Dolar : Alış : 4.7908 / Satış : 4.7994
Euro : Alış : 5.5680 / Satış : 5.5780
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Cizre sözün bittiği yer”

08 Şubat 2016 - 931 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»“Cizre sözün bittiği yer”

Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşananlara bir tepkide Kürdistani partilerin temsilcilerinden geldi. DİHA’da yer alan habere göre, Azadi Hareketi Genel Sekreteri Sıdkı Zilan, “Cizre’de yaşana vahşete karşı büyük bir üzüntü içerisinde olduklarını” belirterek, “Bodrum katında 1 kişi bile katledilmişse olayın adı vahşettir. Bodrum katında kimyasal gibi yasaklı silahlarda kullanmış olabilirler. Türk devleti bu tür durumlarda yasaklı silahları kullanıyor. Bugünde Cizre’de aynı silahlar kullanmış olabilir” dedi. Türk devletinin hukuk dışında bir savaş yürüttüğünün ileri süren Zilan, “Türk devletinin bölgede yaptığı hukuksuzluk nedeniyle uluslararası yargı mahkemelerinde yargılanacağını” söyledi.

“KÜRT HALKINI BİTİREMEZLER”

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (Partiya Azadî û Sosyalîzm-ÖSP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek de, “Türk devletinin 6 aydır Kürt halkına karşı bir savaş yürüttüğünü ve son olarak da Cizre’de bir katliam yaptığını” iddia ederek, savaşın asıl sebebinin hendek olmadığını ve bunun altında başka nedenlerin yattığını savundu.  Erdoğan’ın Kürt halkına bir savaş açtığını ileri süren Çirftyürek, Cizre’de yaşananları sözün bittiği yer olarak değerlendirdi. “Bu savaş ve vahşeti dünya ve Türkiye kamuoyunun izlemekle yetindiğini” dile getiren Çiftyürek, “Bugün Cizre’de bir katliam yaşandı. Bu bir vahşettir. Bu vahşetti lanetliyoruz. Türk devleti öldürmekle ne Kürt halkını bitirir ne de Kürt sorununu çözer. 60 kişiyi değil 60 bin kişi de katletseler bu sorunu da Kürt halkını da bitiremeyecekler” diye konuştu. Çiftyürek, Cizre’de yaşananlar nedeniyle Kürt halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

“İNSANLIĞA KARŞI YAPILAN BİR SALDIRIDIR”

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkan Mustafa Özçelik ise, yaşananları kınayarak, “Türk devletinin 90 yıldır bu tür saldırıları gerçekleştirdiğini fakat bir sonuç alamadığını”  kaydetti. Özçelik, şunları aktardı:  “Devlet bir an önce bu saldırılara son vermelidir. Cizre’de yapılanlar Kürt halkına ve insanlığa karşı yapılan bir saldırıdır. Bu saldırılar karşısında tüm uluslararası insan hakları kurumları bu yaşanan durum karşısında bir tavır almasını bekliyoruz.”

Haber 2 - mustafa-ozcelik Haber 2  - sdki-zilan Haber 2  - sinan-ciftyrek

415 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..