Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Diyarbakır’ı sevindiren gelişme!

18 Mart 2016 - 2.830 kez okunmuş
Ana Sayfa » Eğitim»Diyarbakır’ı sevindiren gelişme!

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında yapılan ortaöğretim öğrencileri araştırma projelerine Diyarbakır’dan Namık Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ait üç proje, TÜBİTAK tarafından Malatya’daki bölge sergisine davet edildi. Adıyaman, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Tunceli, Malatya, Mardin ve Şanlıurfa illerinden seçilen TÜBİTAK bölge sergisinde sergilenmeye layık görülen ve dereceye giren 100 proje , Malatya’da yapılacak olan sergiye katılmaya hak kazandı.

22-25 Mart tarihleri arasında İnönü Üniversitesi’nde yapılacak bölge sergisinde danışman öğretmen Ercan Deniz rehberliğinde Türk Dili ve Edebiyatı alanında hazırlanan “Okul Türüne Göre Ortaöğretim Öğrencilerinin Okuma Alışkanlıkları”, danışman öğretmen Yılmaz Ayaz nezaretinde Değerler Eğitimi alanında hazırlanan “Ortaöğretim Öğrencilerinin Hoşgörü Eğilimleri” ve danışman öğretmen Özlem Efetürk rehberliğinde Tarih alanında hazırlanan “Sur İlçesindeki Tarihi Eserlerde Meydana Gelen Tahribat” konulu projeler Malatya’daki bölge sergisinde sergilenmeye layık görüldü.

ÇALIŞMA VE AZMİN HER ZAMAN KARŞILIĞI VARDIR

Projeyi hazırlayan öğretmen ve öğrencileri makamında kabul eden Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Elaltıntaş, Çalışma ve azmin her zaman karşılığının bulunduğunu ifade ederek, “Sizleri gayretlerinizden dolayı tebrik ediyorum. TÜBİTAK projesi denildiğinde aklımıza hep fen bilimleri geliyor ancak siz sosyal bilimlerde hazırladığınız projelerinizle sıra dışı, takdire şayan bir başarıya imza attınız. Başta okul müdürü Tahsin Çalışkan olmak üzere emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum” dedi.

Namık Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Tahsin Çalışkan ise, 47.’si düzenlenen ortaöğretim öğrencileri araştırma proje yarışmasında üç projelerinin kabul edildiğini, bu sonuçtan Diyarbakır ve Bağlar adına büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Araştırmada emeği geçen tüm öğretmen ve öğrencileri tebrik ettiğini dile getiren Çalışkan, özellikle farklı olaylarla gündeme gelen Diyarbakır’ın ve Bağlar’ın bu tür bilimsel projelere çok ihtiyacı olduğunu, azim, kararlılık ve inançla çalışıldığında tüm zorluların aşılarak başarıya ulaşıldığını ifade etti.

Türk Dili ve Edebiyatı alanında Namık Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Zeliha Sarı ve Fatma Denli tarafından hazırlanan projede, lise öğrencilerinin okuma alışkanlıklarının okul türlerine göre gösterdikleri farklılıkların tespit edilmesi ve öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırılması amaçlanıyor. Proje, Diyarbakır’da fen, Anadolu ve meslek lisesinde okuyan 561 lise öğrencisini kapsıyor.

404 LİSE ÖĞRENCİSİNİ KAPSIYOR

Değerler Eğitimi alanında Namık KemalMesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Simge Özay ve Ahmet Ferhat Büyükdeniz tarafından hazırlanan projede, lise öğrencilerinin hoşgörü eğilimlerinin belirlenmesi amaçlanıyor. Proje, Diyarbakır’da Anadolu imam hatip ve mesleki teknik Anadolu lisesinde okuyan 404 lise öğrencisini kapsıyor.

Tarih alanında Namık Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Fatma Peker ve Gamze Gül Ekintarafından hazırlanan projede, Sur ilçesinde tarihi eserlerde meydana gelen tahribatın ortaya tespit edilmesi amaçlanıyor. Proje, Diyarbakır ili Sur İlçesini ve burada tahrip edilen cami, kilise, müze vb. kültürel mirasları kapsıyor. (Sait BAYRAM’ın Haberi)

İlçe Meb Müdürü Makamında Okul Girişi

1643 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika