Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

PAK’ın Batman Newroz’una yasaklama!

18 Mart 2016 - 1.026 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»PAK’ın Batman Newroz’una yasaklama!

PAK Özçelik (1)

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK)’ın Batman’da düzenlemek istediği Newroz kutlaması Valilik tarafından yasaklandı. Konu ile ilgili PAK Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, PAK’ın Batman Newroz’unun yasaklandığını dile getirerek, “PAK bu yıl kitlesel bir Newroz Mitingi için Batman’da, resmi bildirimini yapmış ve tüm PAK teşkilatları hazırlıklarını tamamlamışlardı. Ama Batman Valiliği PAK’ın 20 Mart günü yapmayı planladığı Newroz mitinginin yasakladığını 17.03.2016 günü PAK’a gönderdiği resmi bir yazıyla bildirdi. Sadece partimizin değil, bir çok il ve ilçede diğer Newroz kutlamaları da yasaklanmıştır” dedi.

ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ AYAKLAR ALTINA ALINDI

Newroz mitinglerinin yasaklanmasının gerçekte yasal dayanaklardan yoksun olan düşünce, örgütlenme ve gösteri özgürlüğünün bir kez daha ayaklar altına alınması anlamını taşıdığına işaret eden Özçelik, “Newroz Kürt milletinin ulusal bayramıdır. Newroz’un yasaklanması, Kürt milletinin ulusal değerlerine saygının da hiçe sayılması anlamını taşımaktadır. PAK 2015 Newrozu’nu Wan Kalesi’nde 5000 kişilik bir kitleyle alanlarda kutlamıştı. Batman Newroz mitinginin bundan çok daha kitlesel bir şekilde gerçekleşeceği aşikardı. Ama, PAK’ın ve halkımızın gücünden korkanlar, PAK’ın mitingini yasakladılar. PAK elbete ki ulusal bayramı Newroz’u Türkiye ve Kürdistan’ın birçok yerinde Newroz ateşiyle ve Kürdistan bayrağını dalgalandırarak kutlayacaktır” dedi.

“SAVAŞ, ÖLÜM VE YIKIM SİYASETİNDEN VAZGEÇİN!”

Özçelik, Savaş, ölüm ve yıkım siyasetinden vazgeçilmesi gerektiğine değinerek, “Türk Devletine seslenen Bir kez daha Türk devletine sesleniyoruz ki bu savaş, ölüm ve yıkım siyasetinden vazgeçsin. Bununla devlet nasıl ki 90 yıldır bir sonuca varamadıysa bugün de hiç bir sonuca varamayacaktır. PKK’ye de sesleniyoruz; artık açığa çıkmıştır ki şehir içlerindeki hendek savaşları halkımıza ve Kürdistan’ın özgürlük davasına büyük bir zarar vermektedir. Bu siyasetinizden hemen vazgeçin. Umut ediyoruz ki 2016 Newroz’u güney Kürdistan’ın bağımsızlığının başlangıcı olur ve her yönüyle Güney Kürdistan’daki kardeşlerimizin bağımsızlık yürüyüşlerinin yanındayız” diye konuştu.

557 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika