Dolar : Alış : 4.7908 / Satış : 4.7994
Euro : Alış : 5.5680 / Satış : 5.5780
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir39°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Afet Ekiplerine Doğalgaz Patlaması Eğitimi

25 Şubat 2016 - 639 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Afet Ekiplerine Doğalgaz Patlaması Eğitimi

Diyarbakır’da son yıllarda kömürden doğalgaza geçilmesi ile olası gaz sıkışması neticesinde meydana gelebilecek patlama ve yangınlara yapılacak müdahale ve kurtarma yöntemi ile ilgili afet ekiplerine eğitim verildi

İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde  Sağlık Hizmetleri  ile Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğüne Bağlı  Afet Birimi (UMKE) Tarafından afet ekipleri için düzenlenen teori ve uygulamalı Eğitim  tatbikatı sona erdi.  Tatbikatta senaryo gereği Diyarbakır  ili Karapınar İlçesi Huzurevleri Mahallesinde bulunan bir binada doğalgaz sıkışması sonucu  patlama meydana geldi. Meydana gelen patlamada çıkan yangın ve göçük nedeniyle Diyarbakır İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezi hatlarına çok sayıda ihbar çağrıları düştü. İhbar edenlerden alınan bilgilere göre Huzurevleri Mahallesi son durak civarında bir binanın çöktüğü ve yangın başladığı, göçük altında kalanların olduğu bilgisine ulaşılması üzerine,   Komuta Kontrol Merkezi tarafından, İl Ambulans Servisi Başhekimine bilgi verilerek başlatılan telefon ağı ile Komuta kontrol 110, 155, 156, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve  Valilik Kriz Merkezi alarma geçirildi.

Konu ile ilgili olağan dışı durum formundan form 1 düzenlenerek bakanlık kriz merkezine fakslandı. KKM tarafından bölgeye ambulanslar sevk edilerek, bir UMKE timi bölgedeki durum hakkında KKM bilgilendirilerek olası kurtarmalarda medikal müdahale yapmak amacıyla kısas sürede olay yerine ulaştı. Alanda yapılan tirajda hastalardan biri kırmızı olarak kodlandı. 1. ekip haberleşme sorumlusu konu hakkında KKM‘yi bilgilendirilmesi ile olay yerine fazladan ambulans ve UMKE ekibi görevlendirmesi yapıldı. Gelen çağrılar ile yönlendirilen 112 ambulansının olay yerine varması ile UMKE timlerinin ilk müdahalesini yaptığı kırmızı kodlu yaralı Diyarbakır S. E. Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Göçük altında halen 3 afetzedenin bulunduğu bilgisine üzerine bölgeye intikal eden İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri ile bilgi paylaşılarak göçük alanına yönlendirildi. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri vakalara ulaştıkça UMKE timlerinin müdahaleleri sağlandı. Göçükten 3 afetzede çıkarılarak 112 ambulansları ile hastane sevki sağlandı. Vakaların hepsi hastaneye ulaştırıldıktan sonra olağan dışı durum formlarının takip eden nüshaları da doldurularak nihai bilgi notuyla valilik ve bakanlık kriz merkezlerine ulaştırıldı ve mevcut alan konusunda normal işleyişe dönüldü.

umke

451 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..