Dolar : Alış : 3.8591 / Satış : 3.8660
Euro : Alış : 4.5511 / Satış : 4.5593
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir11°CSisli

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 20 Kategoride 13811 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“En büyük eğitim yeri evdir”

29 Mart 2016 - 369 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»“En büyük eğitim yeri evdir”

kadınlar sertifika

Jînwar Kadın Merkezi Çalışanı Sosyolog Ümran Nar, Anadilde konuşmanın, okumanın ve yazmanın en temel insan hakkı olduğunu belirterek, bu konuda kadınlar büyük sorumlukların düştüğünü söyledi. Nar, “En büyük eğitim yeri evdir. Kadınlar evlerinde, sokakta yaşamlarında kendi anadillerine konuşmalı, çocuklarını kendi anadillerinden mahrum bırakmamalıdır” dedi

Diyarbakır’ın Çınar Belediyesi Jinwar Kadın Merkezi ve KURDÎ DER işbirliği ile okuma-yazma bilmeyen kadınlar için düzenlenen Kürtçe okuma-yazma kursunu başarıyla bitiren 13 kadına düzenlenen törenle sertifikaları verildi. 5 aylık bir eğitim sürecinden geçen kadınlar için Jînwar Kadın Merkezi’nde tören düzenlendi. Çınar Belediyesi Eşbaşkan Yardımcısı Fatime Dengiz ve merkez çalışanlarının da kadınların heyecanına ortak olduğu törende, konuşan Jînwar Kadın Merkezi Çalışanı Sosyolog Ümran Nar, “Siz bu gün bu kursu bitirerek erkeklerin zihnindeki ‘kadının yeri evidir’ anlayışını kırdınız” dedi.

“HER ALANDA ANADİL KONUŞULMALI”

Anadilde konuşmanın, okumanın ve yazmanın en temel insan hakkı olduğunu belirten Nar, “Ama ancak Türkiye’de Türkçe dışında insanların anadilini konuşması, yazması baskı ve yasaklarla karılaşmaktadır. Bu baskı ve yasaklara karşı kadınlara özelliklede kadınlara büyük bir sorumluluk düşmektedir. En büyük eğitim yeri evdir. Kadınlar evlerinde, sokakta yaşamlarında kendi anadillerine konuşmalı, çocuklarını kendi anadillerinden mahrum bırakmamalıdır. Anneler kendi evlerinde çocukları ile Kürtçe konuşmalıdır. Şimdi bakıyoruz çocukların isimleri Kürtçe ama çocuk tek kelime Kürtçe bilmiyor. Burada Kürtçe okuma-yazmayı öğrendiniz. Beklentimiz, çocuklarınıza öğrendiklerinizi aktarmanız, onlarla anadillerinde konuşmanızdır” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından kursu bitiren kadınlara sertifikaları verildi. Tören verilen yemekle sona erdi. (Sait BAYRAM’ın haberi)

260 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika