Dolar : Alış : 4.7908 / Satış : 4.7994
Euro : Alış : 5.5680 / Satış : 5.5780
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir38°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bunlar da “Diplomalı” mağdurlar

05 Şubat 2017 - 785 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Bunlar da “Diplomalı” mağdurlar

Sağlık kuruluşlarında görevleri ebe, hemşire ve hasta bakıcılara verilen Tıbbi Sekreterlik ve Dokümantasyon bölümü öğrencileri, yaşadıkları mağduriyetlere son vermek için aynı çatı altında toplandı. “Diplomalı Tıbbi Sekreterler Derneği” kuran mağdur öğrenciler, tıbbı sekreterlere istihdam alanı açılması için çalışmalar yapacak. Kamu hastanelerinde ebe ve hemşirelere tıbbi sekreterlik görevinin verildiğini ve bu yüzden tıbbi sekreterlerin istihdam edilemediğini savunan Derneğin kurucu başkanı Sinan Uyanık, bu haksızlığın karşısında olacaklarını vurguladı

70 bin mezunu olan ve her yıl 12 bine yakın mezun veren Tıbbi Sekreterlik ve Dokümantasyon bölümü öğrencileri dernek kurdu. Merkezi Eskişehir’de bulunan Dernek, tıbbi sekreterliğin istihdamını sağlayacak çalışmalar yürütecek. Konuya ilişkin gazetemize konuşan Derneğin kurucu başkanı Sinan Uyanık, yaşanan mağduriyetin giderilmesi adına yetkililerle görüştüklerini belirtirken amaçlarının tıbbi sekreterlerin istihdam alanının açılması olduğunu söyledi.

“TIBBİ SEKRETERLER İŞ BULMA DERDİYLE BOĞUŞUYOR”

Sağlık sektöründe tıbbi sekreterlik görevinin ebe ve hemşirelere verilmesinin mağduriyet yarattığını belirten Diplomalı Tıbbi Sekreterler Derneği Başkanı Sinan Uyanık, “Biz yaşanan mağduriyetlerden sonra ‘Diplomalı Tıbbi Sekreterler’ Derneği’ni Eskişehir’de kurduk. Biz Bakanlıkla 31 Ocak’ta ziyarette bulunduk. Yetkililere Tıbbi Sekreterler olarak mağduriyet metnimizi teslim ettik. Sağlık Sen Başkan Yardımcı Semih Durmuş ile görüştük. Dernek olarak henüz çalışmalarımız devam ediyor. 81 ilde yapılanmaya çalışıyoruz. Gönüllü arkadaşlar arasından il temsilcileri seçtik. Bu arkadaşlarımızda il sağlık müdürlükleri ve milletvekilleri ile görüşüyorlar. Şu an bizim yaşadığımız en büyük problem taşeron firma kaynaklı diplomalılar yerine alanında uzman bu işin eğitimini almış kişilerin bu görevlere getirilmesini talep ediyoruz. Birde sağlık sektöründe tıbbi sekreterlerin görev alanında ebe ve hemşirelerin görevlendirilmesi meselesinin üstüne gidiyoruz. Yaşanan mağduriyet gerçekten kabul edilecek gibi değil. İki aylık eğitimden sonra sertifika alanlar tıbbi sekreterlik yaparken bu alanda okuyan ve eğitim alan arkadaşlarımız ise iş bulma derdiyle boğuşuyor” ifadelerini kullandı.

“DİYARBAKIR’DA 30’A YAKIN ARKADAŞIMIZ ÇALIŞIYOR”

Amaçlarının tıbbi sekreterlerin kamuda istihdamını sağlayacak çalışmalar olduğunun altını çizen Uyanık,”Şu an Diyarbakır’da da iki temsilci arkadaşımız var. Onların yanında 30’a yakında arkadaşımız var. 18–19 Şubat’ta Diyarbakır’da Gençlik Konseyimizin İl Başkanları toplantısı yapılacak. Diyarbakır aktif bir ilimiz burada da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Derneğin başkanlığını şu an itibari ile ben yapıyorum. 7 üyeden oluşuyoruz. Dernek olarak Pazartesi günüde üye kabulüne başlamayı planlıyoruz. Bizim amacımız 70 bine yakın tıbbi sekreterlikten mezun olan arkadaşlarımızın kamuda istihdamı sağlayacak çalışmaları bakanlık ve siyaset bünyesinde yürütmek. Ve tıbbi sekreterlerin çalışması gereken alanlarda farklı bölümden mezun olanların önüne geçmek için çalışmalar yapmak” diye konuştu.

777 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..