Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çatışmalar arasında ‘hayvanları’ beslediler!

02 Ekim 2016 - 885 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Çatışmalar arasında ‘hayvanları’ beslediler!

catismalar-arasinda-hayvan-beslediler-1 catismalar-arasinda-hayvan-beslediler-2

catismalar-arasinda-hayvan-beslediler-3 catismalar-arasinda-hayvan-beslediler-4

catismalar-arasinda-hayvan-beslediler-5  catismalar-arasinda-hayvan-beslediler-7

catismalar-arasinda-hayvan-beslediler-8  catismalar-arasinda-hayvan-beslediler-9

catismalar-arasinda-hayvan-beslediler-10 catismalar-arasinda-hayvan-beslediler-11

catismalar-arasinda-hayvan-beslediler-12 catismalar-arasinda-hayvan-beslediler-13

catismalar-arasinda-hayvan-beslediler-14 catismalar-arasinda-hayvan-beslediler-15

Yaşanan çatışma, operasyonlar ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle insanlar kadar mağdur olan hayvanların imdadına yetişen Diyarbakır Hayvanları Koruma Derneği (DİHAYKO) Başkanı Sevgi Ekmekçiler, aç kalan hayvanları beslemek için yoğun çaba harcadı. Hayvanların aç kalmamaları için çatışmaların ve sokağa çıkma yasaklarının başladığı günlerden itibaren gidebildikleri yerlerde çatışmaların arasında hayvanları besleyen Ekmekçiler ve ekibi, çok sayıda hayvanı ölmekten kurtardı. Hayvanların da insanlar kadar çatışmalardan dolayı mağdur olduğunu ifade eden Ekmekçiler, girebildikleri yerlere hayvanlar için düzenli olarak mama bırakmaya çalıştıklarını söyledi.

Diyarbakır Hayvanları Koruma Derneği (DİHAYKO) Başkanı Sevgi Ekmekçiler, Geçtiğimiz yıl yaşanan çatışmalar ve operasyonlar nedeniyle evlerini terk eden binlerce ailenin geride bıraktığı hayvanların ölmemesi için büyük çaba harcadı. Çatışmaların devam ettiği günlerden itibaren yüzlerce hayvanı açlıktan kurtarmak için büyük çaba harcayan Ekmekçiler ve ekibi, çalışmalarını halen sürdürüyor. Sur’daki çalışmalarını www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendiren Ekmekçiler, Sur’daki çatışmalardan insanlar kadar hayvanların da büyük bir mağduriyet yaşadığını söyledi.

Sur’da yaşanan çatışmalardan dolayı yüzlerce hayvan bakımsızlıktan ve açlıktan dolayı telef oldu. Hayvanların daha fazla ölmemesi için girişimde bulunduğunuzu biliyoruz? Neler yaptınız? İnsanlar kadar hayvanlarda mağdur oldu diyebilir miyiz?

ÇATIŞMALAR HAYVANLARI DA MAĞDUR ETTİ

“Sur’da yaşanan çatışmalar ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle İnsanlar çok fazla mağdur oldular, çoğu kişi farkında olmasa da onların yanında hayvanlar da çatışmalardan çok fazla etkilendiler ve mağdur oldular. Hayvanların aç kalmamaları için çatışmaların ve sokağa çıkma yasaklarının başladığı günlerden itibaren gidebildiğimiz yerlere girerek çatışmaların arasında, çok zor şartlarda hayvanları besledik, hasta ve yaralıları topladık.

DÜNYA’DA BİR İLKİ YAPTIK

Sanırım bizim yaptığımız Dünya’da ilk defa yapılan bir şey. Savaşta mağdur hayvanlara yardım eden başka kimse var mı bilmiyorum, duymadım. Bazıları bizim deli olduğumuzu düşünüyor. Çatışmaların arasında, kendimizi tehlikeye atarak hayvan beslemenin ve kurtarmanın normal bir davranış olmadığını biliyorum ama orada her şeyden habersiz, aç, susuz, çoğu evinden olmuş, sahipsiz kalmış hayvanları ortada bırakmak da bizim yapabileceğimiz bir şey değil. Bu savaş onların savaşı değil ama en çok mağdur olanlar da onlar.

EVLERDE MAHSUR KALAN GÜVERCİLER, KEDİLER VE KÖPEKLER ÖLDÜ

Birçoğu ne yazık ki öldü. Özellikle evlerde mahsur kalan güvercinlerin neredeyse tamamı öldü. Kedilerin ve köpeklerin yüzlercesi öldü. Kaçabilenler Gazi Caddesine geldiler ama orada da hızla geçen büyük araçların altında neredeyse her gün üç-dört tanesi öldü. Biz besleme yapmasak belki bu ölümlere açlıktan ölenler de eklenecekti.

Hayvanları beslerken ne tür zorluklarla karşılaştınız?

ÇATIŞMALAR ARASINDA HAYVANLARI BESLEDİK

Hayvanları beslemeye giderken çok zorluk yaşadık. Araba ile giremediğimiz için elimizde taşımak zorundaydık. Arabayı uzak yere park edip alabildiğimiz kadar mamayı alıp polis noktasından aranarak geçiyor ve besleme yapacağımızı anlatıyorduk.  Elimizde ağır mama torbalarıyla özellikle çatışmalar sırasında besleme yapmak çok zordu.  Yüzlerce kedi var. Çoğunun çatışma bölgesinden caddeye geldiklerini tahmin ediyorum. Bazıları çok evcil, büyük ihtimalle sahipleri evlerini terk ederken onları da bırakıp gitmişler. Çatışmalar sırasında sokakların önünden geçerken hızlı geçmemizi istiyordu polisler çünkü sokaklardan her an silah sıkılabiliyordu. Gazi caddesinin başında çok sorun yoktu ama ilerler çok sıkıntılıydı. Silah ve bomba sesleri hemen arka taraflardan geliyordu.

Besleme yaparken, karşılaştığınız hikayeler var mı? Varsa nedir bunlar? Bir kaçından bahsedebilir misiniz?

YUVANIN KAPASI AÇIK, ANCAK ONLAR EVLERİNİ TERK ETMEZLER!

Sur’da besleme yaparken çok acı hikayelerle de karşılaştık.  Bizi gören birisi koşup yanımıza gelerek, ‘Siz dernek üyeleri misiniz’ dedi. ‘Evet’ dedik. ‘Lütfen bize de yardım edin’ dedi. Konu ne diye sorduk?. ‘Polis barikatlarının bulunduğu Sur’un doğu tarafında hemen sokağın içinde evim var, evde çatıda baktığım köpeklerim vardı, birisini 20 gün önce çıkarabildim ama diğerini çıkaramadım. Eve gitmeme de izin verilmiyor. En son 13 gün önce yemek ve su verebildim ama o günden beri sokağa giremiyorum bana yardım edin’ dedi. Polis barikatındaki polis memuru ile görüştük, çok anlayışlı birisiydi. Ancak ‘can güvenliği yok sizi içeri sokmam mümkün değil. Ancak Kaymakamlıktan izin alabilirseniz o zaman sokarım’ dedi. İç kısımda yoğun çatışmalar var, sesleri de geliyor, çok rica ettik ancak izin alamadık. Köpeğin sahibi çok üzgündü. ‘Üzüntüden günlerdir uyku uyuyamıyorum’, psikolojim bozuldu’ dedi. Köpeğin kulübesi varmış, kar yağdığı için belki susuz da kalmaz ama 15 gün aç nasıl kalır bu soğuklarda, üstelik bağlıymış, umarım fazla acı çekmeden ölmüştür diye düşünmüştüm o günlerde. Bizi görüp yanımıza gelen bir başka kişi de evimde güvercinlerim mahsur kaldı, hepsi ölmüştür dedi üzüntüyle. Güvercinlerin yuvasının kapısı açıkmış ama onlar evlerini terk etmezler dedi.

Sur’daki besleme çalışmalarınıza size destek verenler oldu mu?

DUYARLI HAYVANSEVERLERDEN BÜYÜK KATKI GÖRDÜK

Sur’da gidebildiğimiz yerlere, ulaşabildiğimiz her alana hayvanlar için yiyecek bırakmaya çalışıyoruz. Yüzlerce hayvan bizim yolumuzu gözlüyor. Besleme yapan birkaç kişiyiz. Sosyal medyada yaptığımız duyurularla Türkiye’nin her tarafından bize mama gönderen duyarlı hayvan severler besleme yapmamıza büyük katkı sağlıyorlar. Sur’da rastladığımız yaralı, sakat ve hamile hayvanları orada kaderlerine terk edemeyeceğimiz için İstanbul’dan çok iyi bir hayvan korumacı olan sevgili arkadaşım Zuhal Arslan ile hayvanları oradan çıkarmak için bir organizasyon düzenlemeye karar verdik. İstanbul’dan gönüllü iki arkadaşımız Barış Tente ve Hüseyin Tente kardeşler yirmi gün arayla Diyarbakır’a geldiler ve beraber Sur’a giderek yaralı, hamile, sakat ve hasta hayvanları yoğun çatışmaların arasında topladık. Kendilerine canlarını bile hiçe sayarak hayvanları kurtarmaya geldikleri için çok teşekkür ediyorum.

Sur’da kaç tane hayvan çıkardınız? Çıkardıklarınızı nerelere götürdünüz?

150 KEDİ VE KÖPEĞİ SUR’DAN ÇIKARDIK

Önceden besleme yaparken bulup bakımevine gönderdiğimiz hayvanlarla birlikte üç seferde beraber topladığımız yüz elli civarında kedi ve köpeği arkadaşlarımız taşıyarak İstanbul, Ankara ve Sakarya’ya götürdüler. Özellikle yaralı ve hasta olanlar İstanbul’da kliniklere yatırıldılar ve hemen tedavilerine başlandı. Kliniklerin bazıları hayvanlarımızı ücretsiz tedavi ettiler, buradan onlara da çok teşekkür ediyoruz. Hasta hayvanların tedavi ücretlerinin büyük bir kısmını da HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu olarak biz karşıladık.

Kurtardığınız hayvanların durumu nasıl?

HAYVANLARIN BİR KISMI SAHİPLENDİRİLDİ

Hayvanların bir kısmı sahiplendirildi ve iyi yuvalara kavuştular. Tedavileri bitenler de yuvalandırılacaklar ve onların da iyi yuvaları olacak. Tabi bizim çatışmalar bitmesine rağmen beslemelerimiz devam ediyor. Hala Sur’da yüzlerce hayvan var ve hepsi de bizim yolumuzu gözlüyorlar. Hala hastalar, sakatlar ile hamileler ve yeni doğan yavrular var. Biz hasta ve sakatları almaya, oradan çıkarmaya, kalanları da beslemeye devam ediyoruz. Tüm Sur esnafı artık bizi tanıyor. Birçok esnaf bizden mama istiyor. Polislerin bir kısmı da kendi yemeklerini hayvanlarla paylaşıyor ve hayvanlara vermek için mama isteğinde bulunuyor bizden.

Hayvan severlere çağrınız olacak mı?

MAMA GÖNDERMEYE DEVAM ETSİNLER

Tüm Türkiye’den bu hayvanları beslememize devam etmemiz için mama göndermeyi ihmal etmemelerini rica ediyoruz. Bizim kendi çabalarımızla altından kalkamayacağımız bir durum bu. Mama gönderen, hayvanların nakil ve tedavilerine katkıda bulunanlara, yemeklerini paylaşan güvenlik güçleri ve hayvanları besleyen esnaflara, kısaca hayvanların hayatta kalmasına destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz. En özel teşekkürü de kendisini tanımaktan büyük memnuniyet duyduğum, çok iyi bir hayvan korumacı olan, varlığıyla onur ve gurur duyduğum sevgili arkadaşım Zuhal Arslan’a etmek istiyorum. İyi ki var ve ben onu tanımışım. Mağdur olan insan, hayvan, doğa fark etmiyor, yaşam bir bütün bunu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Barış içinde yaşamanın ne kadar önemli olduğu böyle zamanlarda daha iyi anlaşılıyor. (Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

870 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika