Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HDP adaylarını tanıttı ve seçim startını verdi

30 Eylül 2015 - 594 kez okunmuş
Ana Sayfa » kurmanci»HDP adaylarını tanıttı ve seçim startını verdi

HDP Diyarbakır İl Örgütü’nün 1 Kasım seçim çalışmalarının startını verdiği programında konuşan HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır 1. sıra adayı İdris Baluken, seçim döneminde oynanacak tüm kirli politikalara hep beraber karşı durulması gerektiğini söyledi. Baluken, 7 Haziran seçimlerinde 11 milletvekilliği kontenjanınından 10’unu aldıkları kentten, bu kez 11 milletvekili çıkarmak istediklerini ifade etti.

HDP Diyarbakır İl Örgütü, 1 Kasım seçim kampanyasının startını Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi’nde yaptığı aday tanıtım programı ile verdi. Programa HDP’nin mevcut adaylarından tümü ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Fırat Anlı, Gülten Kışanak, DBP İl Örgütü yöneticileri ile çok sayıda partili katıldı. Program özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Ardından açılış konuşması HDP Eşbaşkanı Ömer Önen yaptı. Önen, konuşmasında savaşa karşı barışı savunacaklarını, “İnadına barış, inadına özgürlük” sloganı ile barışı yükselteceklerini söyledi.

ŞİMŞEK: ‘AKP HALKLARIN İRADESİNİ TANIMADI’

DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek de Türkiye halklarının ve Kürdistan halklarının yeni bir yaşamın arayışında olduğunu belirterek “Zaman geçmiş zaman değil. Halklar artık özgürlüklerini arıyor. 7 Haziran seçimleriyle birlikte Kürt halkı köleliğe karşı hayır dedi ve özgürlük iradesini yükseltti. 1 Kasım’ın ardından son sözlerimizi söyleyeceğiz. Son sözümüz de başarının kazanımı noktasında olacak. Gece gündüz çalışma yürüteceğiz. Tarih Kürt halkının başarısını yazacaktır” diye konuştu.

DEMİREL: ‘SEÇİM SARAYI ELİNDEN GİDEN DİKTATÖRLERİN KARARIDIR’

Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel, olağanüstü bir süreçle birlikte seçim çalışmalarını yürüttüklerini, yüzde 13 oy oranı ile parlamentoda yer aldıklarını ancak “Saray’ın elde edilen başarıyı hazmedemediğini ve seçime gittiğini” vurguladı. 1 aylık süreç içerisinde Kürt halkını yok etme konseptinin hayata geçirildiğinin altını çizen Çağlar, “Seçim sarayı elinden giden diktatörlerin kararıdır. Halkın yaşam alanları bombalanıp katledilmektedir. İnsanlık dışı uygulamaları hayata geçiren AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan savaşı daha fazla kızıştırarak oy oranını yükselteceğini düşünüyor ancak halklar bu oyuna gelmeyecektir” diye belirtti. Savaşlara karşı Kürt halkının kendi alanlarını yaratmak ve korumak istediğini ifade eden Çağlar, Kürt halkının yaratmak istediği öz yönetimin iyi anlaşılması gerektiğini kaydetti.

‘KADINLAR ÖZGÜRLÜĞÜN BARIŞIN ÖNCÜSÜ OLACAK’

Kadınlar üzerinden irade kırımının hayata geçirildiğini vurgulayan Çağlar, ilk irade kırım denemelerinin ise YJA Star’lı Kevser Eltürk (Ekin Wan) şahsında hayata geçirildiğini söyledi. Çağlar, “Tüm saldırılar karşısında kadınların iradesi daha fazla güçlenip, artıyor. 1 Kasım’la birlikte parlamentoya daha güçlü bir iradeyle gideceğiz. Amed’de 10 değil 11 hedefine ulaşacağız. Kadınlar olarak özgürlüğün barışın öncülüğünü yapacak ve mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘7 HAZİRAN ÖNEMLİ BİR KAVŞAKTI’

Milletvekili Çağlar’ın ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken çıktı. 1 Kasım seçimlerinin startını “Büyük İnsanlık, Büyük Barış” sloganı ile verdiklerini dile getirerek sözlerine başlayan Baluken, bu zaman kadar verdikleri mücadelenin 1 Kasım’da başarıya ulaşması için büyük bir istekle çalışacaklarını kaydetti. 7 Haziran’da ortaya çıkan mesajın net olduğunu da belirten Baluken, o mesajı kabul etmeyen, halkın iradesini darbeyle engelleyenlerin halkın önüne bir kez daha seçim koyduğunu söyledi. Baluken, “Halkımız tüm Türkiye’de parlamentoda 100 yıllık sorunlara çözüm istedi. Artık kalıcı barışla eşit yurttaşlık temelinde bir sonuca kavuşmasını istedi. 7 Haziran bu yönüyle önemli bir kavşaktı” diye konuştu.

‘4X4 PLAKASIZ ARAÇLARLA KARŞILAŞIYORUZ’

Baluken, seçim çalışmalarının başlaması ile birlikte birçok yerde saldırıların yaşandığına ve bu saldırılarla birçok yurttaşın yaşamını yitirdiğine de dikkat çekti. Seçim süreçlerinde bu kadar ağır bedellerin olmasının Türkiye tarihine kara leke olarak geçtiğini vurgulayan Baluken, devamında şunları söyledi: “7 Haziran seçimlerinde Amed’ten çıkan sonuçlar çok önemliydi. Tüm dünya kamuoyunda tartışıldı. Ancak saray diktatörüyle halkın iradesine darbe vurmak isteyenler oldu. Bununla beraber çatışma ve kaos ortamı yaratarak halkın büyük acılar yaşamasına neden oldular. İşte bu darbe zihniyetleri artık meşrutiyetini yitirmiştir. Saray ve savaş hükümeti AKP tüm bölgeyi savaş alanına çevirmek istiyor. Sarayın görevlendirdiği Gladiyo güçleri katliamlar yapıyor. 90’lı savaş konsepti ile 4×4 plakasız araçlarla her gün karşılaşıyoruz. İşte bu Gladyo güçleri 35 günlük bebekten 70 yaşındaki amcayı katlediyor.”

‘YERLE YEKSEN EDECEĞİZ’ EDECEĞİZ DİYEN ERDOĞAN’A YANIT VERDİ

Konuşmasının devamında iktidar hırsının, dur durmak bilmez hale geldiğini ifade eden Baluken, sözü PKK’lilere ait şehitliklere yapılan saldırılara getirdi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu şehitliklere dair sarf ettiği ‘Yerle yeksen edeceğiz’ sözlerine “Kürt halkının değerlerini, şehitliklerine saldırmasıyla ‘yer yeksan’ edileceğini zannedenler, yer yeksan olacak” diyerek yanıt veren Baluken, “Birçok yerde şehitliklere halkımız canlı kalkanlarla sahip çıkıyor. Sanmasınlar bu yapılanlar hesabı sorulmayacak. 100 yıldır halkımız bu değerleri için mücadele ediyor ve birçok bedel ödedi. Bu değerlere saldırılanlar halkın iradesi karşısında hesabını verecekler” ifadelerini kullandı.

SAVAŞ BLOĞU’NA KARŞI BARIŞ BLOĞU

1 Kasım’da yapılacak seçimler için, HDP olarak seferberlik ruhu ile çalışacaklarını belirten Baluken, “1 Kasım’da çıkacak sonuçları coğrafyadaki gelişen gelişmelere bağlıdır. 2 zihniyet karşımıza çıkacak. Biri kan, gözyaşı, ölüm, katliamdır. Bir diğeri ise savaşa karşı barış ve özgürlük bloğudur. Bizim savaşa karşı yürüteceğimiz barış ve özgürlük talebi kazanacak. Ve 1 Kasım’da savaş bloğu yenileceğine inanıyoruz” dedi.

1 KASIM’DA AMED’İN 11 MİLLETVEKİLİ OLACAĞINA İNANIYORUZ’

Baluken, sandıkların taşınması veya birleştirilmesi konusunda da konuştu. Seçim döneminde oynanacak tüm kirli politikalara karşı hep beraber karşı durulması gerektiğini dile getiren Baluken, “Günlümüzde taht kuran Amedspor’un 11’i vardır. HDP’nin de 1 Kasım’da 11 milletvekili olacağına inanıyoruz. Bunun için halkımızın çabaları ile bunu sağlayacağız. Şimdiden tüm çalışan ve çalışacak olan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum” dedi. Baluken, ayrıca konuşmasında Rojava’da kahramanca direnen YPG, YPG ve PYD’ye, Saray’ın duyacağı şekilde selam gönderdiğini söyledi. Baluken, gönderdiği selamın yanı sıra Urfa’nın Suruç ilçesinde DAİŞ ve APK’nin eliyle yapılan katliamda yaşamını yitirenleri de andı. Yapılan konuşmalar sonrası ardından program sonlandı. (Sait BAYRAM)

IMG_6332 IMG_6351

285 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika