Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Akyol’dan çarpıcı açıklama: “Türkiye 10 yıl sonra Kürtleşecektir”

05 Eylül 2015 - 885 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»Akyol’dan çarpıcı açıklama: “Türkiye 10 yıl sonra Kürtleşecektir”

Diyarbakırspor 1968 Kulübü Başkanı ve AK Parti eski İl Başkan Yardımcısı Bedirhan Akyol’dan siyasetçilere, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır’daki sporun içinde bulunduğu durumu, sıkıntıları, yaşanan çatışmalı süreci değerlendirdi. Türkiye’nin 10 yıl sonra Kürtleşeceğinin ifade eden Akyol, “10 yıl sonra Türkiye Kürtleşecektir. Neden? Her bir Kürdün 10 tane çocuğu var. Türk’ün bir tane çocuğu var. O zaman Türkler azınlık olur. Bu kez onlara mı zulüm edeceğiz. Böyle bir mantık olamaz” dedi.

İŞADAMLARI BÖLGEYİ TERK EDİYOR

Akyol, çatışmalı süreçten dolayı Diyarbakır’ı terk eden işadamlarının sayısında ciddi artışların olduğunu vurgulayarak, “Çatışmalı süreçle birlikte Ankara, İzmir, İstanbul, Edirne ve diğer batı illerine giden arkadaşlarım ve tanıdıklarım oldu. Diyarbakır’ı boşaltıyorlar” dedi.

SÜRECİN DEVAM ETMESİNDEN YANA OLALIM

Çözüm sürecine sahip çıkılması çağrısında da bulunan Akyol, “Bu süreç hepimizi vurdu. İnşaat sektörünü, sporu, yatırımları, yolları vurdu. Onun için eski sürecin devam etmesi gerekiyor. Çünkü bu kavga Türkiye’ye hiçbir fayda sağlamaz. Hiçbir yarar getirmez. Tam tersine zarar verir. Onun için ne yaparsak yapalım, bu sürecin devam etmesinden yana olalım” dedi.

AK Parti Diyarbakır eski İl Başkan Yardımcısı, Diyarbakırspor 1968 Kulüp Başkanı işadamı Bedirhan Akyol, yeniden başlayan çatışmalı süreci, Diyarbakır Spor camiasının içinde bulunduğu sıkıntıları değerlendirdi.

SÜREÇ 2 AY ÖNCESİNE KADAR İYİ GİDİYORDU

Türkiye’deki çözüm sürecinin çok iyi gittiğinin altını çizen Akyol, şöyle dedi:

“Bundan 2 ay öncesine kadar da çözüm süreci iyi gidiyordu. Bence sürece hem hükümet kanadı hem de diğer kanaat yani Kandil ve HDP ciddi bakmadı. Bu sürecin böyle devam edeceğini düşündüler. Böyle olacağını da tahmin etmiyorlardı. Yoksa bunun önlemini alırlardı. Bu süreç hepimizi vurdu. İnşaat sektörünü, sporu, yatırımları, yolları vurdu. Onun için eski sürecin devam etmesi gerekiyor. Çünkü bu kavga Türkiye’ye hiçbir fayda sağlamaz. Hiçbir yarar getirmez. Tam tersine zarar verir. Onun için ne yaparsak yapalım, bu sürecin devam etmesinden yana olalım: Bu sürece katkı sunalım. Bu sürece katkı sunmadığımız sürece herkes kendi evinde oturursa, herkes kendi bildiğini okursa olmaz. Bu savaş süreci devam ederse büyük katliamlar, insanlar zarar görür. Başta Türkiye’nin ekonomisi zarar görür. Artık Turistler rahat gelemiyor. Çünkü Türkiye bir savaş bölgesine girdiği için gelmek istemiyor. Bizim gönlümüz her zaman barıştan, kardeşlikten yanadır. Ölen Gerilla da Asker de, Polis de bizim evladımızdır. Kardeş kardeşi vurmanın kimseye faydası olmaz. Başkalarının dolduruşuna gelmeyelim. Hesaplarına göre hareket etmeyelim. Türkiye hepimize yetiyor.

10 YIL SONRA TÜRKİYE KÜRTLEŞECEKTİR

10 yıl sonra Türkiye Kürtleşecektir. Neden? Her bir Kürdün 10 tane çocuğu var. Türk’ün bir tane çocuğu var. O zaman Türkler azınlık olur. Bu kez onlara mı zulüm edeceğiz. Böyle bir mantık olmaz. Mümkün değil”

İŞADAMLARI BÖLGEYİ TERK EDİYOR

Çatışmalı süreçten dolayı Diyarbakır’ı terk eden işadamlarının sayısının gittikçe arttığına değinen Akyol, “Benim bizzat Ankara, İzmir, İstanbul, Edirne ve diğer batı illerine giden arkadaşlarım ve tanıdıklarım oldu. Diyarbakır’ı boşaltıyorlar. Diyarbakır’lı işadamları Batı’ya giderse, kentte işsizlik artar. O zaman bu olaylar da artar. İnsan aç olduğunda ne yapar? Mecburen bu tür olumsuzluklara katılacaktır” dedi.

SPORDAN ÇEKİLMEYİ DÜŞÜNÜYORUM

Diyarbakırspor’un ilk kurucu başkanı, şimdi Bölgesel amatör liglerde mücadele eden Diyarbakırspor 1968 Kulübü’nü kurarak gençleri spor alanına çekmek için yıllardır mücadele veren işadamı Bedirhan Akyol, “Bu memlekette spora bakış açısı, destek olmadığı için, 24 yıldır bir fiil maddi manevi destek verdiğim bu alandan maalesef bende çekilmeyi düşünüyorum, yeter artık yoruldum” dedi. Akyol, özellikle Diyarbakırlı gençlere, çocuklara spor yaptırmak için büyük uğraşlar verdiğini belirterek, bu uğurda büyük bir servet harcadığını ancak gelinen noktada artık bu işi yürütmenin imkansız hale geldiğini söyledi.

ŞAMPİYON OLMAK İSTİYORUZ

Akyol, Diyarbakırspor isminin sadece artık kendilerinde kaldığını belirterek, bu sezon Bölgesel Amatör ligde şampiyon olmak için çok iyi transferler yaptıklarını söyledi. Akyol, şöyle konuştu: “Ama bir kuruş destek kimseden göremiyorum, tesis desen, bu çocuklara 1 saat idman yaptıracak saha bulamıyoruz. Derdimizi kime anlatalım bende şaşırdım. Artık tükendim, yüreğim sıkışıyor, bu memlekette sadece ben ve Feyzi İlhanlı’nın şahsi çabalarıyla sporu yürütmeye, bu gençleri spor alanlarında tutmaya çalışırken, bu engellemeler artık bardağı taşırmıştır.

BAKAN YILMAZ, TELEFONLARIMA ÇIKMADI

Ben bu kentte 24 yıldır spora yatırım yapıyorum, şahsım için asla bir siyasetçiyi aramam, burada sporu bitirdiler. Bu kenttin bir vekilline, tek bakanına 5 kez aramama rağmen ulaşamıyorsam, vatandaş derdini kime anlatacak. Ben yıllarca siyasetin, ticaretin içinde yer alan bir insan olarak Sayın Bakan Cevdet Yılmaz’ı defalarca aramama rağmen bir kere dahi ulaşamadım. Şahsı için bir şey isteyen onursuzdur, açıp kendisine tesis konusunda, destek anlamında sorunlarımızı anlatacağız, maalesef bizleri ciddiye alan eden yok. Seçim dönemlerinde telefonlarımız susmazdı, seçim bitti yüzümüze bakan yok, peki soruyorum biz derdimizi kime anlatacağız. Bundan önce ki bakanda böyleydi, Diyarbakır’da spor olayı tamamen bitmek üzeredir.  Aynı şekilde İlin Valisine, bize idman sahası için gidiyorum, 1 saat verilen idman sahasında sahanın yarısı küçük çocuklara ayrılmış, burada bir çocuğa top değse başına bir şey gelse sorumlu kim, kimler olacak.

ARTIK GÜCÜM KALMADI

Buradan sesleniyorum, benim artık gücüm kalmadı, bu dediğim maddi anlamda değil, manevi olarak şevkim kırıldı. Ben 25 yıldır spora destek veren biri olarak buradan artık haykırıyorum, bu sese kulak verin, bizlere, bu çocukara destek verin. Bizim amacımız bunca çatışma ve savaş ortamının yaşandığı bir kentte, bunca işsizliğin, kahve köşelerinde, sağda solda dolaşan gençlere yeni spor alanları açılsın diye uğraş veriyoruz. Bu şekilde yürümez.

BİZE İKİNCİ SINIF MUAMELESİ YAPIYORLAR

Bir kişi çıksın desin ki sen ihale için aramazsın, sen kendi şahsi menfaatin için aramışsın ben yarın bu kenti terk ederim. Bakın geçen yıl harcadığım para 700 Bin Türk lirası. Bu sene şimdiye kadar harcadığım para 400 bin TL’yi geçti. Peki bu kentte benden başka kimse yok mu?. Aynı şekilde Gençlik spor’da bizleri burada ikinci sınıf muameleye tabi tutmaktadır. Ben bu çocuklara spor yaptırmayacaksam, bundan sonra benim yapacağım tek şey bu kulübün kapısına kilit vurmaktır. Yeter artık yoruldum. Bu yaşa geldim, Allaha şükür hiç bir şeye ihtiyacı olmayan biriyim sorun bakalım 25 yıldır aileni alıp tek bir tatile gidebildin mi. Yazık bizlere, yazık bu çocuklara, Bu kulüpler kapandıkça peki nereye gidecekler, ne yapacaklar oturup düşünün bakalım”

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

010 012

444 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika