Dolar : Alış : 4.4652 / Satış : 4.4732
Euro : Alış : 5.2674 / Satış : 5.2769
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Beyaz nöbet’ sürüyor

15 Ocak 2016 - 532 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»‘Beyaz nöbet’ sürüyor

Sağlık emekçilerinin “Ölüme karşı yaşam, siyaha karşı beyaz duruş” sloganıyla başlattığı nöbet eylemi, 24’üncü gününe girdi. Soğuk havaya rağmen eylemlerinden vazgeçmeyen ve sağlık emekçileri, yasaklar kalkıncaya kadar eylemlerini sürdürmekte kararlı

Diyarbakır Sağlık Platformu’nun, merkez Sur ilçesindeki yasağın kaldırılıp, operasyonların son bulması için bulundukları tüm girişimlerin sonuçsuz kalması üzerine “Ölüme karşı yaşam, siyaha karşı beyaz duruş” sloganıyla başlattıkları “Beyaz nöbet” eylemi sürdürüyorlar. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde sürdüren nöbet, 1,5 aydır yasağın sürdüğü Sur’dan gelen ve susmak bilmeyen silah seslerinin altında yakılan ateşin etrafında tutuluyor.

YASAKLAR KALKANA KADAR DEVAM

24 gündür yasak ve operasyonların son bulması, sağlık hizmetlerinin aksamaması ve sağlık emekçilerinin katledilmesi talebiyle eylemde bulunan sağlık emekçileri, kışın en soğuk günlerinde yağmur ve kar dinlemeden seslerini duyurma ve dikkatleri Sur’a çekme çabasında. Zemheri soğuğa karşı yaktıkları ateşin başında sıcak içeceklerle eylemlerini sürdüren sağlıkçıların moralini bozan tek şey, Sur’dan yükselmeye devam eden kurşun ve top atışlarının sesleri ile önlerindeki caddeden Sur’a giden zırhlı araçlar.

“BARIŞA BEYAZ FORUM”

Eylemleri boyunca düzenledikleri forumlarla yasak ve operasyonları tartışan sağlık emekçilerinin bu tartışmalarına kendilerine destek ziyaretinde bulunan meslektaşları, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, sendikalar, kadın örgütleri ve yurttaşlar da katıldı. Zaten bu forumlarda yürütülen canlı tartışmalar sonucudur ki eylemlerinin adını “Barışa beyaz forum” olarak değiştirdiler.

TALEPLERİNİ MECLİS’E TAŞINDILAR

Yasak ve operasyonlara karşı başka neler yapılabilineceğini tartışan sağlık emekçileri, bu tartışmaların sonuçlarını ise kendilerini ziyaret eden heyetlere iletti. İletilen bu talepler, yine HDP ve CHP’li vekiller aracılığı ile Meclis’e taşındı. Sağlık emekçileri, her şeye rağmen ettikleri Hipokrat yemini ile insan hayatına duydukları saygı ve sorumlukları gereği yasak ve operasyonlar son buluncaya kadar eylemlerini sürdürmekte kararlı.

Beyaz nöbet sürüyor

337 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika