Dolar : Alış : 3.8546 / Satış : 3.8616
Euro : Alış : 4.5265 / Satış : 4.5346
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir13°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 13800 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Daha çok Sevgi’ sergisi açıldı

13 Mart 2016 - 547 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»‘Daha çok Sevgi’ sergisi açıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı’na bağlı Amed Sanat Galerisi’nde Ressam Nursun Hızlan’ın “Daha Çok Sevgi” adlı sergisi sanatseverlerle buluştu. Ressam Nursun Hızlan’ın kentlerin sıkışmışlığının, hızının ve kirliliğinin insan üzerindeki etkisini tuvallerinde yansıttığı “Daha Çok Sevgi” adlı sergisi sanatseverlerle buluştu. Doğayla barışmazsak hep beraber yok olacağımızın farkındalığını yaratmaya çalışan Hızlan’ın sergisi, Sümerpark Amed Sanat Galerisi’nde açıldı. Açılışa Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Fırat Anlı da katıldı. Anlı sergi açılışında yaptığı konuşmada, şehir ve bölge olarak büyük acıların yaşandığı bir dönemden geçtiklerini anımsatarak, “Bunu hep birlikte iyi bir geleceğin inşası için değerlendireceğiz. Yaşamı güzelleştirme adına bu eziyetler çekiliyor. Sanat da bunun en önemli mekanizmalarından biri. Her şeye rağmen sergilerimiz hiç azalmadı” dedi. “Şehirleşmenin pozitif yanlarının yanı sıra şehirleşmeden kaynaklanan yitirme riski altında olan konuları tartışıyoruz” diyen Anlı, bu serginin bu anlamda çok çarpıcı bir örnek olduğunu dile getirdi.

HERKESİ SERGİYİ İZLEMEYE DAVET ETTİ

Sergide son derece estetik bir duyguyla kentin gri tonları, insanı reddeden, bir biçimde metalaştıran çarpıcılığına karşı iyi bir ruhun yakalandığını ifade eden Anlı, sanatçıyı tebrik etti ve herkesi sergiyi izlemeye davet etti. Amed Sanat Galerisi Koordinatörü Barış Seyitvan da Hızlan’ın renksiz işlerle başlayıp renkli işler ortaya çıkartan bir sanatçı olduğunu söyledi. Seyitvan, Büyükşehir Belediyesi’nin sanata ve sanatçıya olan desteğinin devam edeceğini belirtti.

SANATÇI SERGİSİNDE NEYİ ANLATIYOR?

Sanatçı Nursun Hızlan çalışmalarında, Edip Cansever’in şiirinde geçen “İnsan yaşadığı yere benzer” dizesine gönderme yaparak, beton yığınlarına çevrilen kentlerin kalpleri de taşlaştırarak, tıpkı beton gibi soğuk, mesafeli, tahammülsüz ve duygusuz hale dönüşmesini ironik bir biçimde anlatıyor. Hızlan çalışmalarının hepsinde hakim olan bir bitki hastalığına atıfta bulunduğu “kara leke” ile kentleri de doğanın kara lekeleri yani hastalıklı bölgeleri olarak görüyor. Hızlan, “Önlem almazsak ve doğayla barışmazsak hep beraber yok olacağımızı düşünüyorum” dedi. Sergide tuval üzerine yapılmış işlerin yanı sıra heykeller de bulunuyor. Genel olarak sadece düz tuval resmi yapmaktansa, resim yaparken kendini daha özgür hissetmek istediğini söyleyen sanatçı, bu yüzden etkiyi konuya göre arttıracağını düşündüğü malzemeler eklediğini belirtiyor. “Benim için önemli olan yaptığın işin izleyici tarafından algılanma süreci ve şeklidir.” diyen sanatçı, sergide standart tuvallerin dışında tuval bezleri, teller, ipler ve ağaç parçalarını ana malzeme olarak kullandığını ifade ediyor.

NURSUN HIZLAN KİMDİR?

Çukurova Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olan Nursun Hızlan, ilk kişisel sergisini Adana’da açtı. 2009 yılından itibaren ise İstanbul, Hatay, Adana ve Diyarbakır’da çeşitli karma sergilere katıldı.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

323 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika