Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Davutoğlu: “Bu Anayasa değişmeli”

30 Aralık 2015 - 314 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Davutoğlu: “Bu Anayasa değişmeli”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti-CHP arasındaki görüşmeyi olumlu bularak, “Esastan anlaşmak önemli, bu anayasa değişmeli” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV televizyonunda katıldığı canlı yayın programında soruları yanıtladı.

İşte Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları:

“Siyasi rakibiz ama liderler hasım değildir. Liderlerin görüşmesi ülkelerin menfaatinedir. Faydalı bir görüşme oldu. Bir geleneği başlatması bakımından önemli. Yeni anayasa için en geniş mutabakat sağlanmalı. Esastan anlaşmak önemli, bu anayasa değişmeli. Uzlaşma komisyonu geri kalan çalışmayı sürdürmeli. Konjonktürel bir tartışma yapmamak gerekir. 12 Eylül’ü rafa kaldıran bir anayasa yapalım. Ondan daha büyük bir miras bırakılabilir mi? Bu hepimiz için bir şereftir. Kılıçdaroğlu ile başkanlık sistemi üzerine de konuştuk. Üniter devletlerde de başkanlık sistemi olabilir. Başkanlık tartışmaları Cumhurbaşkanı üzerinden yapılmamalı.

“12 EYLÜL KOLAY BİR ANAYASA YAPIMIYDI”

40 yıl sonra muhtemelen hiçbirimiz bu dünyada olmayacağız. O zaman dahi yaşayabilir bir anayasa yapmamız lazım. 12 Eylül anayasasının üzerinden 33 yıl geçti ve bugün bu anayasayla yaşanamayacağını söylüyoruz. 12 Eylül kolay bir anayasa yapımıydı. 5 general, her şeye karar verdi. Kimin, ne oy verdiğinin belli olduğu bir referandumla da geçti. Biz şimdi öyle bir şey yapalım ki en doğru olan neyse onu yapalım. Evrensel demokratik değerlere yakın bir Başkanlık sistemi doğru uygulandığında güçler ayrılığına daha uygun bir sistem.

‘YENİ SÜREÇ BAŞLADI’

Sayın Kılıçdaroğlu kendi pozisyonunu anlattı, biz kendi pozisyonumuzu anlattık. İçtüzüğün gözden geçirilmesinde mutabakat sağladık. Yeni anayasa yapma süreci başlamış oldu. Sayın Bahçeli ile de görüşeceğiz. Kılıçdaroğlu AB uyum yasalarına destek vereceklerini söyledi. Mart’a kadar tamamlarsak Ekim’de vizesiz AB’ye gidilebilir

“MUHATABIMDA SAMİMİYET VE CİDDİYET ARARIM”

Kimseye karşı özel bir tavır, ötekileştirme gibi tavır almam. 7 Haziran’da Türkiye’nin zaafa düştüğünü sandılar. Rusya seyahatine rağmen görüşme talebinde bulunmuştum. Yeni dönem, şans verelim diye randevu talep ettim. Muhatabımda samimiyet ve ciddiyet ararım. Size oy verenlere saygımdan görüşmek istedim. HDP yol ayrımında ama farkıdna değil.

“OLUMLU BİR HAVA GÖRELİM”

Miray bebeğin babasıyla görüştük. Miray bebeğin katili kim bunlar. Yine Cizre’de 5 yaşında bir çocuğun ailesiyle konuştum. Cizre’de devlet hastanesine roket atıyorlar, bu mu özyönetim dedikleri. Önce bir ispat etsinler, üsluplarını değiştirsinler, samimi olsunlar. Olumlu bir hava görelim, “şiddetin her türlüsüne karşıyız, terörün her türlüsüne karşıyız, hendeklere karşıyız” desinler. Önce ne yapacaklarına bakalım da sonrasına bakarız.”

Ahmet-Davutoğlu-16-Eylül-2015

209 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika