Dolar : Alış : 4.7908 / Satış : 4.7994
Euro : Alış : 5.5680 / Satış : 5.5780
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

17 bin kişiye ulaşıldı!

09 Şubat 2016 - 684 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»17 bin kişiye ulaşıldı!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca, Sur’da yaşanan çatışmalı süreçle birlikte Diyarbakır’ın çeşitli bölgelerine göç eden ailelere yönelik başlatılan İhtiyaç analizi ve psikososyal destek uygulaması sürüyor. 55 kişilik sosyal hizmet uzmanı ve psikologun görev yaptığı uygulama çerçevesinde şimdiye kadar 2 bin hane, 17 bin kişi ile bire bir görüşülerek, alınan sorunlar ilgili kurumlara iletildi.

Sokağa çıkma yasağının 71.güne girdiği Sur’da yaşanan çatışmalar, operasyonlardan dolayı göç eden ailelere yönelik başlatılan ihtiyaç analizi ve psikososyal destek saha çalışması sürüyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca, 20 Ocak’ta başlatılan uygulama çerçevesinde, Bakanlık tarafından gönderilen 30, ASP Diyarbakır İl Müdürlüğü’nde 20 ve Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde 5 olmak üzere toplam 55 sosyal hizmet uzmanı ve psikolog göç eden vatandaşları tek tek gezerek, ihtiyaçlarını not ediyor. Çatışmalardan etkilenen ailelerin isteği üzerine psikososyal destek de sunan ekipler, sorunları ve ihtiyaçları hazırladıkları raporlarla ilgili kurumlara iletiyor.

HEDEF 40 BİN İNSANA ULAŞMAK!

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından alınan adres bilgileri doğrultusunda gece gündüz demeden sokak sokak, cadde cadde gezen ekipler, 19 günde 2 bin hanede 17 bin kişi ile görüştü. Büyük bir fedakarlık örneği gösteren ekiplerin yaşadıkları zorluklara rağmen göç ettiği öğrenilen 40 bin kişiye ulaşmayı hedefliyor.

TRAVMA YAŞAYAN ÇOCUKLARDA TESPİT EDİLECEK

Ekiplerin, ailelerin yanı sıra bu kez de travma yaşayan çocuklara yönelik de okullarda bir çalışma yapılması planlanıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte ortak düzenlenecek çalışmalar kapsamında, travmaya maruz kalan çocukların tespiti sağlanarak, psikososyal destek verileceği öğrenildi.

AKTAR: “TRAVMA GİDEREK BÜYÜYOR”

Diyarbakır İş Kadınları Derneği (DİKAD) Başkanı Reyhan Aktar, Sur’dan göç eden ailelerin çocuklarının yaşadığı travmayla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ile görüştüklerini ifade ederek, “Çok geç kalınıyor, çok ağır gidiyor. Bürokrasiyi bekleyecek bir süreçte değiliz. Her gün travma giderek büyüyor. Biz o ihtiyaç trendinin en altındayız. Barınma ve daha halen insanlar bu işin şokunda. O şoktan da çıkmış değiller. Bakanlık yetkilileri, travmalarla ilgili sahaya daha çok psikolog ve sosyal hizmet uzmanı gönderdiklerini söylediler. Bilindiği gibi, Van depreminden sonra 4 bin aile çocukları birlikte Antalya’ya götürülmüştü. Burada da belki buna benzer bir şey yapılabilinir. Çok zor. Travmalar giderek artıyor” dedi.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi) (bu haber haberdiyarbakir.gen.tr’de var)

IMG_7532 reyhanaktar

404 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..