Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

85 Ekip ile ilaçlama yapılıyor

26 Mayıs 2016 - 538 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»85 Ekip ile ilaçlama yapılıyor

ilaclama

Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nın 20 Mart’ta başlattığı sivrisinek, karasinek, tatarcık, larva ve erginlere karşı 17 ilçede başlattığı ilaçlama çalışması sürüyor. Toplam 205 personel tarafından yürütülen çalışmada, 56 pikap ve binek aracı ile 1 adet traktör kullanılıyor. İlaç alımı için 11 milyon 885 bin 193 TL harcanırken, yıl boyunca sürecek ilaçlamada kent merkezinde 20 ekip gündüz, 20 ekip gece, 13 kırsal ilçede ise 20 ekip gündüz, 25 ekip de gece olmak üzere 85 ekip çalışma yürütüyor.
Sağlık İşleri Daire Başkanı Rıfat Mertoğlu, ilaçlama çalışmalarının ilkbahar, kış ve yaz mevsiminde ara verilmeden yapıldığını, bunların periyodik olarak birbirini takip eden ve süreklilik arz eden çalışmalar olduğunu ifade etti. Bahar çalışmasının mart, nisan ve mayıs aylarını kapsadığını, çalışmaya 20 Mart itibariyle başlandığını dile getiren Mertoğlu, ellerindeki haritalara göre Sur’un yasaklı olmayan kısımları ile 17 ilçede ilaçlama yapıldığını, çalışmanın aralıksız devam ettiğini aktardı.

İLAÇLAMA YAPIYORUZ

İlaçlamada büyük önem taşıyan larva çalışmalarını, sulak yerler, kuyular, fosseptik çukurlar, mağaralar ve özellikle taş evlerin çatlaklarında yapıldığını dile getiren Mertoğlu, “İlaçlama düzenli olarak yapılıyor. İlaçlamanın yapılmadığı veya geç kalındığına dair şikayetler kesinlikte doğru değil, halkımız kesinlikle böyle düşünmesin. Bizim belediye olarak 20 Mart itibariyle başlattığımız çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

İlaçlamanın en önemli ayağının larva mücadelesi olduğunu, larvayla mücadele çalışmasının dört dörtlük yapıldığını kaydeden Mertoğlu, “Erginlere karşı ilaçlamada gidilen bir alana 30 günde bir uğranıyor. Kapalı alanlar ve ahırlarda ilaçlamayı belirli periyotlarla yapıyoruz. Larva olan yerlere ise 15 günde bir gidiyoruz.” şeklinde konuştu.

‘HALKIN ŞİKAYET ETTİĞİ SİNEK DEĞİL, ZARARSIZ BÖCEKTİR
Halkın şikayet ettiği, ilaçlamada üvez denen, bitkiden türeyen, sivrisineğe benzeyen ve daha çok ışığa gelen böceklerin yurttaşlar tarafından sineğe benzetildiğini ifade eden Mertoğlu, bu tür böceklerin sinek olmadığını, halk sağlığına da herhangi bir zararının bulunmadığını ve belli bir sıcaklıkta yok olduğunu dile getirdi. Bu böcek türü ile de belirli bir mücadelenin olduğunu ve bu konuda Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’nın çalışma yürüttüğünü söyleyen Mertoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizler ilaçlamada sağlık örgütlerinin belirlediği biyolojik ilaçlar kullanıyoruz. Fakat bizim kullandığımız ilaçların üvezlere bir faydası bulunmuyor, yani o haşere türünü yok etmiyor. İlaçlar sadece sivrisinek, karasinek ve tatarcık gibi haşereleri yok ediyor. Merkez ve dış ilçelerde ilaçlama çalışması yürütüyoruz. Bu konuda personel ve araç sıkıntımız bulunmuyor.”

314 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika