Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Ağır kas zaafı” hastalığına dikkat!

09 Temmuz 2015 - 1.171 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»“Ağır kas zaafı” hastalığına dikkat!

Göz kapaklarınız uykuda kapanmıyorsa ve özellikle akşam saatlerinde her iki göz kapağınız da yorgunluk kaynaklı düşüyorsa, Myastenia Gravis olarak adlandırılan ağır kas zaafı hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. En çok 20-40 yaş arasında görülen hastalık erken teşhis ve tedavi ile hastalara normal yaşamlarına devam etme şansı tanırken, teşhis konulamayan hastalarda ölümcül krizlere neden olabiliyor. Myastenia Gravis, istemli kaslardaki zaaf ve çabuk yorulma şeklinde ortaya çıkan sinir-kas sistemlerine ait bir hastalıktır. Karakteristik özelliği yorulmakla artan güçsüzlüktür. Belirtiler öncelikle yüz, göz, ağız çevresinde görülür, dilde, çiğneme ve yutma kaslarında belirgin olarak hissedilir.

AĞIR KAS ZAAFI HASTALIĞI, ERKEN TEŞHİSLE TEDAVİ EDİLEREK KONTROL ALTINA ALINABİLİR…

Myastenia Gravis’in kadınlarda erkeklere oranla daha sık görüldüğün belirten Avrupagöz Medikal Direktörü Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, “En çok 20-40 yaş arasında olmak üzere her yaşta görülebilen bu hastalığın pek çok değişik türü vardır. Zamanında teşhis edilirse tedavi edilebilir. Eğer teşhis edilemezse ve tedavi süreci olmazsa, hastaların %10’unda ölüme götürebilen krizlere sebep olur. Hastalığın ilk belirtileri genellikle gözlerde başlar. O nedenle iki göz kapağının aynı zamanda yorgunluk kaynaklı düşmesi, yüz kasları zayıf olduğunda göz kapaklarının uykuda kapanmaması gibi belirtilerde mutlaka ve acilen göz doktoruna başvurulmalıdır. Yakın takip ve doğru tedavi ile hastalar günlük yaşamdan kopmadan sağlıklı bir süreç yaşayabilirler.” dedi.

Oküler Myastenia Gravis’te, göz kaslarına giden bilginin sinirden kasa ulaşamadığı ve uyarıları iletemediği için fonksiyonlarda gerileme ve yavaşlamaya neden olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, “Kısa süreli kasılmada bir sorun olmaz iken kasılma uzadığında güçsüzleşme olur ve şikâyetler ortaya çıkar. İlk belirtilerini göz kasları üzerinde gösteren hastalık, sadece göz kaslarını tutup orada kalabilir. Kasların tutulumuna bağlı olarak göz kapakları düşer. Çift görme meydana gelebilir ” dedi.

GÖZ KASLARINDA BAŞLAYAN AĞIR KAS ZAAFI, NADİREN BU KASLARLA SINIRLI KALIR…

Sıklıkla oküler kaslarla (göz kasları) ilişkili belirtilerle başlayan Myastenia Gravis, nadir olarak bu kaslara sınırlı kalır. 2-3 yıl içinde de göz kasları dışında belirti eklenmezse hastalığın muhtemelen oküler kalacağı düşünülür. 40 veya 50 yaş üzerinde başlayan Myastenia Gravis erken başlangıçlı, daha sonra başlayan ise geç başlangıçlı rahatsızlıklar olarak adlandırılır. Hastalığın kaynağı bilinmemektedir. Ancak, enfeksiyon hastalıkları, aşırı fiziksel zorlanma, gebelik, soğuk algınlığı, enfeksiyonlar ve özellikle solunum yolları hastalıkları, Myastenia Gravis’in ağırlaşmasına neden oldukları tespit edilmiştir.

AĞIR KAS ZAAFI HASTALIĞI, EN ÇOK HİPERTİROİD HASTALARINDA GÖRÜLÜR…

Myastenia Gravis hastalarının merkez sinir sisteminde yapılan yapısal incelemelerde, belirgin bir bozukluk bulunamamıştır. Ancak buna karşılık kaslarda bozukluk görülmekte ve kas liflerinin yerini yağ dokularının aldığı gözlemlenmektedir. Diğer otoimmun(savunma mekanizması) hastalıklarla birlikte görülebilen Myastenia Gravis’in en sık beraber görüldüğü hastalık, tiroid hormonu bozukluklarıdır. Hipertiroidi vakalarının % 10’a yakın bir kısmında Myastenia Gravis görülür. Bazı ilaç grupları ile yapılan tedavi sayesinde hastalığın ilerlemesi engellenebilir.

Prof.Dr.Omer Kamil DOGAN (1) Prof.Dr.Omer Kamil DOGAN (2)

615 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika