Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Aslan: “Bebeğiniz ilk 6 ay anne sütü ile beslenmelidir”

03 Ağustos 2015 - 501 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Aslan: “Bebeğiniz ilk 6 ay anne sütü ile beslenmelidir”

Aleyna NUR ADA

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdür Dr. Fatih Mehmet Aslan, ‘1-7 Ağustos Dünya Anne Sütüyle Beslenme Haftası’ ile ilgili değerlendirmede bulunarak, bebeklerin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğini söyledi.

Anne sütünün doğumdan itibaren altı ay sonuna kadar olan dönemde, bebeğin tüm besinsel gereksinimlerine tek başına cevap verebilen mükemmel içeriğe sahip, yaşayan, doğal bir gıda olduğunu belirten Aslan, “Bebek uygun teknik, sıklık ve sürede emzirilmeli ve ilk altı ayda tıbben gerekli olmadıkça bebeğe anne sütü dışında hiçbir ek gıda verilmemelidir. Altı aydan sonra uygun şekilde başlanan ek gıdalarla birlikte emzirmeye iki yaşın sonuna kadar devam edilmelidir.” dedi. Kolostrumun, doğumdan sonra salgılanan ilk süt olduğunu, 3-5 gün devam ettiğini, miktarının az olmasına karşın bebeğin tüm gereksinimlerini karşıladığını ve enfeksiyonlardan korunduğunu belirten Aslan, “Anne sütünün içeriği doğum sonrasında, bebeğin ihtiyaçlarına göre değişkenlikler gösterir. Örneğin zamanında doğum yapan ile zamanından önce doğum yapan annelerin sütleri birbirinden farklıdır. Ayrıca bebek büyüdükçe anne sütünün de içeriği farklılaşır. Bu değişkenlik büyümekte olan bebeğin artan ve değişen gereksinimlerini tam olarak karşılar. Annenin ürettiği süt miktarının annenin kilosu ya da meme büyüklüğü ile ilgisi yoktur.” diye vurguladı.

 “ANNE SÜTÜ HER ZAMAN ILIK, TAZE, TEMİZ, EKONOMİK VE KULLANIMA HAZIRDIR”

Anne sütünün kalitesini ve miktarını artırmaya yönelik yapılan girişimlerin gereksiz olduğunu ve annenin bol sıvı alarak dengeli ve yeterli beslenmesinin yeterli olduğunu vurgulayan Aslan, “Anne sütü, bebekte hem güven duygusu yaratarak hem de endorfin salgısını artırarak ağrı kesici ve ağlama miktarını azaltıcı etki gösterir. Anne ile bebek arasında derin bir duygusal bağ oluşturur. Emziren annelerin bebeklerini terk etme, şiddet uygulama gibi olumsuz davranışları, emzirmeyen annelere göre çok daha az görülür.” ifadelerini kullandı.

“YERYÜZÜNDE HİÇBİR YİYECEK YA DA İÇECEK ANNE SÜTÜNÜN YERİNİ TUTAMAZ”

Son olarak Aslan, “Bugün için ülkemiz nüfusunun yüzde 15’i beş yaş altı çocuklardan oluşmakta, bu çocukların 63 bini önlenebilir hastalıklardan kaybedilmekte ve bunların da 50 bini bir yaş altı çocuklardan oluşmaktadır. Anne sütü verilmesini destekleyen çalışmalar sayesinde pek çok çocuğun hayatı kurtarılmaktadır. Yeryüzünde hiçbir yiyecek ya da içecek anne sütünün yerini tutamaz.” diye kaydetti.

IMG_9807

345 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika