Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir25°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bayram öncesi tatlıcılara sıkı denetim

22 Haziran 2016 - 760 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Bayram öncesi tatlıcılara sıkı denetim

tatli denetimi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, gıda denetimlerini periyodik olarak sürdürüyor. Ramazan ayının ilk yarısında fırın, yemekhane ve marketleri, bu hafta ise tatlı ürünleri satan işyerleri ve imalathanelerini denetleyen ekipler, bugün merkez Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi’nde bulunan Gıda Toptancılar Sitesi’nde bulunan tatlı imalathanelerinde denetimde bulundu.

İmalathaneleri, gıdaların sağlıklı üretilip üretilmediği, mekanların fiziki koşulları, işyeri ve personelin hijyen kurallarına uyup uymadığı konusunda denetleyen ekipler,  işyeri sahipleriniçalışanların kılık, kıyafet, kişisel temizlik, tuvaletler, banyolar ve lavaboların temizliği konusunda uyardı. Ayrıca gıda ürünlerinin muhafazası ve işyerinin genel fiziki durumu konusunda mevzuata uyulmasını isteyen ekipler, gıda üretimi mevzuatına uymayan işyerleri hakkında tutanak tuttu, tarihi geçmiş gıda ürünlerine el koydu.

FIRSATA ÇEVRİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Çalışma hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Rıfat Mertoğlu, denetimlerin hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü belirtti. Gıda ürünlerine talebin artmasıyla bazı işyerlerinin bunu fırsata çevirmeye çalıştığını söyleyen Mertoğlu, yapılan denetimlerle ucuz ve kalitesiz malzeme kullanarak halkın sağlığıyla oynayanlara fırsat verilmediğini kaydetti. Denetimlerde işyerlerinin en ince ayrıntısına kadar incelendiğini dile getiren Mertoğlu, “Personel çalışırken bone takıyor mu? Galoş giyiyor mu? Tırnak ve saç uzunluğu, iş kıyafeti temiz mi? Tüm bunlar denetleniyor. Ayrıca işyerinin teknik olarak (yangın söndürme cihazları ve ilk yardım dolabı) donanımının yeterli olup olmadığını da kontrol ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

TARİHİ GEÇMİŞ ÜRÜNE EL KOYUYORUZ

Denetim yapılan işyerlerinde öncelikle eksikliklerin tespit edildiğini, verilen süre içinde eksikliklerin giderilmemesi halinde idari para cezası kesildiğini dile getiren Mertoğlu, şunları söyledi: “Normalde satış yapılan yerler oldukça hijyenik görülebiliyor. Ama bizim için önemli olan işyerinin mutfağıdır. Normal şartlarda satış yapılan yer temiz olsa da birçok imalathanenin hijyen koşullarına ve üretim mevzuatına uymadığını tespit ediyoruz. Ayrıca denetimlerde tarihi geçmiş ürüne hemen bulunduğumuz yerde, halkın sağlığı için tutanakla el koyuyoruz. Sahada çalışan ekiplerimiz halkın sağlıklı gıda ürünlerine ulaşması için büyük bir hassasiyetle çalışmalarını sürdürüyor.”

BEYAZ BAYRAKLI İŞYERLERİNİ TERCİH EDİN

Yaklaşan Ramazan Bayramı ile birlikte oluşan gıda talebini karşılamak için merdiven altı denilen gizli üretim yerlerinde artış olduğunun altını çizen Mertoğlu, merdiven altı üretim yapan kişilere kesinlikle fırsat verilmediğini, o işyerlerinin malzeme ve gıda ürünlerine el konulduğunu belirtti. Ramazan ayının ikinci yarısında tatlıcıların denetimi dışında diğer işyerlerinin denetiminin de rutin bir şekilde süreceğini ifade eden Mertoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin kontrollünde olan beyaz bayraklı işyerlerinden yurttaşların gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceğini sözlerine ekledi.

438 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika