Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çınar’da kadın bekçi!

05 Haziran 2016 - 1.087 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Çınar’da kadın bekçi!

kadın bekçi

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde erkek egemen sistem ve eril zihniyet kadınların cinsiyet ayrımcı meslek gruplarında yer almasıyla kırılıyor. Jınha’da yer alan habere göre, Çınar’da kadınlar, eski baskıcı ve eril zihniyetin son senelerde kırıldığını belirtiyor. İlçede açılan kadın merkeziyle birlikte kadınların sorunları dinleniyor ve kadınların yaşam içerisinde birçok alana katılımı sağlanıyor. Verilen meslek edinme kurslarıyla birlikte kadınlar iş hayatına atılıyor ve var olan düzeni yıkıyor. Buna bağlı olarak da kadın esnaf sayısı her yıl giderek artıyor. Onun dışında belediyenin açtığı park ve bahçeler de özellikle kadınlar çalıştırılıyor. Kadın Merkezi’nin içinde bulunan Kadın ve Çocuk parkının bekçisi Mülkiye Alar, bir yıldır parkta çalıştığını ve akşamları saat 8’e kadar parkta bekçilik görevinde olduğunu belirtiyor. Alar, “Bu işi şu anda evimde ekmek bekleyen çocuklarım için yapıyorum. Kimsenin eline bakmak istemiyorum. Hakkımla çalışıp kazanıyorum, tüm kadınlara da bunu tavsiye ederim” dedi.

“KADINLARIN BEKÇİ OLARAK ÇALIŞMASI SORGULANIYORDU”

Alar, bekçilik yapmadan önce çok düşündüğünü ve şimdi de verdiği kararla birlikte kendisiyle gurur duyduğunu söyleyerek, “Buraya çocuklarım için geldim. Bir iş yapmak zorundaydım. 5 tane çocuğum var. Bir yıldır burada çalışıyorum işte. Bu işi yaparken çok düşündüm aslında böyle bir yerde, ‘kadınların bekçi olarak çalışması ne kadar doğru olur’ diye bana çok soruluyordu. İşte ‘sen kadınsın ne işin var orada otur evinde akrabalarından para bekle’ gibi tepkiler çok oldu. O yüzden ilk başta çok zorlandım. Ama yine de onlara kulak vermedim. Şimdi de onları dinlemediğim için kendi işimi yaptığım çok mutluyum” diye konuştu.

“KADINLARA ÖRNEK OLDUK VE ONLARA CESARET VERDİK”

Yaptığı işin erkekler tarafından yadırgandığını ama kendisine söylenenleri umursamadığını söyleyen Mülkiye Alar, “Aslında bizim bu hareketimizle bağlantılı olarak kadın çalışma oranı diğer yerlere göre daha arttı. Kadınlar bizim çalıştığımızı ve anlatılan gibi bir şey olmadığını görünce hem bize destek vermeye başlıyor hem de onlarda bu işi yapmak istiyor. Bu yola çıktığımızı gören kadınlara örnek olduk ve onlara cesaret verdik. Buraya çalışmaya başladığımda erkeklerden çok fazla tepki alıyordum. ‘Bu nasıl iştir hiç kadından bekçi olur mu’ gibisinden sözler söylüyorlardı. Ben de onlara bunun mümkün olabileceğini gösterdim” ifadelerini kullandı.

“DAHA RAHAT VE DAHA MUTLUYUM”

Çınar’da kadınların kocaları ve diğer etkenler yüzünden kısıtlandığını ancak kadınların buna karşı direnip istediklerini yapmaları gerektiğini ifade eden Alar, “Çalışmaya başladığımdan beri daha rahat ve daha mutluyum. Evde kalınca hep dert sıkıntı vardı, ama işe gelinde kendini daha iyi hissediyorsun. Bu yüzden burada ki kadınlar çalışmaktan korkmasın ve erkeklerin ellerin e bakacağına gidip çalışsın. Yani istedikleri zaman aileleri var onlardan para isteyebilirler. Benim çocuklarım için kendi ailemde eşimin ailesi de sürekli yardım etmek istiyor. Ama ben yine de onların eline bakmak istemiyorum. Kendi paramı kendim kazanıyorum. Bence tek bir kadın bil evde oturmasın hepsi çalışsın” şeklinde konuştu.

642 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika