Dolar : Alış : 4.4652 / Satış : 4.4732
Euro : Alış : 5.2674 / Satış : 5.2769
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Seçmenlere oy kullanma uyarısı

23 Ekim 2015 - 574 kez okunmuş
Ana Sayfa » kurmanci»Seçmenlere oy kullanma uyarısı

1 Kasım’da gerçekleşecek olan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy verme saatleri belirlendi. Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Maraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Dersim, Urfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis’in de aralarında bulunduğu 32 ilde oy verme işlemi 07.00’de başlayıp 16.00’da son bulacak. Bu illerin dışında kalan diğer kentlerde ise 08.00’de başlayacak olan oy verme işlemi 17.00’da sona bulacak.

SEÇMEN KAĞIDI ULAŞMAYANLAR DİKKAT

Seçmenler adreslerine gönderilen seçmen bilgi kağıdında yer alan sandık bilgilerinin olduğu bölgede oy kullanacak. Seçmen bilgi kağıtları kendilerine ulaşmayan yurttaşlar, “htpps://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp” adresine girerek kendilerine ve aynı evde oturan yakınlarının nerede oy kullanacağını öğrenebilir.  Oy vermek için sandık başına giden yurttaşların üzerinde TC Kimlik Numarası olan nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hakim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resmi nitelikteki belgelerinden birini yanında bulundurması gerekir. Geçerli bir kimlik belgesi olmayan seçmenlere oy kullandırılmayacak.

MÜHÜR DAİRENİN DIŞINA TAŞMAYACAK

Oy verme işlemi sırasında sandık kurulu görevlisi kimlikleri alarak seçmen listesinde isim kontrolü yaptıktan sonra birleşik oy pusulası, zarf ve mührü seçmene vererek, kabinde oy kullanmasına izin verecek. Birleşik oy pusulasında “evet” ya da “tercih” mührü tercih dairesinin dışına taşırılmayacak, yine diğer partinin veya bağımsız adayın alanına taşmayacak şekilde vurulacak. Mühürlendikten sonra mühür alanı dışta kalacak şekilde oy pusulası katlanıp zarfa konulması gerekiyor. Zarfın sandığa atılmasından sonra seçmen listesindeki listede seçmenin isminin bulunduğu yerin karşısına imza atılarak, oy verme işlemi tamamlanacak.

ENGELLİLER YARDIMLA OY KULLANACAK

Görme engelliler, felçliler veya bu gibi bedeni engelleri açıkça belli olanlar, o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilecek. Bir seçmen birden fazla engelli seçmene yardım edemez. Yine sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremez, oy kullanma sırasında yardım edemez.  Öte yandan cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girmesine izin verilmemesi gerekiyor.

seçimsandık1

308 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika