Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çatışmalar altında oyun oynuyorlar

06 Aralık 2015 - 586 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Çatışmalar altında oyun oynuyorlar

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağı ve sokak aralarında yaşanan şiddetli çatışmalara aldırış etmeyen çocuklar, surların dibinde top oynayarak mahallelerinde çatışan taraflara anlamlı bir mesaj verdi. Sur ilçesinde Şeyh Sait Meydanını da içine alacak şekilde genişletilen ve 6 mahallede uygulanan sokağa çıkma yasağı devam ederken, yasağın 4’üncü gününde de, ilçede baskın ve çatışmalar şiddetini artırıyor. İlçede bu gün de bir polisin hayatını kaybettiği çatışmalara ve zırhlı polis araçlarının tafiğine aldırış etmeyen çocuklar, surların dibinde top oynayarak mahallerini silahlarla kuşatan taraflara anlamlı bir mesaj verdi. Geçtiğimiz Cumartesi günü Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi  ve 2 polisin hayatını kaybettiği merkez Sur İlçesinde Kaymakamlık tarafından 2 Aralık Çarşamba günü Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş Mahalleleri ile Gazi Caddesi’nde saat 05.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş,   3 Aralık Perşembe günü saat 16.30’dan itibaren Dağkapı Şeyh Sait  Meydanı da yasak kapsamına alınmıştı.

 ÇOCUKLAR: “BARIŞ OLSUN, SAVAŞLAR OLMASIN”

Her şeye rağmen umudunu kaybetmeyen çocuklar ne sıkılan kurşunlara ne atılan bombalara ne de uygulanan yasağa aldırış etmiyor. Tarihi Diyarbakır Surlarının dibinde cereyan eden çatışmalara aldırış etmeden top oynamaya devam eden çocuklardan Abdullah Turan, “Barış olsun, savaşlar olmasın. Halkımız katledilmesin. Biz  burada oyun oynayamıyoruz. Okula gidemiyoruz. Ne araba var, ne dolmuş. Hapsolduk buraya. Hastanelere dahi gidemiyoruz. Biz huzur istiyoruz.” dedi. Savaşın kimseye fayda vermeyeceğini söyleyen Azat Ezgi adlı çocuk ise, “Savaş, çatışma, bomba ve silah sesleri hiç bitmiyor. Çocuklar burada rahat  top oynayamıyor. Biz bu savaşın durmasını istiyoruz. Bu savaşın kazananı yoktur. Kaybedeni ise çocuklardır.” diye konuştu. Savaşın durması için çağrıda bulunan bir çocuk ise göz yaşlarını tutamadı.

 ‘KURŞUNLARIN HEDEFİNDE KİM VAR HALKTAN BAŞKA?’

Çatışmaların yoğun olduğu Sur’da çekçek arabasıyla geçimini sağlamaya çalışan, çekindiği için ismini vermek istemeyen bir vatandaş, “Çocuklarım açlıktan ölecek. Ne yardım eden var, ne de bizi düşünen. Ne olacak bu halimiz? Kim ne için savaşıyor? Savaşan ne için savaştığını bilmiyor. Kurşunların hedefinde kim var halktan başka? Bombalar kimin başına düşüyor?” ifadelerini kullandı. Çatışma ve silah seslerinin gittikçe arttığı ilçede yaşayan halk, Sur dışındaki yakınlarına sığınırken, yakını olmayanlar ise Sur dışına çıkarak erzak almak zorunda kaldı.

HELİKOPTERE ROKETATARLI SALDIRI

Öte yandan Suriçine giriş ve çıkışlarda polis sıkı güvenlik önlemleri alırken, gün içerisinde operasyonu havadan takip eden polis helikopterine PKK’lilerce roketatarlı saldırı düzenlendiği ileri sürüldü. (İLKHA)

0c8533d09e1ed8e4b731 7b0bbb941175000bf18b

302 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika