Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır’da Halk Sağlığı Haftası kutlanıyor

04 Eylül 2015 - 549 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Diyarbakır’da Halk Sağlığı Haftası kutlanıyor

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası nedeniyle basın açıklaması yaptı. Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında Halk Sağlığı Haftası olarak kutlamalar yapıldığını belirten Dr. Aslan “Bu hafta kapsamında halk sağlığının ve koruyucu hekimlik hizmetlerinin toplum sağlığı açısından önemi vurgulanmaktadır. 2001 yılından beri Bakanlığımız önderliğinde kutlanan Halk Sağlığı Haftası’nın bu yılki teması ‘Güvendesiniz; çünkü Halk Sağlığı yanınızda’ olarak belirlenmiştir” dedi.

Açıklamasında sağlığın tanımına da değinen Dr. Aslan “Sağlık, sadece hastalık ve sakatlığın olmaması değil, bedensel, ruhsal ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Halk Sağlığı, yürütülen proje ve faaliyetler neticesinde; çevre sağlığı koşullarını düzelterek, bulaşıcı hastalıkları önleyerek, hastalıkların erken tanı ve koruyucu tedavisini sağlayarak, toplumdaki her birey için sağlıklı bir yaşam sağlayacak biçimde hastalıklardan korunmayı, yaşamın uzatılmasını, beden ve ruh sağlığı ile çalışma gücünün arttırılmasını sağlayan, eğitim çalışmaları ile toplumda sağlık bilinci oluşturan bir bilimdir. Halk sağlığı uygulaması sağlıklı bireyin sağlıklı toplumu oluşturacağı anlayışından yola çıkarak, bireyin anne rahminden itibaren sağlıklı yaşam sürmesini ve hastalıklardan korunmasını amaçlar. Bireyi fiziksel, biyolojik ve sosyal çevresi ile bir bütün olarak görür, sağlık hizmetini kişiye hem sağlıklı iken hem hasta iken sunar” diye konuştu.

Diyarbakır’da hastalığı tedavi edici sağlık hizmetlerinin yanında hem yaşam kalitesini yükseltmek, hem de hastalıkları oluşmadan önlemek için halk sağlığına yönelik koruyucu sağlık hizmetlerinin de kesintisiz olarak devam ettiğini kaydeden Dr. Aslan şöyle devam etti:

“Bu kapsamda; toplumun beden ve ruh sağlığının korunması, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi ve tedavisi, çevre sağlığı, obezite ve kronik hastalıkların önlenmesi, kanser ile mücadele kapsamında kanserden korunma, hastalıkların erken tanı ve tedavisi, yaşlı sağlığı, kadın, çocuk ve ergen sağlığı konularında proje ve çalışmalar sürdürülmektedir. Bu çalışmalarımıza bir örnek olarak; Valiliğimiz himayesinde Halk Sağlığı Müdürlüğümüz tarafından kadınlarımızı kadın sağlığı konusunda bilinçlendirmek üzere Kadın Sağlığı Eğitim Projesi yürütülmektedir. Proje kapsamında çalışmalarımız hızla devam etmekte olup şimdiye kadar toplamda 12856 kadınımıza eğitim verildi. Bu kadınlarımızdan 553 kişiye klinik meme muayenesi yapıldı. Yapılan muayenelerde 97 kişide anormal bulgu tespit edilerek ileri tetkik ve tedaviye yönelik takiplerine devam edilmektedir. Tüm vatandaşlarımızın sadece hastalıkta değil sağlıklı iken de sağlık kuruluşlarımıza başvurup erken tanı ve tedaviye yönelik koruyucu sağlık hizmetlerinden faydalanmaları halk sağlığı uygulamaları açısından büyük önem arz etmektedir”

Dr. Aslan Halk Sağlığı Haftası nedeniyle bir dizi slogan da belirlediklerini ifade ederek, bunları da şöyle sıraladı:

“Biz 100 bin kişilik sağlık gönüllüleri ordusuyuz. Her gün 14 bin noktada bir milyon kez vatandaşlarımızla buluşuyoruz. Her yıl sağlık tesislerimize ulaşamayan 250 bin vatandaşımızın evine gidiyoruz. Her yıl doğan 1 milyon 300 bin çocuğumuzun ve annelerinin sağlığını koruyoruz. Her yıl geleceğimizin güvencesi çocuklarımızı korumak için 40 milyon doz aşı yapıyoruz. Her yıl yüz binlerce öğrencimizi ağız ve diş sağlığı taramasından geçiriyoruz. Her gün 24 saat boyunca bulaşıcı hastalıkları ortaya çıkar çıkmaz tespit ederek yayılmasını engellemek, sınırlarımız ötesindeki hastalıkların ülkemize girmesine mani olmak için görev başındayız. Her yıl 62 bin noktadan aldığımız numunelerle 170 bin tahlil yaparak içtiğiniz suyu sürekli kontrol ediyoruz. 1200’den fazla noktadan aldığımız 35 bin örnekle yüzme sularının güvenliğini sağlıyoruz. Her yıl sizleri kanserden korumak için 5 milyon tarama yapıyoruz. Her gün ALO 171 sigara bırakma hattımız ve yurt sathına yayılmış 400’den fazla sigara bırakma polikliniği ile sigaradan kurtulmak isteyen vatandaşlarımıza destek veriyoruz. Her bir çalışanımıza sizlere daha iyi hizmet etmek için çeşitli konularda ortalama yılda en az iki kez eğitim veriyoruz. Mutlu ve sağlıklı bir geleceğe birlikte yürüyelim”

diyarbakir-da-halk-sagligi-haftasi-kutlaniyor-7657734_x_5489_o

351 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika