Dolar : Alış : 5.3633 / Satış : 5.3730
Euro : Alış : 6.0764 / Satış : 6.0873
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir12°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14308 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB)

08 Şubat 2018 - 812 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB)

Sosyal Hizmetler Uzmanı, Psikolog, Gazeteci Yazar: Filiz AKÜZÜM

Dikkat eksikliği nedir? Bireyin sevdiği işlere aşırı,sevmediği işlere ise odaklanamama ,dürtüsellik  şeklinde ortaya çıkan psikiyatrik sorunlardan biridir. Dikkat eksikliği,  genellikle  çocuklukta  yani 7 yaşından önce ilk belirtiler görülmeye başlar ve ömür boyu çocuğun yaşam kalitesini etkileyebilecek nitelikte bir problemdir. DEHB olan bireylerin  biyolojik farklılıklardan kaynaklı olarak beyninin farklı çalışması ,davranış kontrolü konusunda birtakım  olumsuzlukların ortaya çıkmasına neden olur.

Belirtileri: ’’DEHB’’li bir yetişkinin temel sorunu  görev ve sorumluluklarını sürekli ertelemek, toplantı tarihlerini unutmak, sık sık hata yapmak ve dalgınlıktan kaynaklı sakarlıklar yapma, işleri yetiştirememe , konsantrasyon gerektiren işlerde ve oyunlarda başarısız olmak, sürekli huzursuz hissetme, patavatsızlık yapma, çok konuşma, sohbet esnasında başka şeyler hayal edip karşıdakini adeta duymamak, anlatılanları akılda tutamamak, konuşurken karşı tarafın sözünü kesmek, daldan dala atlar gibi bir aktiviteden başka bir aktiviteye hızlı geçiş yapmak, detaylara dikkat etme konusunda zorluk çekme, umursamaz ve düşüncesizce hatalar yapma eğilimi, çabuk öfkelenme, verilen görevleri  ve sorumlulukları yerine getirememek, uzun süre dersin başında oturamamak, eşyaları kaybetmek, oyalanma, düzensiz çalışma alışkanlıkları, dış seslerden ve önemsiz faktörlerden  etkilenmek , rahatsızlık veren seslerle başkalarının çalışmalarını bölmek,kişiler arası ilişkilerde problem yaşama ve organize olamamaktır.

Hiperaktive nedir? Aşrı hareketlilik ve dikkatsizlik gibi öğrenmeyi  etkileyecek nitelikte sorunlar yaşayan çocuklara denir.Çocuğunuz ve kendiniz için ‘’hiperaktif’’teşhisi koy koymak doğru değildir.Çocuklarda ve öğrenme güçlüğüne neden olan ve çeşitli problemleri  beraberinde getiren hiperaktivite bozukluğunun belirtileri  şunlardır;bu çocuklarda genellikle dikkat sorunları, aşrırı koşma, mobilyalara tırmanma, yerinde duramama, aşırı konuşma, kalem,kitap, silgi gibi eşyaları kaybetme,derslerde dikkatsizce yanlışlar yapma, unutkanlık, ödev yapma isteğinin olmaması, aşırı hareketlilik gösterme, dikkatini sürdürme konusunda  zorluk yaşama, verilen görevleri eksik yapma, diğerlerini dinlememe,aklını konuşmaya vermeme,dağınıklık,akademik başarısızlık,çevreyle uyumsuzluk,söz dinlememe,sosyal durumlarda aktivite kurallarına uymama gibi davranışlar gösterirler.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu -(DEHB) Tedavisi:’’DEHB’’ ve yaşattığı,sosyal,mesleki, ailevi sorunlar ve başarısızlık kader değildir,tedavi edilebilir.Tedavide ilaçlar kadar ilaç dışı öneriler de önem taşır.Bilişsel terapi  yöntemi , problem çözme becerilerini geliştirme ,olumsuz tutum ve davranışları,alışkanlıkları azaltmaya konusunda yardımcı olabilir. Egzersiz, yetişkinlerin zihnini ve bedeni daha sakin tutmakla birlikte dengeli beslenme ve vitamin takviyesi  DEHB tedavisi için olanak sağlar.iyi  bir uyku düzeni,kepekli tahıllar,yağsız protein ve sağlıklı yağlar tüketin,istasyonlar oluşturun yanınıza almanız gereken eşyalar için listeler hazırlayın,büyük,karmaşık projeleri küçük paraçlara bölün,dikkat dağıtıcıları uzak tutun,sık sık kendinizi ödüllendirin,insanlarlar,meslektaşlarınızla irtibat halinde olun.

MİLAT GAZETESİ

762 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..
Bu bölgedeki nakliyat konusunda uzmanlaşmış firmalara ulaşabilirsiniz. artvin evden eve nakliyat ardahan evden eve nakliyat eşya depolama aydın evden eve nakliyat
  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑