Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir24°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eksik dişe ve kanayan dişetlerine dikkat!

12 Ocak 2016 - 468 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Eksik dişe ve kanayan dişetlerine dikkat!

Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Öner Bürlükkara eksik dişler ve kanayan dişetlerinin ciddi sağlık sorunlarının ana nedeni olduğunu belirterek, bu tür durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğini söyledi

Sağlığın en başta ağızda başladığını belirten Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Öner Bürlükkara, “Sağlık en başta ağızda başlar çünkü ağız vücudumuzun bir nevi gümrük kapısıdır. Vücuda giren herşeyin kontrol merkezidir. Maalesef günümüzde beslenme alışkanlıklarımızın değişmesinden dolayı bu kontrol merkezi görevini tam yapamamakta ve vücudumuz bir çok zararlı maddeye maruz kalmaktadır. Bu durum uzun vadede gastrit mide ülserleri ve bir çok sindirim hastalıklara meydan hazırlar. Sindirim siteminin yanı sıra dolaşım sistemi(Kalp ve damar sistemi) ağız sağlığıyla birinci derecen ilişkilidir. Dişeti problemlerinin bulunduğu bireylerde  dolaşıma mikroorganizmaları sızması sürekli bir döngüdür. Vücut bağışıklığının yeterli olduğu bireylerde yorgunluk halsizlik ötesinde bir etki oluşmazken bağışıklığın zayıfladığı durumlarda ve ciddi kalp rahatsızlığı olan bireylerde mikroorganizmanın çeşidine göre birçok istenmeyen durumla karşılaşılabilmektedir” dedi.

“KEMİK ERİMELERİ MEYDANA GELİR”

Kendilerine başvuran hastaların büyük bir çoğunluğunun eksik diş ve ileri derecede dişeti şikayetiyle başvurduğunu sözlerine ekleyen Bürlükkara, “Kliniğimize gelen hastaların önemli bir çoğunluğu eksik  diş ve ileri derecede dişeti şikayetiyle başvuruyor. Değişen sadece beslenme alışkanlıkları değil elbette. Estetik endişeler de var bir de. Şunu belirtmek isterim ki en başından beri anlattığım durumlar aynı zamanda erken yaşlanmaya sebep olur.  Eksik dişler beslenmeyi olumsuz etkilediği gibi aynı zamanda eksik dişlerin bulunduğu bölgelerde kemik erimeleri meydana gelir. Bu durum yanakta ve dudak kenarlarında doku desteğinin azalmasına bağlı olarak çökük yanaklar ve daha ince görünümlü dudakların ortaya çıkmasına neden olur. maalesef bu durum  en az 5 yaş yaşlı bir görüntü ortaya çıkarır” diye konuştu.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bu tür problemlerin tedavisi için bir çok yöntemin olduğuna vurgu yapan Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Öner Bürlükkara, “Ortaya çıkan bütün bu  problemler için bir çok yöntem vardır. Başta geleneksel yöntemler olmak üzere gelişen teknolojiyle ileri teknikler geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam etmektedir. Öyle ki günümüzde etkili bir yöntem olan İmplant tedavisinden biraz bahsetmek istiyorum. Tıpta ’’Hastaya önce zarar vermeme’ ilkesinin bir ürünü olan implant tedavisi gün geçtikçe geleneksel köprü restorasyonların yerini almaktadır. İmplantın en büyük avantajı doğru uygulandığında ve bakımınında güzel yapıldığı taktirde ömürlük olması ve yapımı esnasında komşu dişlere zarar gelmeden uygulanabilmesidir. Ayrıca yıllarca hareketli protez kullanan hastaların implant tedavisi sonra ki  sevinci görülmeye değerdir. Hastaları hem ruhen hem de fiziksel olarak gençleştiğini bu tedavi sonrasında gözlemleyebiliyoruz. Mutlu gülümsemeleri kazandırdığımız her hasta aynı zamanda bizi de mutlu ediyor” ifadelerini kullandı. Bürlükkara hastalarına öneride bulunarak, “Ben burdan en çok ebevynlerimize sesleniyorum sizi her alanda model alan çocuklarımıza diş fırçalama eğitimi almasını ve alışkanlığını kazanmasını sağlayınız. Çünkü mutlu bir gelecek güzel gülen bir nesille mümkündür” şeklinde konuştu.

dentist checking patient

347 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika