Dünya Hepatit Günü

Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Hepatit Birliği tarafından “Dünya Hepatit Günü” olarak belirlenen 28 Temmuz günü, bütün dünya da olduğu gibi ülkemizde de gün dolayısıyla düzenlenen etkinliklerle kamuoyunun dikkati hepatit hastalıklarına çekilecek.

Bu kapsamda Mardin’de de bazı etkinliklerle Dünya Hepatit Günü kutlanacak. Konu ile ilgili aralarında Mardin Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün de bulunduğu Mardin Hepatit B ile mücadele komisyonu tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, özellikle hepatit B ve C viruslarına bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl yaklaşık 1,5 milyon kişinin öldüğüne dikkat çekildi.

Dünya genelinde yaklaşık olarak 240 milyon kişinin hepatit B ve 150 milyon kişinin de hepatit C virüsünü taşıdığı belirtilen açıklamada, “Bu kişiler tedavi edilmezlerse siroz, karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliği gibi nedenlerle hayatları kaybetmektedirler. Hepatit B, C ve D virusları kan yoluyla bulaşır. Nadir olarak cinsel ilişkiyle ve virüsü taşıyan gebelerden bebeklerine bulaş olabilir. A ve E virusları ise sağlıksız gıda ve sularla bulaşır. Hepatit A ve B’den aşıyla korunmak mümkündür. Erken tanıyla hepatitler tedavi edilebilir veya kontrol altına alınabilir. Dünya Sağlık Örgütünün bu yılki mesajı ‘Hepatitten korun ve aşılan’ olması nedeniyle toplumu hepatite karşı korunmaya davet ediyoruz! Unutmayın hepatit virüslerinden korunmak sizin elinizde, bu mücadelede sizlerin yanındayız!” ifadeleri kullanıldı.

Mardin’de düzenlenecek etkinlikler ise şu şekilde sıralandı; “26 Temmuz 2015 Pazar günü 16:00-19:00 saatleri arasında Movapark AVM’de  halka yönelik hepatit konusunda bilgilendirme yapılması  ve broşür dağıtılması. 28 Temmuz 2015 Salı günü Karayolları parkında “28 Temmuz Dünya Hepatit Günü” kapsamında basın açıklaması yapılması, broşür dağıtılması ve balon uçurtma etkinliği yapılması. Hepatitle mücadele kapsamındaki diğer etkinliklerimiz yıl boyunca devam edecektir.”

Dünya Hepatit Günü

406 Total Views 1 Views Today
admin

admin

Haber Diyarbakır, Son dakika Diyarbakır haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • RSS
  • Facebook
↑ Back To Top ↑