Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Ağız ve diş sağlığına önem verilmeli”

12 Haziran 2016 - 650 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»“Ağız ve diş sağlığına önem verilmeli”

agiz-ve-dis-sagligi-tu

Ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çeken uzmanlar, diş fırçalama süresinin en az 2 ya da 3 dakika olması gerektiğini söyledi.  Memorial Dicle Hastanesi Diş Hekimi Seçkin Gül, ağız ve diş sağlığının önemi hakkında bilgilendirmede bulundu. Toplumda ağız ve diş sağlığının yeteri kadar önemsenmediğini söyleyen Gül, birçok hastalığın başlangıç yerinin ağzın olduğuna işaret etti.

AĞIZ SAĞLIĞINA ÖNEM VERİLMELİ

Ağız sağlığına önem verilmesinin sağlık açısından faydalı olacağını dile getiren Gül, “Ağız sağlığının etkili bir şekilde sürdürülmesi için dişler, her bir fırçalama en az 2 ya da 3 dakika sürecek şekilde günde en az 2 kere fırçalanmalı. Diş etinden dişe doğru, yuvarlak hareketlerle süpürülerek fırçalanmalı. Diş etlerine zarar verilmemeli ve çok kısa sürede fırçalanmamalı. Toplumumuzda diş fırçalama süresi ortalama bir dakikanın altında. Bir dakika fırçalama yaparak hiçbir şekilde ağız sağlığına olumlu bir katkıda bulunamayız.” dedi.

SİSTEMATİK PROBLEMİ OLAN HASTALAR AĞIZ GARGARALARI KULLANABİLİR

Ara yüz fırçası ve diş ipi gibi araçlarla ağız sağlığının desteklenmesi gerektiğini belirten Gül, sistematik problemleri olan hastaların, günlük kullanıma uygun olarak ağız gargaraları kullanmalarını tavsiye etti. Orta sertlikteki diş fırçalarının tercih edilmesini önerdiklerini vurgulayan Gül, şunları söyledi: “Önceden diş fırçaları naylondan yapılırdı. Şu an bilgisayar ortamında hazırlanan, hemen hemen dişlerin bütün yüzeyine adapte olmaya meyilli çok güzel diş fırçaları mevcut. Bunların kullanımı çok daha uygun olacaktır. Çok sert fırça kullanmayı önermiyoruz. Sert fırça, diş eti çekilmesine ve dişlerdeki aşınmalara sebep olmaktadır. Bu yüzden orta sertlikte bir fırça, diş eti problemi olan hastalarda yumuşak fırça kullanmayı önermekteyiz.”

TATLI TÜKETTİKTEN SONRA DİŞLERİN FIRÇALANMASI GEREKİYOR

Ağızdaki bakteriler için uygun bir besin maddesi olan tatlıların, çürük oluşumuna neden olduğunu hatırlatan Gül, tatlı tükettikten sonra dişlerin fırçalanması durumunda çürük oluşumunun engellenebileceğine dikkat çekti.

397 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika