Dolar : Alış : 4.4652 / Satış : 4.4732
Euro : Alış : 5.2674 / Satış : 5.2769
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir29°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır’da ‘ilaçlama(ma) tepkisi!

23 Mayıs 2016 - 1.947 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Diyarbakır’da ‘ilaçlama(ma) tepkisi!

SAĞLIK DAİRE BAŞKANLIĞI'NDAN İLAÇLAMA AÇIKLAMASI

Büyükşehir Belediyesi’nin haşerelere yönelik yeterli düzeyde ilaçlama yapmaması kentte böcek istilasına yol açtı. Çöplerin de zamanlı toplanmaması nedeniyle sivrisinek ve böceklerde artışın görülmesi tepkiye yol açtı. Vatandaşlar, Son birkaç yıldır belediyenin görevleri arasında olan sivrisinek ve haşereyle mücadele konusunda yeterli çalışmanın olmadığını gördüklerini ifade ederek, “Sivrisineklerin üreme ve yumurtlama dönemlerinde yapılması gereken ilaçlamanın, bu dönemlerde değil, üremenin gerçekleştiği dönemlerden sonra ilaçlamanın yapıldığını gördük. Bu nedenle de belediyeler bu yıl Zika virüsü tehdidi nedeniyle bu işi daha bir ciddiyetle ele alması lazım” diye konuştular.

Bu yıl Büyükşehir Belediyesi’nce haşere ile mücadele konusunda yetersiz kalınması ‘böcek’lerinde artmasına yol açtı. Adeta böcek istilasına uğrayan kentte vatandaşlar, zamanlı ilaçlama yapmayan Belediyeye tepki gösterdi.  Vatandaşlar, son birkaç yıldır belediyenin görevleri arasında olan sivrisinek ve haşereyle mücadele konusunda yeterli çalışmanın olmadığını gördüklerini ifade ederek, “Sivrisineklerin üreme ve yumurtlama dönemlerinde yapılması gereken ilaçlamanın, bu dönemlerde değil, üremenin gerçekleştiği dönemlerden sonra ilaçlamanın yapıldığını gördük. Bu nedenle de belediyeler bu yıl Zika virüsü tehdidi nedeniyle bu işi daha bir ciddiyetle ele alması lazım. Eylemlerin olduğu dönemlerde çöp toplamayı aksatmamalı, sivrisinekle mücadele konusunda ilaçlamanın zamanında yapılmasını bekliyoruz. Siyasetin insan için yapıldığını, savaşlarda kanla kazanılan toprakların yine insanların daha iyi yaşaması için yapıldığı düşünüldüğünde, insan hayatının her durumda önde tutulması lazım. Bir yandan insan ölümlerinin yaşanmaması için mücadele edildiğini söyleyip, öte yandan yaşanabilecek ölümler için önlem alınmaması ciddiyetten uzak bir anlayıştır. Tüm bu tehlikeler nedeniyle belediyelerimizin sivrisinekle mücadele konusunda bu yıl çok daha hassas olmasını beklemekteyiz” dediler.

ZİKA VİRÜSÜ’ TEHLİKESİ!

Dünya, son günlerde yaşattığı ölümlerle gündemde olan Zika virüsünü konuşuyor. Zika virüsü özellikle gebelere bulaştığında doğacak bebeklerde ciddi anomalliklere sebep olduğu tespit edilmiştir. Yeni doğanlarda beynin yetersiz gelişimine yol açabilen mikrosefaliye (küçük kafa) neden olabilmektedir. Daha önce SSPE hastalığından çok sayıda evladını kaybeden bölge halkı için, yeni bir travma yaşatmaya kimsenin hakkının olmadığını belirtelim. Sağlık bakanlığı Zika virüsü için “Hastalığın özgün bir tedavisi bulunmadığı gibi önleyici bir aşısı da yoktur” tespitinde bulunuyor. Sivrisinekten bulaşan ve özellikle hamileler ile yeni doğan bebeklerde ciddi rahatsızlıklara yol açan Zika Virüsü’nün giderek yayılmasına karşı, sivrisinek ısırıklarından korunmanın esas olduğu ifade ediliyor.

(Sait BAYRAM’ın özel Haberi)

467 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika