Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HDP’den seçmenlere ‘oy’ uyarısı

30 Ekim 2015 - 564 kez okunmuş
Ana Sayfa » kurmanci»HDP’den seçmenlere ‘oy’ uyarısı

Tarihi 1 Kasım seçimine kısa bir süre kala seçmenlere dönük kimi bilgilendirme ve uyarılarda bulunan HDP, seçmenlerden özellikle oy verme işleminden sonra oylarını, sonuçların götürüldüğü oy toplanma merkezlerine kadar takip etmesini istedi.

HDP Bilgi İşlem, Müşahit ve Sandık Kurulu Komisyonu 1 Kasım seçiminde yapılması gerekenlere dair önemli hususlara dikkat çekerek, bilgilendirmelerde bulundu. Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, 7 Haziran seçimindeki geçersiz oyları hatırlatılarak, “Oylarımızı özenle kullanalım. Seçmen iradesinin sonuçlara tam olarak yansıması için, EVET yada TERCİH mühürlerini, partimizin ambleminin altında yer alan yuvarlak alana basmak yeterlidir” denildi.

‘OYLARINIZI ERKEN KULANIN’

Seçmenlerin oy kullanma işlemlerini akşam saatlerine bırakılmamasını da isteyen HDP açıklamasında şu hususlara yer verildi: “Özellikle havanın erken karardığı bölgelerde, sandık çevresindeki yığılmalara karşı oylarımızın erken kullanılması oldukça önemlidir. Yine bazı seçim çevrelerinde sandıkların birleştirilmesi nedeniyle bir okulda çok sayıda seçmen olacağı için olası yığılmaları engellemek için oylarımızı mümkün olan en erken saatte kullanalım.”

‘KİMLİĞİNİZİ UNUTMAYIN’

Seçmenlerin pazar gününü beklemeden oy kullanacakları okulun yerini bir kez daha kontrol etmeleri, seçim günü sıkıntı yaşamamaları hatırlatmasında bulunan HDP, “Seçmenlerin oy kullanmaya giderken yanlarında TC kimlik numarası yazılı olan nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport yada evlilik cüzdanından en az birini bulundurmaları gerekmektedir. Bu belgelerden birini yanında bulunduranların seçmen bilgi kâğıtlarının yanlarında bulunması zorunlu değildir” denildi.

MÜHRE DİKKAT…

Açıklamada, oy kullanma kabinine girmeden önce zarflarda YSK filigranı ile ilçe seçim kurulu ve sandık kuruluna ait olmak üzere iki mühür olması gerektiği ve ayrıca oy pusulasının arkasında sandık kuruluna ait olmak üzere bir mührün bulunması gerektiği de hatırlatıldı. HDP, “Eğer bunlar yoksa kabine girmeden önce zarfı veya oy pusulasını yenisiyle değiştirmemiz gerekiyor. Unutmayalım ki kabine girdikten sonra hiçbir şekilde yeni bir zarf veya pusula verilmez” uyarısında bulundu.

‘GÖNÜLLÜLERDE SANDIK KURULU ÜYESİ OLABİLİR’

Yalnız başına sandığa gidemeyecek durumda olan yaşlı, engelli yurttaşlar, çocuklu annelerle dayanışma içinde olunmasını da isteyen HDP açıklamasında, sandık kurulu üyelerinin geç gitme ihtimallerine karşı, o anda sandık çevresinde bulunan, okuma-yazma bilen gönüllülerin yasa gereği sandık kurulu üyesi olabildiğini de kaydetti. Bu nedenle parti taraftarlarından erkenden sandık çevresinde olunması istendi.

‘OYLARINIZI TOPLANMA MERKEZLERİNE KADAR TAKİP EDİN’

Son olarak oy kullanma işleminden sonra yapılması gereken hususlara dikkat çekilerek, şu bilgilendirmelerde bulunuldu: “Oyların sayım ve dökümü açık olarak yapılır. Bu nedenle her seçmen, kendi sandığındaki oy sayımını izleyebilir. Oy sayma ve kayıt altına alma işleminde hile ve yolsuzluklara karşı azami hassasiyet ve dikkati gösterelim. Oyların ve sandık sonuçlarının oy toplanma merkezlerine kadar takip edelim. Sağlıklı bir biçimde merkezlere ulaştırılıp kayda geçirildiğinden emin olalım.”

770x500cc-HDP-amblemi-siteye-uygun

332 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika