Dolar : Alış : 4.5534 / Satış : 4.5616
Euro : Alış : 5.3469 / Satış : 5.3566
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Baluken: MHP’deki liste AKP’yle oluşturulmuş bir liste

05 Ağustos 2015 - 348 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Baluken: MHP’deki liste AKP’yle oluşturulmuş bir liste

HDP Grup Başkanvekili Baluken, MHP’nin elindeki listenin AK Parti ile birlikte oluşturulmuş olduğunu ve gereğinin yapılması için MHP’ye teslim edildiğini söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Siyasi Danışmanı Metin Özkan’ın, ellerinde 3 bin kişilik şerefsizler listesi olduğu açıklamasına ilişkin, HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, bu listenin AK Parti’yle beraber hazırlandığını ve gereğinin yapılması için MHP’ye teslim edildiğini söyledi.

Baluken’in açıklamalarının öne çıkan bölümleri şöyle:

“Partimizin Türkiye demokrasi güçleri ile birlikte 7 Haziran seçimlerinde ortaya koyduğu başarıyı hazmedemeyen Milliyetçi Hareket Partisi o günden bugüne, siyasi etik ve ahlaki değerleri hiçe sayan bir üslup ve dil ile partimize ve seçmenimize yönelik her türlü hakaret ve saygısızlığı sergilemiştir. MHP Genel Başkanı Başdanışmanı Metin Özkan’ın 4 Ağustos 2015 tarihinde katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalar ile durum çok daha tehlikeli bir noktaya gelmiştir. Özkan’ın parti seçmenlerimiz ile ilgili olarak çantasında 3.000 kişilik bir liste olduğunu ve bu listedeki isimleri tek tek okuyabileceğini ifade etmesi MHP’nin seviyesiz bir politik duruşunun ötesinde karanlık çevrelerle bir iş birliği içinde olduğunun itirafı niteliğindedir. Demokratik bir ülkede insanların Anayasal hakları ve demokratik tercihlerini özgürce kullanmalarından dolayı hedef alınması, onur kırıcı saldırılara maruz bırakılması asla kabul edilemez. Bu, olsa olsa karanlık rejimlerde yaşanabilecek bir durumdur.”

‘AKP-MHP, SEÇMENLERİMİZİ ORTAK DÜŞMAN GÖRÜYOR’

“Bugün çantasında 3.000 kişilik listelerle dolaşanlar ile dün Sivas’ta, Elazığ’da, Maraş’ta, Çorum’da katliamlar yapanların aynı gelenekten gelmeleri tesadüf değildir. Demokratik muhalefetin temsilcisi olan partimize ve seçmenimize yönelik MHP’nin geliştirmiş olduğu bu saldırı, aynı dil ve üslubu kullanan AKP iktidarından bağımsız düşünülemez. MHP’nin elindeki listenin AKP ile birlikte hazırlandığı açıkça görülmektedir. AKP ve MHP, seçmenlerimizi ortak düşman olarak görmektedir.

‘SON DERECE TEHLİKELİ BİR DURUM’

13 Haziran’da AKP’nin resmi kanalı A Haber’de yayınlanan Yaz-Boz adlı bir programda, partimize oy veren belli kesimler açık hedef gösterilmişti. Programda Nişantaşı, Bebek, Taksim, İzmir Karşıyaka, Ankara Çankaya seçmenleri özel olarak hedef alınmış ve Nişantaşı için “Kürtlerin kapıcı dahi yapılmayacağı Nişantaşı’nda HDP’ye 8 bin 178 oy çıktı” denilerek ırkçı dalga o süreçte başlatılmıştı. Nitekim bugün AKP’nin yayın organlarındaki yazarlardan biri, yeni bir takım isimleri bu listeye dâhil eden bir köşe yazısı kaleme almıştır. Dolayısıyla MHP’nin elindeki bu liste AKP ile birlikte oluşturulan ve gereği yapılmak üzere MHP’ye teslim edilen bir listedir. Bu son derece tehlikeli bir durumdur. Amaç partimize oy verenleri tehdit etmek, baskı altına almak, diz çöktürmektir.”

YARGIYA ÇAĞRI

“Çok daha tehlikeli olaylar yaşanmasının önüne geçilmesi için yargının bu duruma derhal el koyması gerekiyor. Bu listeyi hazırlayanlar derhal açığa çıkartılmalı ve yargı nezdinde hukuki süreç işletilmelidir.”

‘ENGELLEYEMEYECEKLER’

“Bir siyasi partinin asla çalışma ve sorumluluk alanına girmeyecek olan bu fişleme listesini çantasında bulunduran danışman başta olmak üzere tüm sorumlular açığa çıkartılmalı ve haklarında derhal soruşturma açılmalıdır. Aynı zamanda hedef gösterici yayınlarıyla ortaklığı bulunan AKP medyasındaki isimlerle ilgili de soruşturma başlatılmalıdır. Bilinmelidir ki bu tür kirli oyunları planlayanlar ve bu oyunun içinde olanlar asla amaçlarına ulaşamayacak, Türkiye’de partimiz çatısı altında her geçen gün daha da büyüyen demokratik muhalefetin güçlenmesini engelleyemeyeceklerdir.”

idris-baluken

266 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika