Dolar : Alış : 4.7028 / Satış : 4.7112
Euro : Alış : 5.5133 / Satış : 5.5233
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Altındağ: “Göz sağlığı politika haline getirilmelidir”

08 Ekim 2015 - 2.080 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Altındağ: “Göz sağlığı politika haline getirilmelidir”

Ege Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi ve Merve Optik Grup yöneticisi Hakan Altındağ, Göz sağlığı ve yeterli görme keskinliğinin sağlanmasının Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı için öncelikli bir konu haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

İŞ VE EĞİTİM ALANINDAKİ KUSURLARIN GİDERİLMESİ İÇİN GÖRME TESTİ YAPILMALI

Gerek iş, gerekse eğitim alanında kusurların giderilmesi ve mutlaka periyodik olarak görme testi ve muayenesi yapılması gerektiğine işaret eden Altında, “Göz sağlığı, yeterli görme keskinliğinin sağlanması Refraksiyon kusurlarının düzeltilmesi ihtiyacı duydukları gözlüklere sahip değiller. Araştırmalara göre, düzeltilmemiş refraksiyon kusurlarının küresel ekonomik verimliliğe verdiği zarar 427 milyar dolar olarak hesaplanmaktadır. Uzağı düzeltilmemiş refraksiyon kusurları, küresel anlamda körlüğe götüren ikinci faktör (katarakttan sonra) olmakta ve de zayıf bir görmeye sebep olmaktadır” dedi.

2004 YILINDA 153 MİLYON İNSAN ACI ÇEKTİ

Altındağ, 2004’te 153 milyon insanın doğru gözlüğe sahip olmamaktan dolayı, zayıf ve yetersiz görme sebebiyle acı çektiğini vurgulayarak, “Bunların 8 milyonu kördür. Refraksiyon kusurları, gözlükle, kontak lensle ile düzeltilip giderilebilir. Giderilmeyen refraksiyon kusurları, kişinin çalışma kabiliyetini becerisini veya günlük yaşantılarını sağlıklı sürdürmeyi kısıtlayabilir. Araştırma, sadece görme kusurları düzeltilmemiş 15 milyon insanın Avrupa Kıta’sında varlığına işaret etmektedir. Trajikomik olan şudur ki, kırılma kusurları düzeltilemez değildir. Görme kusurları az bir masrafla restore edilebilir. Durum gösteriyor ki küresel ekonomiye, bunun ağır yükü diğer önlenebilir görme kusurlarından daha büyük bir etki yapmaktadır. Sadece milyonlarca insanın yaşama kalitesini artırmakla kalmayıp, aynı zamanda ekonomiye üretime değerli katkı sağlayacaktır. Diğer bir araştırma ise görme kaybından kaynaklanan bütün ekonomik ağır yükler, kanser, erken bunama ve romatizmaya davetiye çıkarır. Sonuçlar, sağlık politikası üretenlerin dikkatini çekmelidir. Çünkü gelişmiş bir ekonomide bile göz kusurları ekonomik gelişmeyi sınırlar” diye konuştu.

GÖZLÜK KULLANMANIN ÜRETİME VE ÇALIŞMA HAYATINA KATKISI BÜYÜKTÜR

Gözlük kullanmanın ekonomilere, üretime ve çalışma hayatına katkısının büyük olduğunu belirten Hakan Altındağ, şöyle dedi: “Gözlük kullanmak trafik kazalarındaki can ve mal kayıplarının da azalmasını sağlar. Her yıl ülkemizde kurtuluş savaşımızdan hazla insanımızı trafik kazalarında kaybetmekteyiz. Resmi verilere göre trafik kazalarındaki ekonomik kayıp,20 milyar TL’dir. Gözlük öğrencilerin ders başarısını da yükseltir. Görmeyen çocuk öğrenemez. Gözlük Okuma kültürünün gelişmesini sağlar, çağdaş modern bir toplum inşa etmeninde anahtarıdır. Öğrendiklerimizin yüzde 80 gördüklerimiz sayesinde gözlerimizle elde ederiz. Görmeyen çocuk öğrenemez. Okul çağı gelişme dönemidir. Çocuklarımız bu dönemde bir yandan korunaklı yuvalarından çıkıp toplum içine girmenin yaratabileceği ruhsal ve sosyal sorunlarla bir yandan da yoğun bir öğrenme döneminin yaratabileceği stresle baş etmek zorunda kalabilirler. Öğrencinin bu süreçten başarılı bir biçimde çıkabilmesinin en temel şartı sağlıklı olmasıdır. Özellikle görmeyle ve işitmeyle ilgili sağlık sorunları erken dönemde teşhis ve tedavi edilirse öğrencinin okul başarısı şansı artırır.

GÖZ SAĞLIĞI POLİTİKA HALİNE GETİRİLMELİDİR

Öğrenciler her yıl kayıt yenilerken tam gördüklerine dair göz doktorundan alınmış bir raporu kayıt evraklarına eklenmesinin şart koşulmalıdır. Öğrenciler tam görme ile eğitime başlar. İnsanlar görmenin kendi kadar olduğunu zannetmektedir. Gözlük, yeterli net görme çağdaş bir toplum inşa etmenin anahtarıdır. Göz sağlığı, yeterli görme keskinliğinin sağlanması, T.C Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı için öncelikli bir konu haline getirilmelidir” (Sait BAYRAM)

12083673_881388151916712_852212470_n

318 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika