Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7524 / Satış : 4.7609
Euro : Alış : 5.4833 / Satış : 5.4932
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çocuklarınızı enfeksiyonlardan koruyabilirsiniz

18 Kasım 2015 - 537 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Çocuklarınızı enfeksiyonlardan koruyabilirsiniz

Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Ersin Gözkeser, okul döneminde çocukları enfeksiyonlardan korumanın 8 yolu hakkında bilgi verdi.

ELLERİ YIKAMAK ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİLMELİ

Elleri yıkamak özellikle ishal, kusma ve solunum yolu enfeksiyonlarının yayılmasını engelleyen, etkili ve basit bir yöntemdir. Parktan eve geldikten veya hayvanlarla temastan sonra, yemekten önce ve sonra çocukların ellerini yıkaması sağlanmalıdır. Bu konuda onları yönlendirme görevi anne ve babalar ile okulda öğretmenlere düşmektedir. Okul gibi kalabalık ortamların lavabolarında sıvı sabun, sıcak su ve kağıt havlu bulundurulmalı, çocukların görebileceği yerlere de doğru el yıkama tekniklerini gösteren şemalar asılmalıdır.

TEMAS HALİNDE OLDUKLARI EŞYALAR VE ALANLAR TEMİZLENMELİ

Oyuncak, tablet, bilgisayar ve telefon gibi çocukların fazlasıyla ilgisini çeken eşyalar onlara verilmeden önce silinerek dezenfekte edilmelidir. Özellikle mikropların yoğunlukta olduğu tuvaletler, kapı kolları, musluklar ve lavabolar bakterilerden arındırılacak şekilde temizlenmelidir.

DOĞRU GİYSİ SEÇİMİ ÖNEMLİDİR

Özellikle kış aylarında giysi seçimi çok önemlidir. Kalın giysilerin tercih edilmesi çocuğun terleyip hastalanmasına neden olabilir. Bu yüzden tek bir kalın giysi yerine pamuklu ve cildin hava almasını sağlayan iki kat ince giysiler tercih edilebilir. Küçük bebeklerde ise mutlaka başlık kullanılması gerekir. Çünkü baş bölgelerindeki ısı kaybı fazladır.

KİŞİSEL BAKIM İHMAL EDİLMEMELİ

Çocuklara haftada 2-3 kez banyo yaptırılmalı ve tırnakları haftada bir kez kesilmelidir. Çocuklara özel şampuan ve kremler kullanılmalıdır. Kirlendiği anda giysileri ve iç çamaşırları değiştirilmeli, yatak, yastık ve yorgan temizliğine dikkat edilmelidir. Uyumadan önce dişleri fırçalanmalı, elleri yüzleri ve ayakları yıkanmalıdır.

HAPŞIRIRKEN NEFESİNİ NASIL MUHAFAZA EDECEĞİ ÖĞRETİLMELİ

Kalabalık ortamlarda hapşırmak, aksırmak hastalıkların yayılımını kolaylaştırır. Bu nedenle hapşırma, aksırma sırasında çocukların ağız ve burunlarını mendille veya kollarıyla nasıl kapatmaları gerektiği öğretilmelidir.

BESLENME ALIŞKANLIĞI KONTROL ALTINDA TUTULMALI

Beslenme, çocukların sağlığı açısından en önemli konulardan biridir. Hastalıkların birçoğu beslenme yoluyla bulaşabilir. Bu yüzden anne ve babalar çocukların beslenme alışkanlığına çok dikkat etmelidir. Okula giderken beslenme çantası doğru besinlerle hazırlanmalı, olabildiğince dışarıdan yiyecek ve içecek alımı engellenmeli, abur cuburlar yerine doğal besinler tercih edilmelidir. Meyve ve sebzeleri yemeden önce bol su ile yıkamalarının ne kadar önemli olduğu uygulamalı olarak çocuklara anlatılmalıdır.

YARAYA İLK MÜDAHALE ANNE VE BABALAR TARAFINDAN YAPILMALI

Evde, sokakta, parkta oyun oynarken kaza geçirip yaralanan çocukların yaraları enfeksiyon kapmaması için öncelikle temiz su ve sabun ile yıkanmalı, ecza dolabında bulunan sağlık malzemeleri ile ilk müdahale yapılmalıdır. Sonrasında en yakın sağlık merkezine baş vurulmalıdır. Eğer kaza sırasında büyük bir travma oluşmuş, yara ağır ise çocuk yerinden oynatılmamalı ve hiç zaman kaybetmeden acil servis ambulansına haber verilmelidir.

AŞILAR İHMAL EDİLMEMELİ

Aşı, çocukların sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Birçok enfeksiyona karşı koruyucu olan bu aşıların yaptırılması önerilmektedir. Ayrıca hastalıklardan kesin olarak koruyan en önemli tedavi yöntemi aşılardır. Özellikle rutin olarak yapılan aşılar ihmal edilmemelidir.

Uz. Dr. Ersin Gözkeserin

Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Ersin Gözkeser, okul döneminde çocukları enfeksiyonlardan korumanın 8 yolu hakkında bilgi verdi.

363 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..