Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘’Siyasetteki krizler çatışmalı ortama neden oluyor’’

25 Ekim 2015 - 367 kez okunmuş
Ana Sayfa » kurmanci»‘’Siyasetteki krizler çatışmalı ortama neden oluyor’’

Diyarbakır bağımsız milletvekili adayı Seyyit Haşim Haşimi, seçimlerin yaklaşması ile birlikte çalışmalarını yoğunlaştırdı. İlçe ilçe, mahalle mahalle, köy köy ve sokak sokak gezen Haşimi’nin son durağı geçtiğimiz günlerde sokağa çıkma yasağı ilan edilen ve şiddetli çatışmalar yaşanan merkez Sur ilçesi oldu. Burada esnaf ve vatandaşları ziyaret eden Haşimi, ilçedeki tahribatı da yerinde inceledi. Haşimi, çatışmalı ve zor bir dönemden geçildiğini belirterek, “Son zamanlarda bölgede yaşanan çatışmalı ortam tabiî ki zor bir döneme de zemin hazırladı. Biz akan kanın durması bağlamında geçmişte çok büyük çabalar ve duruş sergiledik. Ve bunda da başarılı olduğumuza inanıyorum. Özellikle son dönemlerde siyasette ciddi anlamda krizler ortaya çıktı. Bu krizlerde çatışmalı ortamı beraberinde getirdi. Roboski, Kobani ve akabinde Diyarbakır’da yaşanan patlamalar süreci tamamen tıkadı diyebiliriz. AK Parti genel siyasetinden dolayı seçimi kaybetti. ‘Krizleri aşamadılar, tıkandılar” dedi.

“HÜR İRADE, KÜRT TEMSİLİYETİ VE SAĞDUYULU BİR SES”

Bağımsız aday olarak seçime girdiğini ve kendisine üç ilkeyi şiar edindiğini anlatan Haşimi, “Bunlardan ilki, hür irade, ikincisi Kürt temsiliyeti, üçüncüsü ise sağduyulu bir sestir. Bunlar olmadan siyaseti de kendi bağlamımda yürütemem. Bölgede insanlar birazcık huzur istiyor. Siyasetteki kapışmalar kısır döngüden ibarettir. Ben 35 yıldır siyaset yapıyorum. Bu siyaseti yaparken de, dürüst ve ilkeli yaptım. Ben öncelikle Müslüman bir Kürdüm ve Nakşiyim. Siyaseti lekesiz bir şekilde şu ana kadar yürütüyorum. Ve her zaman da yürüteceğim” diye konuştu.

“YÜKSEK SEÇİM KURULU SUÇ İŞLİYOR”

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) oy pusulasında bağımsız adaylara ayırdığı yeri eleştiren Haşimi, şunları kaydetti: “YSK açık bir şekilde hukuku çiğnemiş ve suç işlemiştir. Diğer partilerin seçim pusulaları büyük puntolarla işaretlenirken, bağımsızların neden kibrit kutusu kadar. Onlar insan da biz insan değimliyiz? Hukuken suç işlenmiştir. Bu konuyu gerekirse anayasa mahkemesine taşıyacağım. Bunu bir tarafa bırakalım ne bir siyasi parti ne de YSK’nın yetkililerinden bir Allah’ın kulu çıkıp bu haksızlığa dur demiyor. Partilerin yanlış politikalarına hürmet etmiyorum ama tabanlarına hürmet ediyorum. Ama yaptıkları yanlışlara da yanlış diyorum. 100 oyda alsam, 500 bin de alsam her bir oyun başımın üstünde yeri vardır. Vereceğiniz oylar barışın da kilidini açacaktır. Bir an önce barış olsun ki, başka insanlar ölmesin.” Açıklamalarının ardından ilçedeki gezisini sürdüren Haşimi, taziye evlerini de ziyaret ederek, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

1315543

244 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika