Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Engelliler temsiliyet ve fırsat eşitliği istedi

03 Aralık 2015 - 516 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yaşam»Engelliler temsiliyet ve fırsat eşitliği istedi

Diyarbakır’da engellilere yönelik farkındalık çalışması yürüten kurumlar, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Sümerpark Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı hizmet binasında basın açıklaması yaptılar. Açıklamaya Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü, Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Demokratik Engelliler Federasyonu, Kayapınar Belediyesi Musa Anter Engelsiz Yaşam Merkezi, Silvan Engelliler Derneği, SSPE Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, GAP Bedensel Engelliler Derneği ve Dicle Görme Engelliler Derneği temsilcileri katıldı. “Engelsiz Bir Dünya İçin Savaşa Hayır!” pankartının açıldığı basın açıklamasında, “Önümü Aç Engelleme Beni”, “Kişi Göz İle Değil Yürekle Görür” ve “Senin Farkındayım Sen De Farkımda Ol!” dövizleri taşındı.

‘ENGELLİLERİN EN ÖNEMLİ İSTEMİ TEMSİLİYET’

Kurumlar adına açıklamayı yapan Demokratik Engelliler Federasyonu Eş Başkanı Hatice Betül Çelebi, yeni dünya düzeniyle birlikte bireyselleşmenin ön plana çıkarıldığını ve farklılıkların rahatsızlık olarak algılandığını belirterek, bu sebeple engellilerin toplumun gözünde acınması gereken muhtaç  ve gözleri rahatsız eden bireyler olarak görüldüğünü kaydetti. Engellilerin sadece 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla hatırladığına dikkat çeken Çelebi, “STK’lar olarak, sistemin pazar yaratma çabası adına ve toplumun vicdanını rahatlatmak amacı ile gündeme taşıyıp hayata geçirdiği 3 Aralık Dünya Engelliler Günü anlayışını reddediyoruz. Zira bu günlerin sorunları çözmeye yönelik girişimler olduğuna inanmıyoruz. Engellilerin en önemli istemi temsiliyet noktasıdır. Engellilerin belediyelerde, bakanlıklarda, TBMM’de, resmi ve özel kurumlarda kendilerini ifade edebilecek ve sorunlara kalıcı çözümler üretilmesini sağlayacak temsiliyetler elde etmesini istiyoruz.” dedi.

‘FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLANIRSA ENGELLİLER BAŞARILI OLUR’

Toplumda imkanların yaratılması durumunda engellilerin oldukça başarılı olabileceğini, bunun müzik ve bilim dalları başta olmak üzere birçok örneğinin bulunduğuna işaret eden Çelebi, yaşamın her alanında fırsat eşitliği sağlandığı takdirde başarı ve başarısızlıkların “engellerinden” kaynaklanmadığının görüleceğini ifade etti. Çelebi, sözlerine şöyle devam etti: “Bize göre yaşamda sadece tek engel vardır. O da sevgiye engelli olan yürekler… Maalesef vücudumuzda onun eksikliğini tolere edebilecek başka bir yapı yoktur. Bizler sevgi engeli olan bu yüreklerin bize yaşattığı savaşa karşıyız. Savaş yeni engelli bireyler yaratır. En önemlisi ise sürecin sonunda çoğu bireyin, yüreği nasırlaşmış, sevgisizliğe, önyargıya, öfkeye ve nefrete mahkum edilmiş ve tedavisi mümkün olmayan hastalıklı kişilere dönüşmesidir” diye konuştu.

Farklılıkların ötekileştirilmediği, insanın insanı sömürmediği bir yaşamı hayal ettiklerini söyleyen Çelebi, bu hayalin önündeki tek engelin ise çarpık ve hastalıklı bakış açısı olduğunu kaydetti. (Sait BAYRAM)

1

301 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika