Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Cizre’de savaş suçu işlendi”

12 Şubat 2016 - 348 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»“Cizre’de savaş suçu işlendi”

DİSK’in 15’inci Olağan Genel Kurulu’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş operasyonların son bulduğu Cizre’de kaç kişinin öldüğünü bilmediklerini belirterek, Cizre’de savaş suçu işlendiğini vurguladı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün operasyonların son bulduğu Şırnak’ın Cizre ilçesinde “abluka”da kaç kişinin öldüğünü bilmediklerini, çünkü sürecin hukuka uygun yürütülmediğini söyledi.

“‘AİLELERE MANEVİ İŞKENCE YAPILIYOR”

DİSK’in 15’inci Olağan Genel Kurulu’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, “Cizre’de son 20 gün içerisindeki ablukada kaç kişinin öldürüldüğünü bilmiyoruz. Tam rakam yok çünkü orada sağlıklı hiçbir işleyiş yok, hukuka dair hiçbir işleyiş yok. Cenazelerin birçok ile dağıtıldığını duyuyoruz sadece. Aileler il il geziyorlar, çocuklarını teşhis etmeye çalışıyorlar. Ailelere ayrıca bir manevi işkence neredeyse uygulanıyor” diye konuştu.

“PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Cizre’de savaş suçu işlendiğini söyleyen Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: “Hükümet zannediyor ki bütün bunların üzerini örtmek kolay olacak. Hayır. Bütün bunların hukuk çerçevesinde mutlaka hesabı sorulacak. Suç işleyen kim varsa. Nasıl ki bir genç suç işlediğinde gereğini yapıyorlarsa, bir hükümet yetkilisi de suç işlediğinde elbette ki onun arkasını bırakmayacağız, peşini bırakmayacağız, gereği yapılıncaya kadar uğraşacağız.”

“BİR DEFA DA BAKAN PROTESTO EDİLMİŞ”

Demirtaş, genel kurulda Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘Hırsız, katil Erdoğan’, ‘Katiller dışarı’ ve ‘Tazminat hakkı engellenemez’ sloganlarıyla karşılanmasının da işçilerin protesto hakkı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Demirtaş, “Buna da herkesin saygı göstermesi lazım. Biz de protesto ediliyoruz. Sonuçta DİSK çoğu zaman hükümetin emriyle, talimatıyla sokakta gaz yemiş, cop yemiş, tutuklanmış, hakarete uğramış işçiler. Bir defacık da bakanı görmüşler burada, protesto ediyorlar. Buna hoşgörü, saygı ile yaklaşmak dışında ne denilebilir ki” diye konuştu.

selahattin-demirtaş7

237 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika