Dolar : Alış : 4.7028 / Satış : 4.7112
Euro : Alış : 5.5133 / Satış : 5.5233
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

DBP’de Eşbaşkanlar değişmedi!

07 Şubat 2016 - 894 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»DBP’de Eşbaşkanlar değişmedi!

DBP Diyarbakır İl Örgütü, 4. Olağan Kongresi’ni Kayapınar Spor Kompleksi’nde düzenledi. Divan oluşumu ve saygı duruşunun ardından DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Cizre’de yaşananların sonlandırılması amacıyla “Büyük Botan Yürüyüşü”nde bulunduğu için kongreye katılmazken, kongreye telefonla bağlandı.

“TARİHİ BİR SÜREÇTEN GEÇİLİYOR”

Tarihi bir süreçten geçildiğine dikkat çeken Yüksek, “Ortadoğu yeniden yapılanıyor. Bu dönemde güçlü örgütlenmemiz lazım. Eksikliklerimiz gelecek on yılları etkiler. Onun için eksik olunmadan bu tarihsel sürece katılmalıyız. Başarıya ulaşmamızı engellemeye çalışan AKP var. Kürt halkının kazanımlarını oluşmaması için elinden geleni yapıyor. Rojava’daki kazanımlarını engellemeye çalışıyor. Askeri gücünü kullanma hazırlığı olduğunu da biliyoruz. Halkımızın kazanımla çıkmaması için çabalıyor. Kentleri kuşatıyor. Kentlerimizi virane ediyor. Neden bunları yapıyor. Halkımız özyönetim istediği için yapıyor. Kürt halkı yaşadığı coğrafyada kendi kendini yönetmek istiyor. Rojava’daki Kürt kazanımlarını engellemek istiyor. Kürt halkı özgürlüğünü gerçekleştirmesin diye her şeyi yapıyor. Bütün bunları göze alarak geleceğe özgürlük bırakmak zorundayız. Halkımızın karşılaştığı zorlukları acıları biliyoruz. Ama emin olun ki hiçbir özgürlük kolay gelişmiyor. Bu açıdan halkımızın dirayetli duruşu bundan sonra daha da fazla olmalıdır. Bu nedenle AKP’nin halkımıza karşı geliştirdiği savaşa karşı daha fazla alanlara çıkıp daha fazla ses çıkarmalıyız” diye konuştu.

“KÜRT HALKI STATÜSÜZ YAŞAMAK İSTEMİYOR”

Kongrede konuşan HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ise, “Cizre, Sur ve bölgede sergilenen direnişin tarihe geçecek bir direniş olduğunu” ifade etti. Demirel, “Sur direnişinin 67’inci gününü geride bırakırken, devlet tank top ve ağır silahlarla yok edilmek istiyor. Ama biz kendi kendimizi yönetmek istiyoruz. Çok net ve açıktır Kürt halkı statüsüz yaşamak istemediğini söylüyoruz. Bunu başarana dek mücadelemiz devam edecek” dedi.

“BAŞBAKAN’IN MEŞRUTİYETİ KALMADI”

Cizre’de yaşananlara dikkat çeken Demirel, “Bütün bir halkı katliamdan geçirilmek isteniyor. Vahşet bodrumunda yaralılar mücadeleyi hala yürütüyor. Bu süreci takip ettik ve görüşmeler yaptık. Görüşmelerimizden bir sonuç çıkmadı. Artık Başbakan’ın, İçişleri Bakanı’nın bir meşrutiyeti kalmadığını gördük. Tüm yetkililerini yereldeki güçlere devir ettiğini gördük. Birlikte yapmış oldukları katliam konseptidir” ifadesinde bulundu.

“BU DİRENİŞ ÖZGÜRLÜĞÜ GETİRECEK”

Demirel’in ardından DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Ali Şimşek, “Şeyh Sait Amed’in ortasında idam edildi. Ama Şeyh Sait ne dedi ‘Bir gün torunlarımız bu zulmün hesabını soracak’ dedi. Bugün Surlarda bunun direnişi veriliyor. Ve bunun hesabı soruluyor. Cizre, Sur’da gençlerimiz tanka topa karşı büyük bir direniş sergiliyor. Bu direniş özgürlüğü getirecek” şeklinde konuştu. Kongrede en son konuşan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hafize İpek ise Türkiye’nin özgürlükleri tanımayan ve Hitler’in sloganı olan “Tek dil, tek millet ve tek devletle” yönetildiğini iddia ederek, “Özyönetim demokratiktir. Çünkü halkın gelecekteki demokrasisini ortaya koyuyor. Yerel dinamikler dikkate alınmadan hiçbir adalet ve demokrasiden bahsedilemez. Mücadele eden Kürt halkı birçok bedel vermiştir. AKP’nin kirli politikaları bugün de bu çerçevede devam ediyor. Kürt halkı bu kirli politikaları unutmayacak. Sayın Öcalan’a Kürt halkı ve kadınlar minnettardır. Kadınlar Öcalan’ın özgürlüğü için mücadele edecek. Sayın Öcalan özgür olmadan asla oturmayacağız” diye konuştu. Faaliyet raporlarının okunmasının ardından delegeler yeni yönetim ve eşbaşkanları belirlemek için oy kullandı.  Yapılan oylama sonucu DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanlığı’na yeniden Hafize İpek ve Ali Şimşek seçildi.

DBP kongresi

509 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika