Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7151 / Satış : 4.7236
Euro : Alış : 5.4667 / Satış : 5.4765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Oy kullanmaya giderken bunlara dikkat edin!

31 Ekim 2015 - 546 kez okunmuş
Ana Sayfa » kurmanci»Oy kullanmaya giderken bunlara dikkat edin!

26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri yarın yapılacak. Peki, oy kullanmak için ne yapılması gerekiyor, oyların geçersiz olmaması için nelere dikkat edilmesi lazım? İşte oy verme saatlerinden, nasıl oy kullanacağımıza kadar merak edilen sorular?

SEÇİM SAATLERİ

Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Maraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Dersim, Urfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’in de aralarında bulunduğu 32 ilde oy verme işlemi 07.00’de başlayıp 16.00’da son bulacak. Bu illerin dışında kalan diğer kentlerde ise 08.00’de başlayacak olan oy verme işlemi 17.00’da sona bulacak.

GEÇERLİ KİMLİK BELGESİ

Seçmenler adreslerine gönderilen seçmen bilgi kağıdında yer alan sandık bilgilerinin olduğu bölgede oy kullanacak. Oy vermek için sandık başına giden yurttaşların üzerinde TC Kimlik Numarası olan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resmi nitelikteki belgelerinden birini yanında bulundurması gerekir. Geçerli bir kimlik belgesi olmayan seçmenlere oy kullandırılmayacak.

BİR SİYASİ PARTİYE BİRDEN FAZLA BASILSA GEÇERLİ

Oy verme işlemi sırasında sandık kurulu görevlisi kimlikleri alarak seçmen listesinde isim kontrolü yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü seçmene vererek, kabinde oy kullanmasına izin verecek. Birleşik oy pusulasında “evet” ya da “tercih” mührü tercih dairesinin dışına taşırılmayacak, yine diğer partinin veya bağımsız adayın alanına taşmayacak şekilde vurulacak. Bir siyasi partiye birden fazla mühür basılsa bile oy geçerlidir. Mühürlendikten sonra mühür alanı dışta kalacak şekilde oy pusulası katlanıp zarfa konulması gerekiyor. Zarfın sandığa atılmasından sonra seçmen listesindeki listede seçmenin isminin bulunduğu yerin karşısına imza atılarak, oy verme işlemi tamamlanacak.

ENGELLİLER YARDIMLA OY KULLANACAK

Görme engelliler, felçliler veya bu gibi bedeni engelleri açıkça belli olanlar, o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilecek. Bir seçmen birden fazla engelli seçmene yardım edemez. Yine sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremez, oy kullanma sırasında yardım edemez.  Öte yandan cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girmesine izin verilmemesi gerekiyor.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

1 Kasım Pazar günü rutin bir uygulama olarak 06.00-24.00 saatleri arasında alkollü içki satılmayacak, eğlence yerleri kapalı olacak. Oy verme günü emniyet görevlileri hariç başka kimse silah taşımayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri arasında ancak YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek. Bütün yayınlar saat 21.00’dan sonra serbest olacak ancak YSK tarafından gerek görülmesi halinde saat 21.00’den önce de yayınların serbest bırakılmasına karar verilebilecek.

Oyyyy (1) oy kullanma (1)

374 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika