Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Yılmaz: “Sahayı dinleyerek, yolumuza devam edeceğiz”

30 Mart 2016 - 313 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Yılmaz: “Sahayı dinleyerek, yolumuza devam edeceğiz”

bakan yılmaz Cizre'de

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, “Cizre’de yollarıyla, sosyal donatılarıyla, yeşil alanlarıyla, çocuk park alanlarıyla, sportif alt yapısıyla, eğitim, sağlık tesisleriyle çok daha iyi bir şehir düzeni oluşturmaya gayret edeceğiz.” dedi.

Bakan Yılmaz, Şırnak’ın Cizre ilçesinde muhtarlar, sivil toplum kuruluş temsilcileri, din görevlileri, okul müdürü ve öğretmenler ile düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Cizre Kaymakamlık Toplantı Salonunda muhtarlarla basına kapalı yapılan toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Yılmaz, toplantının çok verimli olduğunu söyledi.

ÇALIŞMALARI MUHTARLARA AKTARDIK

İlçedeki şehir yapılanmasıyla ilgili çalışmaları muhtarlara aktardıklarını belirten Yılmaz, muhtarların öneri, şikayet ve sorunlarını dinlediklerini bildirdi. Yılmaz, “Silopi örneği var önümüzde. Silopi önden gidiyor. Silopi’de ne yapıldıysa aşağı yukarı diğer ilçelerimizde de şartlar olgunlaştıkça aynı şeyleri yapıyoruz. Cizre’de operasyonlar çok şükür bitti. Artık o sorunumuz yok, daha güvenli bir ortam oluşmuş. Tabi tahrip olmuş, çeşitli derecelerde zarar görmüş yapılarımız var. Bunlarla ilgili zarar tespit çalışmaları tamamlandı.” diye konuştu.

YOĞUN BİR GAYRET SARF EDİYORUZ

Çok yoğun bir gayret sarf ettiklerini, diğer illerden çok sayıda eleman gönderdiklerini anlatan Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çok geniş bir çalışma yaptığını, kısa sürede zarar tespiti yapıldığını belirtti.

10 BİN LİRAYA KADAR OLAN ZARARLAR KARŞILANACAK

Yılmaz, 10 bin liraya kadar olan zararları karşılamaya çalışacaklarını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Daha üstündeki zararlarla ilgili de bizim prensip olarak arzu ettiğimiz konut üreterek bunu karşılamak. İlçede yapılacak imarla planıyla birlikte çok daha büyük bir şehircilik oluşturacağız. Yollarıyla, sosyal donatılarıyla, yeşil alanlarıyla, çocuk park alanlarıyla, sportif alt yapısıyla, eğitim, sağlık tesisleriyle çok daha iyi bir şehir düzeni oluşturmaya gayret edeceğiz. Cizre bu anlamda çok sıkıntılı bir durumda. Bu hadiseler olmasaydı da Cizre’ye ciddi bir müdahale gerekiyordu. 1990’lı yıllar başta olmak üzere yoğun göç almış bir ilçemiz. Tarihi ve şehir kültürü olan bir ilçemiz. Ama maalesef çok tahrip olmuş, çarpık bir şehirleşme gerçekleşmiş. Buradaki yerel yönetimler de maalesef buna müdahale etmemişler, tam aksine bir anlamda önünü açmışlar çarpık şehirleşmenin. Şimdi bunu daha düzgün ve derli toplu bir şehirleşme ile telafi etmeye gayret edeceğiz.”

CİZRE’DE İKİ BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Bakan Yılmaz, konut yapımına ilişkin çalışmaların devam ettiğini, Cizre’de 2 bin kişiye istihdam alanı sağladıklarına işaret ederek, istihdam edilenlerin Toplum Yararına Programlar kapsamında işe başladığını bildirdi. Özellikle gençlerin bir taraftan mesleki eğitim göreceklerini, diğer taraftan da çeşitli konularda çalışacaklarını vurgulayan Yılmaz, esnafı rahatlatıcı bazı adımların planlarının içerisinde olduğunu belirtti.

“SAHAYI DİNLEYEREK YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ”

Yılmaz, şunları kaydetti: “Hükümet olarak anlayışımız bu. Bir taraftan terörle en kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz, burada hiçbir tereddüt yok, diğer taraftan da halkımızı da kucaklamaya, halkımızın ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceğiz. Esasında güvenliği sağlamamız da halkımız için. Halkımızın emniyetli bir ortamda yaşaması, iş yapması, çoluk çocuğunu yetiştirmesi için. Dolayısıyla daha emniyetli bir ortamda Cizre’nin, tüm bu yörelerimizin kalkınması için gayret edeceğiz. Öyle masa başında oturup Cizre için ne iyidir diye düşünerek hareket etmiyoruz. Muhtarlarımız, sivil toplum kuruluşları, iş dünyası, kamu kurumları, kim varsa ilgili bütün taraflar ile bu sorunları aşma yönünde gayret edeceğiz. Sahayı dinleyerek, insanlarımızın görüşlerini alarak, yolumuza devam edeceğiz.”

195 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika