeniden açılırsa bu Türkiye açısından herkes açısından iyi olur.

“STAJYER BAŞBAKAN EN BÜYÜK TERÖR DESTEKÇİSİ”

“Stajyer Başbakan’ın söyledikleriyle ilgili bir şey söylemeyeyim yani. Kendisi ne söylediğinin farkında değil. En büyük terör destekçisi kendisidir, IŞİD’i besleyen büyüten kendisidir. Önce kendisini bunun bir hesabını versin.” Ziyaret ve açıklamaların ardından Demirtaş hal esnafıyla birlikte kahvaltı yaptı. Kahvaltının sonra da halden ayrıldı.

demirtas-a-soruldu-kandil-ateskes-ilan-edecek-mi-7759672_855_m demş-irtaş

269 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika