Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

79 kadın sığınma evine yerleştirildi

06 Ocak 2016 - 466 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»79 kadın sığınma evine yerleştirildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanı Yüksel Acer, 2015 yılında şiddet görerek belediyeye başvuran, sığınaklardan, hukuksal ve psikolojik destekten faydalanan kadınların verilerini kamuoyuyla paylaştı. 2015 yılında gördüğü şiddet sebebiyle 200 kadının belediyeye başvurduğunu bildiren Kadın Politikaları Daire Başkanı Yüksel Acer, bu kadınlardan 79’unun 94 çocuğuyla birlikte Kadın Sığınağı ve İlk Adım İstasyonu’ndan faydalandığını ifade etti. Acer, kadına yönelik şiddetle daha etkin mücadele edilmesi amacıyla iki ay önce kurulan 444 79 49 Acil Destek Hattı’na 45 kadının başvurduğunu,  13 kadın ve 15 çocuğun İlk Adım İstasyonu’ndan yararlandığını, 6 kadının ise sığınağa yerleştirildiğini kaydetti. Acer, diğer kadınlara ise psikolojik, hukuki, sosyal destek verildiğini belirtti.

“BAŞVURU SAYISINDA ARTIŞ VAR”

Verilerin sadece belediyeye yapılan başvuruları içerdiğine dikkat çeken Yüksel Acer, Diyarbakır’da üç sığınma evi bulunduğunu, onların da bu rakama dahil edilmesi halinde, başvuru yapan ve sığınaklarda kalan kadın sayısında artış olduğunun görülebileceğini belirtti. Kadınların şiddetin türlerinin tümüne maruz kaldığını vurgulayan Acer, kadınların yüzde 65’inin eşi ya da eski eşi tarafından, yüzde 19’unun aile bireyleri ve yüzde 9’unun ise aile dışındaki kişiler tarafından şiddete maruz kaldıklarını açıkladı.

BAŞKA İLLERDEN DE BAŞVURULAR YAPILDI

Şiddet ve sığınma başvurularının yüzde 50’sinin Diyarbakır’dan yapıldığını kaydeden Acer, geri kalan başvurularının yüzde 50’nin ise Van, Muş, Şırnak, Mardin ve batı illerinden yapıldığının altını çizdi. Acer, ayrıca Diyarbakır’da 2015 yılı içerisinde 11 kadının erkek şiddeti sonucu hayatını kaybettiğini kaydetti. Acer, şiddet gören kadınların yüzde 63’ünün görücü usulüyle, yüzde 30’nun kendi isteğiyle, yüzde 5’nin ise zorla evlendiğine işaret etti. Şiddetin eğitim durumuyla bağlantılı olmadığını belirten Acer şunları söyledi: “Şiddet gören kadınların eğitim durumuna baktığımızda, bize gelen başvurular üzerinden bunu söylüyoruz, yüzde 18’i okur yazar değil, yüzde 53’ü ilkokul mezunu, yüzde 26’sı lise, yüzde 5’i ise üniversite mezunu. Bu da gösteriyor ki aslında şiddet görmeyle eğitim durumunun birbiriyle bir bağlantısı yok. Üniversite mezunu da olsanız, ilkokul mezunu da olsanız ya da okur yazar olmasanız da şiddet bir gerçekliktir ve her kadın şiddete maruz kalıyor.”

BAŞVURUCULARIN PROFİLİ

Kadın Politikaları Daire Başkanlığı sığınak ve ilk adım istasyonundan faydalanan kadınların genel profili hakkında da şu bilgiyi verdi: “Kadınların; yaklaşık %65’inin resmi nikahlı, %16’ sının gayri resmi evli ve %16’sının bekar olduğu; %63’ünün görücü usulü , %30’unun kendi isteği ile %5’inin zorla evlendirildiği; %42’sinin çocuk yaşta evlendiği , % 37’sinin çocuk yaşta anne olduğu; %18’nin okur yazar olmadığı;  %53’ünün ilköğretim, %16’sının lise, yaklaşık %5’nin üniversite mezunu olduğu;  %46’sının koruyucu ve önleyici tedbir kararının olduğu, yaklaşık %30’nun gizlilik kararının bulunduğu görülmüştür. Kadınların tamamı şiddet gördüğünü belirtirken, %44’ü fiziksel ve psikolojik şiddet, %13’ü psikolojik şiddet, %25’i ise tüm şiddet türlerine maruz kaldığını ifade etmişlerdir. Yine kadınların yaklaşık %65’i eşi ya da eski eşi tarafından şiddet gördüğünü, %19’u ailesi tarafından, %9’u ise erkek arkadaşı tarafından şiddete maruzu kaldığını belirtmiştir. Kadınların geldikleri illere bakıldığında kadınların %54’ünün Diyarbakır, %6’sının Muş, geri kalanının ise diğer illerden olduğu tespit edilmiştir.” (Sait BAYRAM)

13 MANŞET (1)

290 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika