Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Davutoğlu’ndan Demirtaş’a ağır suçlama!

03 Mart 2016 - 410 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Davutoğlu’ndan Demirtaş’a ağır suçlama!

Başbakan Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın Sur’la ilgili çağrısına ilişkin, “Demirtaş’ın meselesi halkı sokağa dökmek, aynen Suriye’de, Irak’ta yaşanan tablolar gibi, Türkiye’nin geleceğini karartmak. Buna izin vermeyiz” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile Çankaya Köşkü’nde baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

“TEŞEKKÜRÜ BİR BORÇ BİLİYORUM”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Sur’la ilgili çağrısına ilişkin bir soruya Davutoğlu, “Her şeyden önce dün bütün provokasyonlara, bütün şiddet, terör çağrısına rağmen, bu çağrılara kulak asmadan Diyarbakır’ın onuru ve huzuru için vakur bir tavır sergileyen Diyarbakırlı vatandaşlarımıza, hemşehrilerimize teşekkürü bir borç biliyorum” yanıtını verdi.

DİYARBAKIR HALKI YÜZ VERMİYOR

Dün de isyan ve silahlanma çağrıları yapıldığını aktaran Başbakan Davutoğlu, ama Diyarbakır halkının bunlara hiç yüz vermediğini belirtti. Bingöl’de, Erzincan’da, Mardin’de ziyaretler yaptığını anımsatan Davutoğlu, “Bölge halkı Türkiye’nin huzurunun ve istikrarının ne demek olduğunu çok iyi biliyor. Çevrede yanan ateşe Türkiye’yi sürüklemek isteyen bölücü terör örgütüne karşı da çok basiretli bir tavır sergiliyor. Bu anlamda Diyarbakır’ın bu provokatif çağrılara kulak asmaması ve bütün bu çağrıların cevapsız kalmış olması çok anlamlıdır. Diyarbakırlılara teşekkür ediyorum” dedi.

DEMİRTAŞ’A GÖNDERME

Demirtaş’ın bir tutumuna da dikkati çekmek istediğini belirten Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Özellikle de Doğu ve Güneydoğu’daki Kürt vatandaşlarımıza seslenerek ifade ediyorum. Bakınız Cizre’de haftalarca operasyonlar sürdü. Kararlı bir şekilde biz Cizre’nin, Silopi’nin, Sur’un bütün bu terör unsularından arındırılması için mücadele ettik. Ama ne zaman ki gerçek anlamda terör örgütlerinin ele başlarına yaklaşıldığı an söz konusu oldu, birden Demirtaş… Cizre’de işte bir bina hikayesi söz konusu oldu, arkasından başka şey. Peki aylarca niye bu konularda ses vermediniz. Çünkü onlar, o barikatların arkasında kandırılmış, o gencecik çocukları düşünmezler, düşünmüyorlar. İsterler ki daha çok genç ölsün, daha çok ailenin arasına nefret tohumu ekilsin, ne zaman ki o gençleri, o ölüme sürükleyen çetenin ele başlarına geldiği zaman sıra, kaça kaça onlar bir yerlere sığınıp da son anda onların ele başlarına geldiğinde birden hep beraber ‘bunu nasıl engeller, bu ele başlarını nasıl kurtarırız’ diye çaba içerisine giriyorlar. Cizre’de bunu yaptılar. Haftalarca yapamadıkları çağrıyı son birkaç gün içinde yaptılar, çünkü biliyorlardı ki bu son birkaç gün içinde kalanlar bütün bu terörü Kandil baskısıyla yapmış ve oradan eğitilmiş gelenler.”Terör olaylarının olduğu bölgelerde hayatını kaybeden aldatılmış gençler için de üzüldüklerini belirten Başbakan Davutoğlu, Diyarbakır, Şırnak, Silopi ve Cizre’deki vatandaşların, herkesin bu gerçeği görmesini istediklerini vurguladı. Başbakan Davutoğlu, “Gencecik o çocukları aldatıp, karanlık bir geleceğe gönderenler kendi ele başlarına sıra geldiğinde birden onları kurtarmak için çaba sarf ediyorlar” dedi.

“KİMSE ADALET ÖNÜNE ÇIKARILMADAN CEZALANDIRILMAZ”

Diyarbakır’daki gelişmeleri bizzat saat saat takip ettiğini anlatan Davutoğlu, “Çağrıda bulunduk, Valimize de söyledik. ‘Çıkmak isteyenler, teslim olmak isteyenlere her türlü kolaylığı gösterin.’ Türkiye demokratik bir hukuk devletidir. Hiç kimse adalet önüne çıkarılmadan cezalandırılmaz, ta ki elinde silah olup da bugün İstanbul’da olduğu gibi, bir terör saldırısında bulunmamış olsun. Yine Sur’da kim adalete teslim olmak isterse, hayatı teminat altındadır ama Demirtaş’ın meselesi bu değil. Demirtaş’ın meselesi halkı sokağa dökmek, aynen Suriye’de, Irak’ta yaşanan tablolar gibi, Türkiye’nin geleceğini karartmak. Biz buna izin vermeyiz” diye konuştu.

“BASİRETLİ DİYARBAKIR HALKININ DİKKATİNE SUNUYORUM”

Sur’u, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’tan daha iyi bildiğini vurgulayan Davutoğlu, “Sur’un her taşına Demirtaş’tan çok daha fazla vakıfım ve ona aşkla bağlıyız” ifadesini kullandı.  Diyarbakırlıların bunu çok iyi bildiğini, ildeki her konuşmasında bu aşkı ve sevgiyi gösterdiğini anlatan Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti: “Yapmak istediği şey şu, bir psikolojik ortam oluşturup, gerginlikleri kışkırtarak, bir çatışma ortamını teşvik etmek. Şimdi cuma namazını hatırladılar. Demek ki ben yeni duydum ama böyle bir çağrı yaptıklarına göre… Geçtiğimiz aylarda Diyarbakır’da Fatihpaşa Camisi’ni yakanlar bunlar, ezanları susturup birtakım marşlar söyletenler minarelerden bunlar, Hazreti Peygambere açıkça hakaret eden HDP’li temsilcileri bünyesinde barındıranlar, milletvekillerini barındıranlar bunlar. Şimdi birden baktılar ki etnik milliyetçilikle, etnik ırkçılık ile Diyarbakır halkını ayaklandıramadılar, Diyarbakır halkı onlara itibar etmedi, şimdi de cuma namazı gibi dinimizin kutsal bir ibadetini kullanarak güya kendilerince halka yakın görünmek isterler.  Demirtaş bilsin, herkes onu da tanır, herkes bu toprakların kültürüne, düşüncesine, inancına onların ne kadar uzak olduğunu da bilir. Bizim Diyarbakır’da, Sur’da da Türkiye’nin her yerinde tek bir hedefimiz var, kamu düzenini ihdas etmek, demokratik hak ve özgürlükleri korumak, insan haklarını teminat altına almak, herkesin hayat hakkını, mal ve namus emniyetini sağlamak ve bunu kim tehdit ederse, hangi terör örgütü ve kim tehdit ederse buna karşı da gerekli tedbirleri almak. Başka zaman cuma namazını hatırlamayanların bir anda bunu hatırlamasını da o basiretli Diyarbakır halkının dikkatine sunuyorum.”

Davutoglu

196 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika