Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Acil giriş/çıkış kapısına ‘Kanğı’ engeli!

29 Temmuz 2015 - 956 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Acil giriş/çıkış kapısına ‘Kanğı’ engeli!

Sait BAYRAM’ın Özel HABERİ

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından yapılan 2015 genel sekreterler başarı sıralamasında 89 Genel Sekreterlik arasında sondan ikinci olan Diyarbakır Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinin tek giriş kapısı olan Ergani Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne yeni bir kapı yapılmasını engellediği ileri sürüldü.

GENEL SEKRETERLİK NEDEN ONAY VERMİYOR

Günde binlerce hasta sağlık hizmeti veren Ergani Devlet Hastanesi’nin Acil Servis’ine ikinci bir kapı yapılması için Başhekimlik tarafından yapılan resmi başvurunun halen sonuçlanmaması akıllara birçok soru getirdi. Başhekim Ethem Bahri Anlı’nın, 28 Mayıs 2015 tarihinde Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine yazdığı resmi yazıda, zorunlu bir ihtiyaç olan Hastane Acil Servisine ayrı bir bahçe giriş/çıkış kapısının planlanması için ilgili teknik ekibin görevlendirilmesi istendi.

MÜHENDİS’İN ONAY RAPORUNA RAĞMEN!

Yazı üzerine Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği’nin İnşaat Mühendisi Ferhat Demir’i, Sağlık Müdürü Sait Avar’ın da Müdür Yardımcısı Dr. Cevat Talay’ı görevlendirdiği öğrenildi. İnşaat mühendisi Demir ve Müdür Yardımcısı Cevat Talay’ın, biran önce Acil Servis’e ikinci bir giriş/çıkış kapısının yapılması gerektiği yönünde rapor hazırlamasına rağmen Genel Sekreter Dr. Murat Kanğın’ın iki aydan bu yana soruna çözüm bulmadığı öğrenildi.

KİM RANT SAĞLAYACAK?

İddialara göre Genel Sekreter Kanğın’ın Acil Servis giriş/çıkış kapısının yapılması durumunda birilerinin ‘rant’ sağlayacağı, bu yüzden buna ikinci bir kapıyı onaylamadığı belirtildi.

TEBLİĞ GÖRMEZLİKTEN GELİNİYOR

Genel Sekreterliğin ikinci bir kapıya izin vermeyerek, Kamu Hastaneler Birliği Tıbbi Hizmetlerin Genel Esasları Acil Servis Hizmet Sunumu 1.1.2 c maddesi içerisinde yer alan “acil servis girişi diğer girişlerden bağımsız olmalıdır’’  ibaresini görmezlikten geldiği de belirtildi.

İSTİNAT DUVARININ YAPILMASINA DA ONAY YOK

Ergani Devlet Hastanesinin dış çevre duvarlarının kısmi olarak yüksekliğinin de düşük olduğu gözlendi. Bu durum hastanenin ve hastaların güvenliğinin de tehlike altında olduğunu gösterdi. Hastanenin dış çevre duvarlarının yükseltilmesi için de Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliğine yapılan başvurunun da sonuçsuz kalması tepki gördü.

VATANDAŞLARDAN KAĞNI’YI TEPKİ

Ergani’li vatandaşlar, hastanedeki bu sorunların giderilmemesine bir anlam veremediklerini ifade ederek, “Özelikle Acil Servis’i ikinci bir kapının yapılması aciliyet gerektiren bir durumdur. Acil hastalar görmezlikten geliniyor. Bazen kapıya park edilen araçlar nedeniyle ambulanslar yanaşamıyor. Ve böylece hastaların ölümle burun buruna gelmesi kaçınılmaz oluyor. Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Murat Kanğı’nın hangi mantıkla ikinci bir kapı açmasına izin vermediğini bilmiyoruz. Ayrıca Hastane istinat duvarı da yine bir diğer biran önce çözümlenmesi gereken konudur. Yatan hastaların ve doktorların can güvenlikleri tehlikeye atılıyor. Ancak, yetkili ve etkili kurum amiri bunları görmezlikten geliyor. İlla birileri mi ölecek. Ondan sonra mı yapılacak bu kapı ve istinat duvarı” diye tepki gösterdiler.

Ergani-Devlet-Hastanesi-nde-Acil-girisine-ihtiyac-var-1045

 

559 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika