Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çelen: AIDS Bölgede yüzde yüz arttı

15 Aralık 2015 - 1.838 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»Çelen: AIDS Bölgede yüzde yüz arttı

Dicle Üniversitesi Hastaneleri Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı (ABD) öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, Güneydoğu Anadolu bölgesinde de son üç yıla göre AİDS vaka sayısında yüzde 100 artış gerçekleştiğine işaret ederek, Ancak gerçek vaka sayısı resmi rakamların 5–10 katı olduğu tahmin edildiğini söyledi.

Dicle Üniversitesi Hastaneleri Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Kemal Çelen, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde de AIDS riskinin devam ettiğini söyledi.. Türkiye’de ilk AIDS vakasının 1985 yılında, Güneydoğuda ise 2006 yılında ortaya çıktığını hatırlatan Doç.Dr. Çelen; 2010 yılında dünyada toplam 2.7 milyon kişinin HIV virüsü taşıdığını, 1.8 milyon kişinin ise bu hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek; “Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 10 yıl önce bin 250 olan HIV/AIDS vaka sayısı şu an itibariyle 11 bin civarındadır. Özellikle son 3 yılda yeni vaka sayılarında ciddi bir artış meydana gelmiştir” dedi.

YENİ VAKA SAYISINDA AZALMA VAR

HIV’in son 3 yıldır dünya genelinde yeni vaka sayısının azaldığı bir kronik infeksiyon hastalığı olduğunu ifade eden Çelen, “Dünya genelinde 38 milyon hasta mevcut. Ancak DSÖ’nün yapmış olduğu etkin çalışmalar neticesinde yeni vaka sayısında ciddi bir azalma mevcut” dedi.

GÜNEYDOĞUDA VAKA SAYISI YÜZDE YÜZ ARTTI

Türkiye’de olduğu gibi Güneydoğu Anadolu Bölgesinde de AIDS vakalarında artış yaşandığını beliren Çelen,“ Güneydoğu Anadolu bölgesinde de son üç yıla göre vaka sayısında yüzde 100 artış gerçekleşti. Ancak gerçek vaka sayısı resmi rakamların 5-10 katı olduğu tahmin edilmektedir. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin çeşitli illerinde yaşayan ve Diyarbakır’da hastalıkları tespit edilen AIDS ‘li hastanın büyük bölümünün Irak’ın kuzeyi ile bağlantısı olduğunu tespit ettik. Bu hastalar, Kuzey Irak’ta riskli cinsel ilişkilerinin olduğunu beyan ettiler. Buradan yola çıkarak, şüpheli cinsel ilişkinin Irak’ta sıkıntı yarattığı konusunda bir değerlendirme yapabiliriz. Çünkü Irak’ta Afrika’dan gelen çok sayıda ve her hizmet alanında çalışan insanlar olduğu belirtiliyor. Biliyoruz ki HIV’in en yoğun olduğu bölge sahra altı Afrika ülkeleridir. Orada kontrolsüz cinsel ilişki HIV açısından risk teşkil etmektedir.”

D.Ü. GÖNÜLLÜ DANIŞMA MERKEZİ SEÇİLDİ

Dicle Üniversitesi Hastanelerinin AIDS hastalığı konusunda bölgede tek Gönüllü Danışma Merkezi olarak seçildiğini ifade eden Çelen, “Bu nedenle bölgedeki tüm vakalar bize başvuruyor” dedi. Çelen, AİDS hastalığının hemen ortaya çıkmadığını, bunun bir kuluçka süresi olduğunu belirterek, bu nedenle virüsü taşıyanların hasta olduğunu fark edemediklerini, tespit ettikleri hastaların HIV virüsü taşıdıklarını tesadüfen öğrendiklerini söyledi. Hastalığın, genellikle hastaların bir yakınına kan verme sonrasında yapılan tespitte ortaya çıktığını, yada şüpheli cinsel ilişkiden sonra kuşkulanarak kendiliğinden geldiği sırada yapılan tahliller sonucunda ortaya çıktığını anlatan Çelen, ”Hastalarımızın bir kısmı şüpheli cinsel ilişkiden sonra korkup ‘acaba bana da bir şey bulaşmış mıdır?’ diyerek bize başvurularında hasta oldukları tespit ediliyor” şeklinde konuştu.

TEK EŞLİLİK VE SÜNNET AIDS’ TEN KORUYOR

Hastalığın her geçen gün arttığını, bu nedenle toplumun HIV konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Çelen, kontrolsüz cinsel ilişkinin bu hastalık için önemli bir risk faktörü olduğunu söyledi. Vakaların artmasının sakıncalarına da değinen Doç.Dr. Çelen, şöyle konuştu: ”Yeni vakalar arttıkça bunlar belli bir zaman sonra AIDS’e bağlı bir komplikasyonla kaybedilecekler. AIDS kronik bir hastalık ancak tedavisi olan bir hastalıktır. Bu hastalar sağlıklı bir kişiden farklı görünmüyorlar. Ancak ileri ki evrede vücudun savunma sistemini zarara uğrattığı için bu kişilerde fırsatçı enfeksiyon ve tümörler ile ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Bu anlamda hastalık ölümcüldür. Tek eşlilik ve sünnet önemli bir koruyuculuktur. Eşcinsel ve korunmasız ilişki ile birden çok partnere sahip olmak risktir. Hastalığın tespitinden sonra mevcut tedavilerle kişi 20-30 yıl yaşayabiliyor. Hastalık sosyal bir sorundur. HIV pozitif hastaların bulaşma yolları çoğunlukla riskli cinsel temas olduğundan evli ve çocukları olan hastalarda bu durum sosyal sıkıntıları da beraberinde getiriyor” diye konuştu.

(Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

Mustafa Kemal Çelen

827 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..