Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Demirtaş: Ülkede en güvenli şey canlı bomba olmak

15 Ekim 2015 - 320 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Demirtaş: Ülkede en güvenli şey canlı bomba olmak

Partisinin MYK toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara katliamına dair alınan “gizlilik” kararının AKP-DAİŞ işbirliğinin açığa çıkarılmasını engellemeye yönelik olduğunu ve ülkede en güvenli şeyin “canlı bomba olmak” olduğunu söyledi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, katliam sonrası yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısına katılmak üzere geldiği Genel Merkez binaları önünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

‘TÜRKİYE’DE EN GÜVENLİ ŞEY CANLI BOMBA OLMAKTIR’

Demirtaş, kendisine yönelik suikast iddialarına ilişkin ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Bizler Türkiye’deki her siyasetçi gibi işimizi yaparken belli riskler olabilir. Burada önemli olan toplumun güvenliğidir. Kamusal güvenliğin sağlanması konusunda hükümet ciddi bir zafiyet durumda. Bırakın güvenlik sağlamayı güvenliği tehdit eden unsurun odağı haline gelmiş durumda. Bu hepimiz açısından geçerli. Başbakan halen ‘elimizde canlı bomba listeleri var, hukuken tutuklamamız mümkün değil’ diyor. Her gün belediye başkanlarımız tutuklanıyor. Sırf basın açıklaması okunurken orada bulundu diye Erciş Belediye eşbaşkanımızı tutukladılar. Müebbet hapis cezasıyla yargılanacak. Dolayısıyla şu an ülkede en güvenli şey canlı bomba olmaktır. Tutuklanmanın garantisidir. ‘Canlı bombayım’ deseniz, Başbakanın lafı ile söylüyorum hukuk karşısında güvence altındasınız. Çünkü kendisini patlatmadan devlet size dokunamıyor. Onun dışındaki herkesin güvenlik sorunu var. Bu sadece şahsımla ilgili değil.” Başbakan’ın “PYD’ye de müdahale ederiz” şeklindeki değerlendirmesine ilişkin görüşleri sorulan Demirtaş, “Başbakan bugüne kadar PYD ile mücadele etmediğini mi düşünüyor. 3 yıldır orada PYD ile savaşıyor zaten. Gönderdiği silahlar PYD’ye karşı kullanılan silahlar. PYD kendilerinin müdahalesine rağmen orada DAİŞ’i dize getirmiş bir halk hareketidir” ifadesini kullandı.

‘DAİŞ’İN TÜRKİYE’DE MEVZİLENMİŞ ÇOK SAYIDA HÜCRESİ VAR’

Demirtaş, kendisine yönelik suikast iddiasıyla Türkiye’de olduğu ileri sürülen gruba yönelik herhangi bir operasyon yapılıp yapılmadığı sorusuna ise bu konuda ciddi bir operasyonun yapıldığına dair bir bilginin iletilmediği ve yapıldığına dair bir izlenimlerinin de olmadığını kaydetti. Demirtaş, koruma tedbirlerinin de daha dikkatli davrandıklarını söyleyerek, “Türkiye içerisinde çok sayıda benzer grupların olduğunu düşünüyoruz. DAİŞ Türkiye’de mevzilenmiş çok sayıda hücresi bulunan bir örgüttür. Bütün Türkiye’nin de İslam’ın da insanlığın da düşmanıdır ve çok rahat çalışabiliyor. Rahatlıkla gösteri yapabiliyor, eleman toplayabiliyor. O nedenle ısrarla altını çiziyorum bütün Türkiye toplumu olarak bir tehlike ve tehditle karşı karşıyayız” diye konuştu.

‘MİTİNGLERİN İPTALİ BUGÜN MYK’DA RESMİLEŞECEK’

Demirtaş, HDP’nin mitinglerini iptal edip etmeyeceği noktasındaki tartışmalara ilişkin de MYK’a nihai kararının verileceğini kaydetti. Demirtaş, MYK’nın çoğunluğun da bu yönlü düşündüğünü bugün resmileşeceğini ifade ederek, “Yüzlerce insan yaşamını yitirdi. PKK’li, Türk, Kürt, asker polis yüzlerce insan yaşamını yitirdi. Son katliam olmasaydı dahi toplumda seçim atmosferi yok. Toplum şimdi acı yaşıyor can güvenliği kaygısı yaşıyor. Bizde toplumun bu hassasiyetine ve partimizin ilkelerine göre yeniden planlayacağız” dedi.

680x350cc-ank-15-10-15-demirtas-myk-aciklama3

217 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika