Dolar : Alış : 3.7777 / Satış : 3.7845
Euro : Alış : 4.6367 / Satış : 4.6450
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir11°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 13882 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HÜDAPAR: “Halk, siyasi egemenlik mücadelesine kurban ediliyor”

19 Ocak 2016 - 198 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»HÜDAPAR: “Halk, siyasi egemenlik mücadelesine kurban ediliyor”

HÜDA PAR Genel Merkezi tarafından yayımlanan haftalık gündem değerlendirmesinde öncelikle Çınar ve Sultanahmet saldırıları kınanırken, bölgede devam eden çatışmalar nedeniyle de halkın, örgütsel çıkar ile siyasi egemenlik mücadelesine kurban edildiğine dikkat çekildi.

HÜDA PAR, başta Çınar ve Sultanahmet saldırıları olmak üzere, bölgede devam eden çatışmalar ve Batı’da artan İslam düşmanlığı konu başlıklarıyla gündem değerlendirmesinde bulundu. Haftalık gündem değerlendirmesinde öncelikle Çınar ve Sultanahmet’teki bombalı saldırıları kınayan HÜDA PAR, şu mesajı verdi: “Masum sivilleri hedef haline getiren insanlık dışı bu ve buna benzer eylemleri meşru ve mazur gösteren tüm zihniyetleri de mahkûm ediyor ve reddediyoruz. Şiddeti bizzat amaç edinmiş bütün yapı ve organizasyonlar, sadece ve sadece kaos, korku ve nefret üretir; doğrudan veya dolaylı olarak şer, işgal veya menfaat odaklarının amacına hizmet eder ve araçsallaşırlar.”

“HALKIN CANI, MALI, HUZUR VE EMNİYETİ, ÖRGÜTSEL ÇIKAR İLE SİYASİ EGEMENLİK MÜCADELESİNE KURBAN EDİLİYOR”

Bölgede devam eden çatışmalarda halkın örgütsel çıkar ile siyasi egemenlik mücadelesine kurban edildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Şehir merkezlerine taşınan çatışmaların en büyük mağduru olan halk, yaşanamaz hale gelen ilçe ve mahallelerinden göç etmek zorunda kalmaktadır. Örgütün çukur, barikat, mevzi ve silahlı elemanları ile devleti çatışmaya davet ettiği, devletin de önce uzunca bir süre seyredip sonra da icabet ettiği çatışmanın faturası halka ödettiriliyor.  Halkın canı, malı, huzur ve emniyeti, örgütsel çıkar ile siyasi egemenlik mücadelesine kurban ediliyor.” denildi. Kent merkezlerinde yaşanan çatışmalar nedeniyle halkın göç ettiği ve bu tablonun 90’lardan sonra bugün de yeni trajedilere yol açacağının belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Çatışmaların yaşandığı ilçelerde halkın yaklaşık yüzde 25’inin göç ettiği ifade edilmektedir. Çatışmaların yoğunlaştığı bazı mahallelerde ise halkın yüzde 80’i göç etmek zorunda kalmıştır. Bu orana, göç etmeye imkân veya takat bulamayan, gidecek başka yeri olmayan insanlar da eklendiğinde ne kadar vahim bir tablo ile karşı karşıya kalındığı anlaşılmaktadır. Geçmişte boşaltılan köylerden göç etmek zorunda kalan yüz binlerce insanımızın ne tür acılar ve dramlar yaşadığı, toplumun sosyal ve ekonomik açıdan nasıl bir yıkıma maruz kaldığı henüz hafızlarda taze iken, yeni trajediler doğuracak böylesi bir demografik hareketliliğin yaşanmasına sebebiyet vermemek için çatışmaların derhal sonlandırılması gerekir.”

“BİNİ AŞKIN AKADEMİSYENİN İMZA VERDİĞİ BİLDİRİYİ, ADALET TERAZİSİ ŞAŞMIŞ BİR BİLDİRİ OLARAK GÖRÜYORUZ”

Gündemdeki yerini hâlâ koruyan kimi akademisyenlerin imza verdiği bildiri konusunda da değerlendirmelerde bulunulan HÜDA PAR, bildiriyi adalet terazisi şaşmış bir bildiri olarak gördüklerini bununla beraber akademisyenlerin de gözaltına alınmasını doğru bulmadıklarını ifade ettiler. Açıklamada, “Bütün siyasal ve toplumsal kesimleri bir tarafın sözcüsü veya yandaşı olmadan, hakkın tarafını tutarak, halkın ortak menfaatlerin gözeterek sorumluluk bilinciyle hareket etmeye davet ediyoruz. Bu kapsamda çatışmaların son bulması çağrısı yapan ama bu çağrıyı yaparken PKK şiddetini görmezden gelen bini aşkın akademisyenin imza verdiği bildiriyi, adalet terazisi şaşmış bir bildiri olarak görüyoruz. Bunun yerine hak ihlali yapan ve zulmeden kim olursa olsun şiddetini, hatasını ve kusurunu gören adil bir şahitlikte bulunmak gerekir. Kürt meselesinin çözümüne, akan kanın durmasına, halkın huzur ve emniyetine ancak bu şekilde katkı sunulabileceğini hatırlatıyoruz. Bununla birlikte yanlış da olsa şiddete çağrı yapmayan, hakaret içermeyen bir bildiri sebebiyle akademisyenlere yönelik haklı tepkiler abartılarak, işin gözaltı veya tutuklama teşebbüsüne kadar vardırılması da doğru değildir.” ifadeleri kullanıldı.

HÜDAPAR

148 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika