Dolar : Alış : 4.8000 / Satış : 4.8086
Euro : Alış : 5.5924 / Satış : 5.6025
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

U-15 Milli Takımı’nda bölge kulüplerinden futbolcu yok.!

12 Aralık 2016 - 823 kez okunmuş
Ana Sayfa » Spor»U-15 Milli Takımı’nda bölge kulüplerinden futbolcu yok.!

U–15 Milli Takımı’nın 17 ve 19 Aralıkta İngiltere ile oynayacağı maçların 18 kişilik aday kadrosu açıklandı. Açıklanan aday kadrodaki futbolcu seçimi ağırlıklı olarak Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe’den yapıldı. Açıklanan aday kadroda Güneydoğu, Doğu ve İç Anadolu kulüplerinden hiçbir futbolcu U–15 Milli Takımı’na seçilmedi.

17 ve 19 Aralıkta U- 15 Milli Takımının deplasmanda İngiltere ile oynayacağı hazırlık maçlarının 18 kişilik aday kadrosu teknik direktör Şenol Ustaömer tarafından açıklandı. Açıklanan 18 kişilik aday kadrodaki futbolcu seçimi ağırlıklı olarak Beşiktaş’tan yapılırken, Güneydoğu bölge takımlarından hiçbir futbolcunun milli takıma çağrılmaması dikkat çekti.

“BÖLGE KULÜPLERİ ALT YAPIYA ÖNEM VERMELİ”

Amedspor Başkanı Nurullah Edemen, bölge kulüplerinin alt yapıya daha çok önem vermesi gerektiğinin altını çizip özeleştiri yaparken, Birinci Deplasmanlı Amatör ligde mücadele eden Diyarbakır Futbol Kulübü Antrenörü Mehmet Balkaş ise bölge kulüplerinin içinde bulunduğu imkânsızlıkların genç futbolcuların milli takıma gitmesine engel olduğunu belirtiyor.

“FUTBOLCU TAKİBİ YAPILAMIYOR”

Amedspor Başkanı Nurullah Edemen, alt liglerdeki takımlarla daha çok iletişim içinde olunması gerektiğini belirterek, “Gönül ister ki hem Amedspor’dan hem de Diyarbakırspor’dan çocuklarımızın milli takımda yer almasını. Ama gelin görün altyapılarımızın yetersiz olmasından kaynaklı hem de çok iyi futbolcu takibi yapılamamasından dolayı biz bu gençlerimizi milli takıma yollayamıyoruz. İlla ki gençlerimizin arasında başarılı sporcu kardeşlerimiz vardır. Ama dediğim gibi bunlar çok sağlıklı takip edilemiyorsa bundan kaynaklı aksaklıklar olabilir diye düşünüyorum. Bu durumda biz kulüplere de düşen görevlerin olduğuna inanıyorum. Bizler de altyapımıza daha çok önem vermek zorundayız. Önce bu gençleri bizler kazanıp bizler kadromuzda barındırmalıyız ki bu genç futbolcularımız göz önüne çıkıp milli takımda yer alabilsin. Her şeyden önce çuvaldızı kendimize batırmamız gerekiyor. Fatih Terim 2. Ve 3. Lig kulüplerinin çağrısıyla bir toplantı yaptı. Biz o toplantıya farklı işlerimizin olmasından kaynaklı katılamadık. Orda çeşitli konular dile getirildi. Alt liglerdeki takımlarla daha çok iletişim içinde olunabileceği konuşuldu. Tabi bunların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini pratikte görmemiz mümkün olacak. Bizlerde bu işin takipçisi olacağız. İlla ki gençlerimizin başarılı olması için daha çok çalışıp daha özverili olmalıyız. Tabi Fatih hocamız bu yönde bir projeye katıldı fakat bunun akabinde gençlerimizin milli takımda yer bulabileceği çok bekleniyordu diyemem. Bundan sonraki süreç önemlidir. Bundan sonra Fatih Terim’in söylediği sözlerinin arkasında ne kadar durulup takip edildiğini bundan sonraki süreçte göreceğiz” ifadelerini kullandı.

“ALTYAPIYA DAHA ÇOK ÖNEM VERMELİYİZ”

Genç sporcuları yetiştirmede yetersiz kaldıklarını belirterek özeleştiri yapan Nurullah Edemen “Amedspor adına ben bunu rahatlıkla söyleyebilirim; bizim yaklaşık Bin 200 tane lisanslı sporcumuz var. Biz gençlere önem veriyoruz. Şu anda 8 branşta deplasmanlı ligde gençlerimiz top oynuyor. Ama demek ki biz bu noktada yetersiziz. Çünkü durup baktığımızda şu an A takım kadromuzda çıkarıp oynatacak genç futbolcularımız yokken, bunu başkalarından beklemekte çok doğru değil. Aynı söylem bölge takımları içinde geçerlidir. Bizlerin altyapıya daha çok önem vermesi gerektiğini düşünüyorum. Bu kardeşlerimizin eğitimini, beslenmesini, ekonomik durumunu, sosyal gelişimini bizim daha iyi yönetmemiz lazım ki altyapıdan başarılı genç futbolcuları yetiştirebilelim”dedi.

“NORMAL KARŞILIYORUM”

Milli Takıma bölge kulüplerinden futbolcu seçilmemesinin yeni bir sorun olmadığının altını çizen Diyarbakır Futbol Kulübü Antrenörü Mehmet Balkaş, sözlerine şöyle devam ediyor “Mehmet Balkaş Bu durumu normal karşılıyorum açıkçası. Güneydoğu’dan milli takıma kolay kolay futbolcu yetişeceğini sanmıyorum. Çünkü bölgede futbol kulüplerinin içinde bulunduğu maddi durum doğrultusunda sağlıklı bir ortamın olmadığını söyleyebiliriz. Çok alt kademelerde milli takıma seçilen bölgeden futbolcu olabilir fakat üst kademelerde bunun pek gerçekleşeceğine ihtimal vermiyorum doğrusu. Bölgeden milli takıma yaklaşık 25–30 yıldır futbolcu seçilmiyor. Bu sorun günümüzde oluşan bir sorun değil. İmkânsızlıklar bölge kulüplerinde oynayan futbolcuların milli takıma gitmesi engelliyor. Hem ekipman anlamında, hem de tesis ve altyapı anlamında bölge kulüpleri batının çok gerisinde. Bu genç  futbolcuların çok parlak şartlara sahip olduğunu söylemek çok güç. Bu sistemin böyle devam etmesi durumunda, milli takıma ilerleyen süreçlerde de futbolcu gönderebileceğimizi açıkçası pek sanmıyorum”.

810 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..