Çatışmalar kanser hastalarını da vurdu

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çatışmalar devam ederken, ilçeye yakın bir noktada bulunan Dicle Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nde tedavi gören 13 kanser hastası, seslerden etkilenmemesi için başka bir hastaneye nakledildi. Diyarbakır’ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı 27. güne girerken, ilçe genelinde silah ve bomba sesleri gelmeye devam ediyor. Sur ilçesi yakınlarında bulunan Dicle Üniversitesi kampüs alanında bulunan hastanelere, şu ana kadar 30’a yakın kurşun isabet ederken, psikolojilerinin her an yerinde olması gereken kanser hastalarının tedavileri de aksadı. Kanser hastalarının tedavi edildiği Onkoloji Hastanesi’ne şu ana kadar çok sayıda kurşun isabet ederken, buraya gelen mermiler nedeni ile bir vatandaş ve bir de güvenlik görevlisi yaralandı. Hastane görevlileri, yoğun çatışmalar ile bomba ve silah seslerinin kesilmemesi üzerine, hastaları nakletme kararı aldı.

PENCERELER KURŞUNGEÇİRMEZ CAMLA KAPLANACAK

Konu ile ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Velat Şen, çatışmaların hastanelerine yakın bir yerde olduğunu söyledi. Doç. Dr. Şen, “Çatışmalar, yaklaşık bir kilometre ötede devam ediyor. Zaman zaman buraya seken, yorgun mermi dediğimiz kurşunlar hastane binamıza denk geliyor. Bu nedenle özellikle onkoloji hastalarımızın güney cephesi, yani çatışma bölgesine bakan cephesini boşaltmayı düşündük. Bu amaçla, yukarı hastanede mevcut yerlerimiz var. Hasta hizmeti aksamayacak şekilde, yukarıda hastalarımıza bakmaya devam edeceğiz. Bununla birlikte, güney cephesindeki pencerelerimizin onarımı ve kurşungeçirmez cam takmayı düşünüyoruz. Onların da siparişlerini verdik. Muhtemelen iki üç hafta içerisinde onları takacağız. Şu anda 13 hastamızı yukarıya taşıyacağız. Onun haricinde diğer hastalarımızı burada tutacağız. Üç gün önce bir güvenlik personelimize yorgun bir mermi isabet etti. Genel durumu iyi. Hastalardan böyle bir talep gelmedi. Bu hastalarımızın özellikle gece de seslerden çok rahatsız oluyorlar. Bu hastalarda da moral çok önemli, hem güvenliği sağlamak hem de morallerini yüksek tutabilmek için yukarı hastanede hizmete devam edeceğiz. Kanser hastaları, özellikle geceleri devam ediyor tedavileri. Sesler bazen çok yoğunlaşıyor. Bundan dolayı hastalarımızı yukarı taşımayı uygun gördük. Hem hastalarımızın hem çalışanlarımızın rahat olması için güney cephesini şimdilik boşaltıyoruz” dedi. Hastanelerin nakil işlemlerine başlanırken, çatışmalardan seken kurşunların, oksijen tüpüne zarar vermemesi için, koruyucu panel yapıldığı görüldü.

DİCLE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANELERİ BAŞHEKİM YARDIMCISI DOÇ. DR. VELAT ŞEN, ÇATIŞMALARIN HASTANELERİNE YAKIN BİR YERDE OLDUĞUNU SÖYLEYEREK, “ZAMAN ZAMAN BURAYA SEKEN, YORGUN MERMİ DEDİĞİMİZ KURŞUNLAR HASTANE BİNAMIZA DENK GELİYOR.  GÜNEY CEPHESİNDEKİ PENCERELERİMİZİN ONARIMI VE KURŞUN GEÇİRMEZ CAM TAKMAYI DÜŞÜNÜYORUZ. HASTALARDA MORAL ÇOK ÖNEMLİ, HEM GÜVENLİĞİ SAĞLAMAK HEM DE MORALLERİNİ YÜKSEK TUTABİLMEK İÇİN YUKARI HASTANEDE HİZMETE DEVAM EDECEĞİZ ” DEDİ. (AYDIN YORAT/DİYARBAKIR-İHA) KANSER HASTALARININ TEDAVİ EDİLDİĞİ ONKOLOJİ HASTANESİ’NE ŞU ANA KADAR ÇOK SAYIDA KURŞUN İSABET EDERKEN, BURAYA GELEN MERMİLER NEDENİ İLE BİR VATANDAŞ VE BİR DE GÜVENLİK GÖREVLİSİ YARALANDI. (AYDIN YORAT/DİYARBAKIR-İHA)

773 Total Views 1 Views Today
admin

admin

Haber Diyarbakır, Son dakika Diyarbakır haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑